Mobil satış oranlarınızı en etkili şekilde nasıl iyileştirebilirsiniz?

İndir
Mahir Erkan / Ekim 2019

Mobil cihazlardaki ziyaretlerin herhangi bir alışveriş ile sonuçlanma oranı, masaüstü ve laptop cihazlardaki ziyaretlerin alışverişle sonuçlanma oranının yarısından bile daha az. Bunun temel nedenlerinden ikisi; kullanıcıların, mobil cihazları aracılığıyla form ve benzeri bilgi girişi yapılacak alanlarla ilgili yaşadıkları deneyim eksikliği ve mobil kullanımdan kaynaklı daha hızlı bir deneyim yaşama istekleri. Mobil site hızını ve performansını artırmak ile ilgili önerileri merak ediyorsanız bu konuda yayınlanmış daha önceki bir yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu yazıda ise sizlere mobil kullanıcı deneyimini iyileştirmeye dair önerilerde bulunmak istiyoruz. Hatta bu konunun önemine dair birkaç veri paylaşmak gerekirse; mobil kullanıcıların %92'si üyelik şifresini hatırlamıyorsa, işleme devam etmiyor ya da %54'ü ilk denemede kayıt yapamadıklarında ikinci denemeyi yapmıyor. Ve doldurulması gereken çok fazla alan varsa mobil kullanıcıların %97'si bu alışverişi tamamlamadan siteden ayrılıyor.

Mobil kullanıcı deneyimini iyileştirmede basit ama etkili 3 alan

Yukarıdaki verilerde görüleceği gibi mobil kullanıcıların alışveriş süreçlerinin en önemli bileşenleri sırasıyla; site girişi (kolay üyelik ve bilgi saklama), form girişi (bilgi tamamlama) ve ödeme (kart bilgisi saklama). Bu alanlarda yapılacak düzenlemelerle mobil alışveriş tecrübesi, daha fazla mobil kullanıcı dostu haline getirilebilir.

1. Site girişini kolaylaştırın. Bu sayfadaki bilgilerden yararlanarak sitenize bir Google ile Oturum Açma özelliği ekleyebilirsiniz. Örnek bir videoyu da buradan izleyebilirsiniz.

2. Form doldurma işlemini basitleştirin. Bu sayfadaki bilgileri kullanarak sitenizdeki formlarda Chrome Otomatik Doldurma özelliğini aktive edebilirsiniz.

3. Ödeme yönteminizi geliştirin. Bu sayfadaki bilgilerden faydalanarak kullanıcıların ödeme bilgilerini daha sonraki işlemlerinde kolayca kullanabilmelerini sağlayabilirsiniz. Örnek bir videoyu da buradan izleyebilirsiniz.

Mobil kullanıcı deneyimi söz konusu olduğunda, hızlı hizmet sunmak ve tüketicilerin kısıtlı vakitlerini en verimli şekilde değerlendirmesini sağlamak durumundayız. Bir kullanıcıyı tekrar platforma çekmek, tekrar satış gerçekleştirmek, tekrar dönüş almak için elde edilen tüketici içgörüsünden faydalanarak bir sonraki işlemi kolaylaştırmaya odaklanmak gerekiyor.

AMP ile hızlı ve güvenli web sayfaları geliştirme hakkında 7 gerçek