Hepsiburada'nın uygulaması Universal App Kampanyaları ile Efsane Cuma'da zirveye ulaştı

Ağustos 2018

Hepsiburada, cep telefonlarından kozmetiğe, hızlı tüketim mallarından modaya kadar uzanan 30'dan fazla kategoride 1,5 milyondan fazla ürün sunan bir Türk e-ticaret şirketi. Hepsiburada, aylık 17 milyonu aşkın ziyaretçisi ve günlük 20 binden fazla siparişiyle Türkiye'nin en çok ziyaret edilen online mağazası.

Hepsiburada hakkında

Türkiye'nin önde gelen e-ticaret mağazası

Genel merkezi İstanbul'da

1998'de kuruldu

Hedefler

Uygulama yükleme sayısını ve satın almaları en üst düzeye çıkarmak

Efsane Cuma'da olabildiğince fazla müşteriye ulaşmak

Yaklaşım

Efsane Cuma Universal App Kampanyası oluşturuldu

Akıllı Teklif stratejisi Hedef yükleme başına maliyet (tCPI) kullanıldı

Beş günlük kampanya yapıldı

Sonuçlar

Uygulama kullanıcı tabanı Efsane Cuma'da 45 misline çıktı

Kullanıcı tabanı 52.000'den fazla arttı

Uygulama Türkiye genelinde hem iTunes hem Google Play'de en üst sıraya ulaşıldı

Hepsiburada, kullanıcılarına sunduğu uygulamasıyla iyi bir daimi müşteri potansiyeline ve dönüşüm oranına sahipti ve ondan en iyi şekilde yararlanmak istedi. Pazarlama ekibi, e-ticaret satıcıları için önemli bir periyot olan Efsane Cuma (Black Friday) ile kısa zamanda olabildiğince fazla müşteriye ulaşmak ve uygulamayı yükleyip satın almaya yöneltmek için Universal App Kampanyası stratejisi geliştirmeye karar verdi.

Hepsiburada ekibi, yükleme sayısını en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan bir Universal App Kampanyası hamlesi planladı. Sezonun en kritik alışveriş günlerinde olabildiğince çok sayıda yeni kullanıcıya ulaşmak umuduyla Hedef Yükleme Başına Maliyet veya tCPI olarak adlandırılan bir Akıllı Teklif Stratejisi uyguladı.


“Stratejimiz: Fiyat, seçenek ve stok durumuna göre en iyi teklifleri belirli bir süre zarfında tek bir kampanya ve platformda birleştirerek olağanüstü bir etki yaratmak. Google çözümüne odaklanma, inanma ve yatırım yapma kararımızın ardında bu strateji vardı."

– İbrahim Öztürkcan, Dijital Pazarlama ve Analiz Müdürü, Hepsiburada.com


Beş günlük dönemsel kampanya, Hepsiburada'nın uygulama kullanıcı tabanını 45 misli artırmasını sağladı. AppAnnie'ye göre, ortalama yükleme sayısı günlük 6.000'den 271.000'e yükseldi. Toplamda kampanya döneminde 52.000'in üzerinde yeni uygulama yüklemesi yapıldı. Uygulama, Türkiye genelinde, hem iTunes hem Google Play'de tüm kategorilerde en üst sıraya yükseldiği için organik yüklemelerde de önemli bir büyüme sağladı.

Multinet Up, Makine Öğrenimi kampanya ve teklif strateji kurgusuyla başvuru hacmini %130 artırdı