Araba satın alacakları elektrikli otomobillere yönelmekten alıkoyan 3 engel

Jason Klein, Joonsu Yang / Haziran 2019

Otomobil üreticileri elektrikli otomobiller konusunda büyük oynuyor, ancak tüketiciler bu araçlara karşı hâlâ çekimser. Google'ın Human Truths ekibinden Jason Klein ve Joonsu Yang, otomobil pazarlamacılarının endişeli müşterileri nasıl kazanabileceğini öğrenmek için verilerin ayrıntısına indi ve potansiyel müşterilerle görüştü.

Geçtiğimiz yıl, dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri, elektrikli otomobillere yaptığı yatırımı iki katına çıkaracağını duyurdu. Ford'dan bir yetkili, 2018 Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı'nda katılımcılara "Biz her şeyimizle varız," dedi ve ekledi: "Tek merak ettiğimiz, müşteriler bizimle olacak mı?"

Meraklarında haklılar. Elektrikli otomobiller uzun süredir haberlere konu olmalarına rağmen, global otomobil satışlarındaki payları hâlâ %2'den küçük. Yine ABD, Birleşik Krallık ve Almanya'da arabalarla ilgili olarak yapılan Google aramalarının %3'ten azını elektrikli otomobillerle ilgili aramalar oluşturuyor.1

Peki potansiyel müşteriler neden çekimser? Bunu öğrenmek için, dünya genelinde elektrikli otomobil satın almaya açık olan müşterilerle görüştük2. Ayrıca, Google ve YouTube verilerinin toplamından çıkarabildiğimiz evrensel analizleri inceledik.3 Müşteriler elektrikli otomobilleri ciddi bir seçenek olarak düşünmeden önce otomobil pazarlamacılarının ilgilenmesi gereken üç engel tespit ettik.

Elektrikli otomobillerin maliyetini kestiremiyorum

Yeni araba büyük bir gider kalemi olduğu için, insanların alacakları ürünün maliyetini araştırmak istemeleri kadar doğal bir şey olamaz. Ancak, elektrikli otomobil aramalarında dikkati çeken, bu maliyet faktörünün diğer faktörlere göre ne kadar önemli olduğu. Örneğin, elektrikli otomobillerin maliyetiyle ilgili aramalar, ABD ve Birleşik Krallık'ta otomobillerle ilgili normal aramaların 20 katından, Almanya'da da 10 katından fazla.4

Araba satın alacakları elektrikli otomobillere yönelmekten alıkoyan 3 engel

Araba satın alacak çoğu kişi, bir litre yakıtla alınabilecek yol gibi kavramları anlıyor ve farklı seçeneklerin maliyetini karşılaştırmayı biliyor. Ancak, şarj ve batarya değişimi gibi çok sayıda yeni potansiyel maliyet onlar için pek tanıdık değil. Bu bilinmezlik, bazı kişiler için göz korkutucu ve caydırıcı oluyor. Mesela siz kilovatsaat başına ne kadar ödediğinizi biliyor musunuz?

Potansiyel müşterilerin cesaret kazanmaları için ihtiyaç duydukları netliğin kendilerine sağlanması gerekiyor. Örneğin, araba satın alacak kişilerin hemen anlayacağı referans noktalarının kullanıldığı bir online maliyet karşılaştırma aracı oluşturabilirsiniz. Birleşik Krallık'ta anketimize katılan bir kişi şunları söyledi: "Maliyet [vb. şeyler] hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsem, memnuniyetle gider ve elektrikli otomobil alırım."

Güvenilirlikle ilgili konularda endişeliyim

Şu durumu yaşamışsınızdır: Tam evden çıkıyorsunuz, bir baktınız, cep telefonunuzun şarjı bitmek üzere. Ya oturup şarj olmasını beklersiniz, ya da cep telefonsuz idare edersiniz. Peki beklediğiniz arabanız olsa ne hissederdiniz? Google Arama verilerine göre, potansiyel müşterilerin en büyük endişeleri arasında bu güvenilirlik konusu var. Birleşik Krallık ve Almanya'daki katılımcılar için birinci ve ABD'deki katılımcılar için ikinci sırada bu endişe geliyor.5 Amerikalı bir katılımcı bize şunları söylemişti: "Hayatta başınıza her şey gelebilir. Acilen yola çıkmam gerekirken arabam daha şarj olmadığı için bir yere gidemediğimi hayal ediyorum ve endişeleniyorum."

Güvenilirlikle ilgili olarak insanların hakkında en çok arama yaptığı konu menzil değil, şarj istasyonlarının bulunabilirliği

Güvenilirlikle ilgili aramalar ne söylüyor? Güvenilirlikle ilgili olarak insanlar menzilden çok şarj istasyonlarının bulunabilirliği konusunda arama yapıyor. Görüşmelerimizde aldığımız yorumlar da bu yöndeydi. İngiliz bir katılımcı şunları söyledi: "Sürücülerin zor durumda kalmaması için ülke genelinde çok daha fazla şarj istasyonunun olması gerekiyor. Gideceğim yere varamadan aracımın şarjının bitebileceği düşüncesi beni endişelendiriyor."

Elbette tüketicilerin gözden kaçırdıkları bir husus var: Aynı akıllı telefonunuz gibi elektrikli otomobiliniz de güne %100 şarjla başlayacak ve onunla bir günde normalde yaptığınızdan fazla yolu nadiren yapacaksınız. Audi ABD'nin eğitim amaçlı "Range Tranquility (Menzil Rahatlığı)" videosunda yaptığı gibi, bu bilgiler takviye edilerek ve elektrikli otomobil kullanıcısının bulunduğu yerdeki şarj istasyonlarının sayısı vurgulanarak, güvenilirlikle ilgili endişelerin giderilmesi yönünde büyük yol alınabilir.

Teknolojiyi anlamadığım için emniyetli olmadığını düşünüyorum

Görüşmelerimizde tekrar tekrar dile getirilen bir konu da emniyetti. Birleşik Krallık'taki bir katılımcı bize şunu söyledi: "Kazalara neden olabilirmişim gibi geliyor." ABD'deki başka bir katılımcı da benzer bir şey söyledi ve bu endişelerin onu elektrikli otomobil almaktan alıkoyduğunun altını çizdi: "Emniyet, araç satın alırken en çok önem verdiğim konulardan biri ve hep öyle olacak. Bu nedenle beklemedeyim."

Pek çok kişi elektrikli otomobilleri, sürücüsüz arabalar gibi başka teknolojilerle karıştırıyor.

Bu kadar evham neden? Sonuçta, elektrikle çalışan otomobillerin doğaları gereği benzinli arabalardan daha tehlikeli olduğunu gösteren bir şey yok. Araştırmamız, bu korkunun büyük ölçüde, pek çok kişinin elektrikli otomobilleri sürücüsüz arabalar gibi gelişmekte olan başka teknolojilerle karıştırmasından kaynaklandığını ortaya koyuyor.

Örneğin, Almanya'daki bir katılımcı şunları söyledi: "Elektrikli otomobil alacak olsam kendim kullanmak isterdim. Sürücüsüz teknoloji çok fazla hataya açık. Arabaları sürücülerin idare etmesi daha emniyetli." Çoğu elektrikli otomobil sürücüsüz değil (ve birçok sürücüsüz otomobil de elektrikli olmayacak). Audi ABD'nin yeni "Not For You (Size Göre Değil)" kampanyasında yaptığı gibi, bu şehir efsanelerini çürütmek otomobil pazarlamacılarının görevi. İnsanların elektrikli otomobilleri, ehliyet sınavlarını geçtikleri günden beri kullandıkları araçlara alternatif olarak görebilmeleri için buna ihtiyaç var.

Borusan Otomotiv BMW Türkiye, YouTube’da video reklam sıralama özelliğini kullanarak yeni elektrikli otomobil modellerinin farkındalığını artırıyor