Mobil sitenizi hızlandırmak kârlılığınızı nasıl artırır?

İndir
Antoine Boulte / Temmuz 2020

Çok uzun süre bekletildiği için bir mobil sitedeki işleminden vazgeçmeyi herkes en az bir kez yaşamıştır. Pazarlamacılar olarak, bekletilmenin kullanıcı deneyimindeki olumsuz etkisinin farkındayız. Şimdi, yeni bir çalışma1 sayesinde, dönüşüm oranları, ortalama sipariş değeri, hatta sayfa görüntülemeleri gibi daha somut performans metrikleri etrafında, hızın sağlayabileceği fırsatlarla ilgili çok daha net bir görüşe sahibiz.

Google tarafından yaptırılan, 55 ve Deloitte tarafından yürütülen araştırma önde gelen 37 Avrupalı ve Amerikalı markanın sitesini inceledi. Dört ayrı temadan markalar belirlendi; perakende, lüks, seyahat ve olası satış yaratma (ör. sigorta ve otomobil bayisi siteleri). Mobil site yükleme süreleri 30 gün boyunca saatlik olarak izlendi ve sonuçlar bir dizi genel mobil satın alma yolculuğu metriği bazında gerçek zamanlı olarak birleştirildi.

3 mobil hız fırsatı

Bu çalışma, mobil sitelerini hızlandıran markalar için önemli fırsatlar olduğunu ve artık mobil platformda var olmanın tek başına yeterli olmadığını gösterdi.

1. Sitelerin daha hızlı olması daha fazla sayıda müşterinin ödeme aşamasına ulaşmasını sağlıyor

Site hızının iyileştirilmesi mobil satın alma yolculuğunun ana sayfadan ödemeye kadar neredeyse her adımdaki ilerleme oranını artırıyor. Markaların çoğu için bu geçerli.

Retails Funnel_ TRv2 Travel Funnel-TR_V4 Luxury Funnel-TR-v2 LeadGen Funnel_ TR-v2

2. Kullanıcılar daha hızlı sitelerde daha uzun süre kalıyor ve daha fazla satın alma gerçekleştiriyor

Mobil site yükleme sürelerinin yalnızca saniyenin onda biri kadar hızlanması çok büyük performans kazanımları sağladı. Özel olarak, dönüşüm oranları perakende için %8,4 ve seyahat için %10,1 yükseldi.

Milisaniyeler milyonlar kazandırıyor: Mobil sitenizi hızlandırmak kârlılığınızı nasıl artırır?

Yalnızca perakendede, ortalama sipariş değeri %9,2 büyüdü. Lüks markaların sitelerinde ise oturum başına sayfa görüntüleme sayısında %8 artış görüldü.

Mobil sitenizi hızlandırmak kârlılığınızı nasıl artırır?

3. Daha hızlı sitelerde hemen çıkma oranı daha düşük

Çalışmadaki perakende ve lüks sitelerinin beşte birinde ana sayfadan hemen çıkma oranı, sırasıyla %0,6 ve %0,2 oranlarında iyileşti. Çalışmadaki olası satış yaratma markaları için sonuçlar daha da etkileyici oldu. Olası satış yaratma sitelerinin yarısı için, bilgilendirici bir sayfanın mobil hızının iyileştirilmesi hemen çıkma oranını %8,3 oranında azalttı.

Mobile öncelik veren bir kültür oluşturun ve “bir saniye kulübüne” girin

Mobil site hızı alanındaki liderler için bile daha iyi fırsatlar var: “Bir saniye kulübüne” girmek. Bir saniyede yüklenen sitelerden bahsediyoruz. Şu anda Booking.com, Otto.de ve Wildberries.ru bu kulübün üyeleri arasında.

Site hızının iyileştirilmesinin avantajlarını anlamak ve “bir saniye kulübündeki” işletmelerin arasına girmeye çalışmak için işletmelerin mobili önceleyen bir kültür geliştirmeleri gerekiyor. Aşağıda, size bu konuda yardımcı olacak ipuçlarını paylaşıyoruz:

  1. Kendi verilerinizi veya karşılaştırma raporu verilerini kullanarak, hızın kârlılığınıza etkisini anlama ile işe başlayın.
  2. Bu etki önemli orandaysa kıdemli lider ekibini konuya dahil edin ve mobil hızı şirketin önceliklerinden biri haline getirmek için onları teşvik edin. Ardından da ihtiyacınız olan kaynakları ayırın.
  3. Stratejiyi oluşturun, hız için ayrılan bir bütçe ve mobil hız TPG'leri belirleyin. Bu TPG'ler ticaret ve teknoloji kıdemli ekipleriniz tarafından ortaklaşa belirlenmeli.
  4. Site hızınızın kaydını tutun ve bunu, hız iyileştirmelerinin etkisini görmek üzere analiz verilerinize bağlayın.

Mobil sitenizi veya uygulamanızı optimize etme ile ilgili daha fazla ipucu ve fikir için mobil koleksiyonumuzu ziyaret edin. Ayrıca, bu raporun sonuçlarının tamamını aşağıdan indirebilirsiniz.

Mobil satış oranlarınızı en etkili şekilde nasıl iyileştirebilirsiniz?