Alışveriş sezonu yaklaşıyor: İşte öne geçmenizi sağlayacak 5 adım

Zeynep İyigün, Pınar Sığın / Ekim 2018

Sonbahar sezonundan kışa doğru geçerken birden çok alışveriş dönemini kapsayan yılın son çeyreğine de girmiş bulunuyoruz. Önce, Black Friday olarak bilinen Kasım ayının üçüncü Cuma gününü kapsayan alışveriş günü, hemen ardından Siber Pazartesi ve yılbaşı telaşıyla özellikle hediye alışverişlerinin arttığı yeni yıl dönemi bizleri bekliyor. Markalar, ajanslar ve pazarlamacılar için göz ardı edilemeyecek kadar değerli bir fırsat anlamına gelen bu dönem, en iyi şekilde nasıl değerlendirilebilir?

Akıllı tüketici çağında yaşadığımızı hepimiz biliyoruz. Tüketiciler, son çıkan ürünlerden ve en uygun fiyatlardan anında haberdar oluyorlar. İndirim hatırlatmaları, fiyat karşılaştırma siteleri, mobil uygulamalar ve sosyal medya sayesinde tüketici her an istediği bilgiye ulaşma gücüne sahip. Akıllı tüketiciler, önlerindeki alışveriş sezonuna da hazırlıklılar. Yılbaşı sezonunda ihtiyaçları olan veya satın almayı düşündükleri ürünlerle ilgili araştırma yapmaya Ekim ayı veya daha öncesinde başlıyorlar. Özellikle perakendecileri yakından ilgilendiren bu dönemde ilgili tüketicilere ulaşmak için hangi adımları atmalı?

Geçtiğimiz yıl neler olduğunu inceleyin
Trendleri kaçırmadığınızdan emin olmak için geçen yılki verilerinizi incelemekle işe başlayın. Verileri anlamlı bir şekilde okuduğunuzda size yol gösterir. Bütçelerinizi daha düşük önceliğe sahip kampanyalarınızdan, size potansiyel olarak daha fazla gelir getirebilecek kampanyalara aktarmayı düşünebilirsiniz.

Türkiye’de “Efsane Cuma” döneminde, tüketici elektroniği ve giyim kategorileri aramalarında geçtiğimiz yıl, %31 artış1 görüldü. En çok arananlarsa akıllı telefon, ayakkabı, aksesuar, parfüm ve giyim kategorilerinde gerçekleşti. 2017 Aralık ayında Yılbaşı ile ilgili aramalar akıllı telefon aramalarından sonra en büyük ikinci kategori oldu ve yine bu dönemde alışveriş kategorilerindeki arama hacmi bir önceki yıla göre %7 büyüdü2.

Türkiye black friday statistic

Sürekli iletişim stratejisini benimseyin
Bu özel günler yalnızca birer gün gibi görünse de, alışveriş sezonu bu günlerin çok öncesinde başlıyor ve sonrasında da devam ediyor. Bu yüzden düzenleyeceğiniz kampanyaları daha geniş kapsamda düşünün. İnsanlar sürekli alışveriş yapıyor, tatilden önce de, sonra da, tatil sırasında da. Hatta alışveriş tutkunlarının %42’si bu özel günler gelmeden yapacakları alışverişleri tamamlamış oluyor3.

Bu yüzden, kampanya takviminizin uygunluğuna göre değil, insanların size ihtiyaç duyacağı anlarda onların yanında olabilmek adına sürekli iletişimi sağlamak önemli. Özellikle Türkiye’de yılbaşı haftasında haftalık olarak yılbaşı ile ilgili yapılan aramalar önceki ve sonraki iki haftayla karşılaştırıldığında 11 katına çıkıyor4. Bu günleri değerlendirip mağazanızı geç saatlere kadar açık tutmak da bunun bir yolu olabilir.

Ürün bilgilerinizi güncel tutun
Alışverişin yoğun olduğu bu dönemde, hem fiyatlar büyük iniş çıkışlar yaşıyor hem de stoklar hızla boşalıyor. Koşuşturmanın yoğun, seçeneğin bol olduğu bu dönemde tüketiciye doğru bilgiyi vermek ve ilgiyi kaybetmemek için oldukça mühim.

Türkiye’de "Nereden satın alınır" aramaları sadece son 2 yılda %72’nin üzerinde büyüdü5. Yürüttüğünüz kampanyalarla tüketicinin karşısına çıktığınızda, sitenizdeki ürünlerle ilgili doğru fiyat ve stok bilgisi verdiğinizden emin olun. İndirim haftası yaklaştıkça, özellikle, Marka ve Perakendeci odaklı aramalar çok hızlı artıyor ve “Ne zaman”, “Kaç gün” gibi jenerik bilgilenme aramalarının önüne geçiyor.

neredin satin alinir statistic

Çok kanallı yolculuğu unutmayın
Fiziksel mağazalarınıza yapılan ziyaretler işletmeniz için önemliyse, reklamınızla etkileşimlerin mağaza ziyaretlerini nasıl etkilediğini görmenize yardımcı olması için Mağaza Ziyareti dönüşümlerini ve Yer uzantılarını kullanabilirsiniz. Arama, Google Görüntülü Reklam Ağı ve YouTube üzerinden fiziksel mağazaya yönlenen ziyaretleri ölçebilir, reklamlarla offline satışlar arasındaki bağlantıyı ve yatırımlarınızın çok kanallı geri dönüşlerini gözlemleyebilirsiniz.

Çok kanallı yolculuğun bir diğer önemli kolu da mobil uygulamalar. Mobil uygulamalar, sadece mağaza içi özel indirimlerini öne çıkarmak ya da offline deneyimi geliştirmekle kalmayıp, markanın sadık müşterileriyle bağlantıda kalmasını da sağlıyor. Mobil uygulamasıyla iyi bir daimi müşteri potansiyeline ve dönüşüm oranına sahip olan Hepsiburada, geçtiğimiz Efsane Cuma'da uygulamasından en iyi şekilde yararlanmak istedi. Universal App kampanyası yürüten marka, uygulama kullanıcı tabanını 45 misli artırdı.

Alışveriş rehberi YouTube
Efsane Cuma döneminde, sezonsallığın da etkisiyle alışveriş videolarına olan ilgi artıyor. Özellikle kışlık giyim videoları, indirim videoları, elektronik ürünlerde Siber Pazartesi indirimleri ve YouTuber’ların Efsane Cuma & kış sezon alışverişlerini, aldıkları ürünleri ve indirimleri tanıttıkları ve çoğunlukla Efsane Cuma konsepti ile anlattıkları videolar bu dönemde ilgi görüyor.

Yılbaşı yaklaşırken ise, yılbaşı akşamı ve yeni yıl için alışveriş, hediye, çekiliş ve indirim temalarını içeren içerikler yılbaşı döneminde büyük ilgi görüyor. Yeni yılın ilk günlerine hazırlanmak için makyaj, kıyafet, yemek tarifleri, sofra ve süsleme, dekorasyon konularında YouTube’a danışılıyor.

Tatil alışverişi yapan tüketiciler markalardan yardım almak istiyor. Onlara kulak veriyor musunuz?