Modanisa giyim tarzını uluslararası platformda paylaşıyor

Temmuz 2018

Modanisa bir yıldan kısa bir sürede bölgesel tüketici kitlesini 10 kat artırmayı nasıl başardı?

Modanisa, online platformdan satış yapan yüzlerce marka ve onlarca tasarımcıyla dünya genelinde 400 milyon Müslüman kadına giyim tarzı seçenekleri sunuyor. Mayıs 2011'de bir grup girişimci ve bir perakende danışmanı tarafından kurulan Modanisa, ofis ve depodan oluşan 150 metrekarelik bir mekanda iki tam zamanlı çalışan ile dış kaynaklı bir e-ticaret platformu üzerinden hizmet vermeye başladı.

Hedefler

Online ve uygulama işini yeni bölgeleri (Orta Doğu ve Kuzey Afrika, Birleşik Krallık, ABD) kapsayacak şekilde genişletmek

Bunu başarmak için düşük maliyetli olmasının yanı sıra zamandan ve Yatırım Getirisi’nden tasarruf edilmesini de sağlayacak bir strateji oluşturmak

Yaklaşım

Google’ın sağladığı içgörülerden, makine öğreniminden ve Universal App kampanyalarından yararlanıldı

Sonuçlar

Yeni uluslararası kullanıcıların %30,25'i Modanisa ile ilk etkileşimini uygulama üzerinden kurdu

1 yıldan kısa bir sürede Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki tüketici kitlesi 10 kat arttı. 2016 yılında 12 bin olan etkin uygulama kullanıcısı sayısı Ekim 2017'de 128 bine çıktı

Modanisa’nın amacı, müşteri edinmek ve uluslararası pazarlarda satış hacmini artırmaktı. Markayla birlikte çalışan Google International Growth ekibi, yükleme sayısını ve uygulama içi işlemleri artırmak amacıyla Universal App kampanyalarını (UAC) kullanarak uygulama erişiminin ve gücünün genişletilmesine yardımcı oldu.

UAC'ler sayesinde yeni uluslararası kullanıcıların %30,25'i Modanisa ile ilk etkileşimini uygulama üzerinden kurdu. Ayrıca Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) tüketici kitlesi bir yıldan kısa bir sürede on kat büyüdü. 2016 yılının başında 12 bin olan aktif uygulama kullanıcısı sayısı Ekim 2017'de 128 bine yükseldi. 

Modanisa 2011'den beri her yıl ortalama 4,2 kat büyüme kaydetti. Bugün aylık 4,5 milyon ziyaretçisi olan Modanisa'nın 109 tam zamanlı çalışanı ve 7.500 metrekare büyüklüğünde bir deposu var.

Modanisa Dijital Pazarlama Müdürü Hüseyin Tamalı kampanyayla ilgili şöyle diyor; "Universal App kampanyaları markamızı büyütmemizde ve uygulama platformlarında dünya genelindeki niş müşteri segmentlerine ulaşmamıza yardımcı oldu. Kampanyaların performansının yanı sıra, kullanım kolaylığı ve ölçeklenebilirliği çözümü getiren kilit özellikler arasındaydı. Google’ın satış ve LCS, AppDev ve International Growth ekipleriyle birlikte yürüttüğümüz çalışma sonucunda, uygulama kullanıcı kitlemiz 10 kat arttı ve uluslararası kullanıcılarımızın %30'dan fazlası markamızla ilk etkileşimini Modanisa uygulaması üzerinden kurdu."

"Universal App kampanyaları sonucunda, uygulama kullanıcı kitlemiz 10 kat arttı ve uluslararası kullanıcılarımızın %30'dan fazlası markamızla ilk etkileşimini Modanisa uygulaması üzerinden kurdu."

-Hüseyin Tamalı, Dijital Pazarlama Müdürü, Modanisa

Mobil sitenizi hızlandırmak kârlılığınızı nasıl artırır?