Kusursuz mobil siteler dönüşümleri artırmanıza nasıl yardımcı olabilir?

Shane Cassells, Olga Demidova / Mayıs 2019

Kusursuz kullanıcı deneyimi sunmanın, kullanıcıları sitenizle etkileşim kurmaya ve alışveriş yapmaya yönlendirme konusunda çok önemli bir rol oynadığı herkesçe bilinen bir gerçek.

Oldukça kısa süre öncesine kadar, işletmeler temelde masaüstü cihaz kullanıcıları için başarılı deneyimler sunmaya odaklanıyordu. Ancak günümüzde internet üzerinden yapılan alışverişlerin %40'ı1 mobil cihazlar kullanılarak gerçekleştiriliyor, dolayısıyla markalar da küçük ekranlarda en yüksek tüketici dönüşümünü elde etmenin yollarını araştırmak zorunda kalıyor.

Mobil cihazlarda kesintisiz kullanıcı deneyimi, günümüzde işletmelerin büyümesi bakımından hayati bir önem taşımaya başladı. Google da mobil kullanıcı deneyimini önemli ölçüde iyileştirmenin ve somut ticari sonuçlara ulaşmanın yollarını bulmak için CarFinance 247, CreditPlus ve Matalan gibi markalarla yakın bir iş birliği içinde çalışıyor.

İşletmeler arayı kapatmak için uğraşıyor

İşletmelerin, bu yeni mobil alıcı nesline ayak uydurmak için gereken her şeyi hızla öğrenmeleri gerekiyor.

A/B testi dışında, kullanıcı deneyimi bakımından herkes için aynı sonucu veren tek bir formül olmasa da, dönüşüm oranlarınızda ve genel olarak sunduğunuz kullanıcı deneyiminde büyük fark yaratabilecek bazı temel prensiplerin bulunduğunu söyleyebiliriz.

Hatta yalnızca temel prensipleri ustalıkla uygulamanız, hedeflenen bazı sonuçlara kolayca ulaşmanıza yardımcı olabilir.

mobile_masters-TR

Kısa süre önce Google tarafından yapılan bir araştırma, perakende satış sitelerinin neredeyse yarısının (%49'unun) form doldururken yapılan hatalar için kullanıcılara gerçek zamanlı uyarılar vermediğini gösterdi; biraz sinir bozucu, değil mi? 

10 siteden 7'si ise kullanıcıların öncelikle hesap oluşturmadan istek listesine ürün kaydetmesine izin vermiyor. Şu anda tarihin en büyük ve en geniş çeşitliliğe sahip kuşağı olan3 Z kuşağı kullanıcılar, çoğu durumda disket simgesinin "Kaydet" anlamına geldiğini kendi kendilerine anlamak zorunda kalıyor.

Mobil siteniz düşündüğünüz kadar iyi bir kullanıcı deneyimi sunuyor mu?

İşletmeler, sundukları kullanıcı deneyimini 10 üzerinden ortalama 8 olarak puanlıyor.4 Ancak yaptığımız araştırmada Booking.com ve eBay dahil olmak üzere, yalnızca birkaç önde gelen marka %80'in üzerinde sonuçlar elde edebildi.5

Şimdi Kusursuz Mobil adlı yeni bir Google sitesinde perakende, finans ve seyahat sektörlerinde faaliyet gösteren bu önde gelen markaların (ve diğerlerinin) kullandığı en iyi uygulamaların tümüne ilişkin genel bir bakış sunuluyor.

AMP ve PWA teknolojileri kullanılarak tasarlanan bu site, diğer sitelerde aradığımız (ve kabul etmek gerekirse hiç de kolay olmayan) en iyi uygulamaları takip ediyor.

mobile masters gif tr

Sözünü ettiğimiz 'mobilin ustaları' sizinkinden farklı sektörlerde faaliyet gösteriyor olabilir. Yine de öğrenip benimseyebileceğiniz birçok temel prensip ve teknikle karşılaşabilirsiniz. Bunları uygulamanın sitenizin yaşattığı kullanıcı deneyimi üzerinde olumlu bir etki yaratacağından emin olabilirsiniz.

Örneğin, başvuru sahipleri bir finans ürünü için Allianz'a başvurduğunda, herhangi bir bilginin doğru girilmediği kullanıcıya hemen bildiriliyor ve hatanın nasıl düzeltileceği hakkında net yönlendirmeler veriliyor. Bu sayede kullanıcıların dönüşüm gerçekleştirme olasılığı artıyor.

Örnek gösterebileceğimiz diğer bir marka da KLM. Kuruluş, kullanıcıların hesap oluşturmak zorunda kalmadan uçak bileti rezervasyonu yapmasına imkan veriyor.

Perakende sektöründe ise Türk moda ve ev eşyaları markası morhipo, düşük ürün stoğu düzeyleri hakkında bilgi vererek kullanıcıda bir öncelik duygusu yaratıyor ve daha fazla dönüşüm sağlıyor.

Mobil başarının önündeki engelleri kaldırma