Milisaniyeler milyonlar kazandırabilir: Mobil hızınız işletmenizin büyümesini ya da küçülmesini neden etkiliyor?

Mary Ellen Coe / Mart 2019

Google Müşteri Çözümleri Başkanı Mary Ellen Coe, e-ticaretin ötesinde işletmelerin neden mobil site hızlarını bir büyüme fırsatı olarak görebileceklerini anlatıyor.

Bir yıl içerisinde Merz Apothecary’den Şikago’daki yerel bir işletmeye dek yüzlerce işletme sahibiyle ve yöneticiyle görüşüyorum. Ve hepsinin istediği tek bir şey var; işletmelerini büyütmek. İşletme çeşitleri doğrultusunda büyümek için pek çok farklı stratejik yol benimsenebilir. Ancak neredeyse her işletmenin kendini geliştirebileceği ortak tek bir alan var; mobil web.

İnsanların aramak, araştırmak ve alışveriş yapmak için bu denli çok seçeneğinin olduğu bir dünyada, mobil web en çok kullanılan platform. Ancak artık yalnızca mobilde var olmak da yeterli değil. İşletmenizi büyütmek için insanların beklediği ve talep ettiği hızlı mobil deneyimi sunmanız gerekiyor.

mobile

İnsanların yüzde kırk dördü, bir markanın mobil sitesinin yüklenmesi ne kadar uzun sürerse, uğradıkları hayal kırıklığının da bir o kadar arttığını söylüyor.1 Bu durum iş sonuçlarını da etkiliyor. Perakendede, mobil sayfa yüklemesinde yaşanan bir saniyelik gecikmenin, dönüşüm oranını %20 oranında etkileyebileceğini gördük.

Bu durum mobilde aktif olan işletmelere şöyle bir seçenek sunuyor; ya müşterilerinize bekledikleri mobil deneyimi sunun ya da müşterilerinizin daha hızlı bir deneyim sunan başka markalara gitmesine hazır olun.

Yavaş bir mobil deneyim müşterilerinizi markanızdan uzaklaştırıyorsa, bu deneyimi hızlandırmak onları geri getirebilir.

İyi haber, eğer yavaş bir mobil deneyim müşterilerinizi markanızdan uzaklaştırıyorsa, bu deneyimi hızlandırmak onları geri getirebilir, ve bu söz konusu olan milisaniyeler size milyonlar kazandırabilir.

Ancak sıklıkla görüyorum ki, işletmeler onlara gelir ve marka sadakati sağlayacak hızlı mobil deneyime gerekli yatırımı yapmıyorlar. Bu, işletmelerin mobil deneyimin önemini anlamadığından değil ama bu işe bir kez yapılıp bitirilecek bir durum gibi bakıyorlar. Gerçek şu ki, siteniz bugün ne kadar hızlı olursa olsun, sürekli olarak takibi gerekiyor çünkü zaman içerisinde site hızı yine gerileyebiliyor.

Pazar liderleri mobil hızla öne geçiyor

Başarılı olarak nitelendirdiğimiz pek çok farklı türdeki işletme, hızlı mobil deneyimi bir öncelik olarak benimsiyor.

Outdoor kıyafet şirketi Dakine, müşterilerinin sevdiği türdeki outdoor kıyafetleri Alman mobil sitesinde sunmak için büyük resimler kullanıyordu. Ancak mobil site hızıyla ilgili yapılan inceleme sonucunda, yavaş yüklenen sayfaların müşteri deneyiminin kalitesini etkilediğini gözlemlendi. Bunun üzerine Dakine hızlıca harekete geçti.

Tarama verilerinin incelenmesi, resim optimizasyonu ve mobil sayfalarda görünen içeriklerin önceliklendirilmesiyle Dakine, açılış sayfasının yüklenme hızını %55, kategori sayfalarının %48 ve ürün sayfalarının yüklenme hızını %65 oranında azalttı. Peki ya performansa etkisi? Bu girişimin ardından Dakine, mobil trafiğinde %31, mobil gelirinde %45 ve tablet satışlarında %4’lük artış elde etti.

Mobil site hızı aynı zamanda dünyanın en büyük özel telekom şirketlerinden biri olan Telefónica’nın da büyüme yakalamasına yardımcı oldu. Şirketin web trafiğinin %70’i mobil cihazlardan geliyordu. Telefónica satışlarını artırmak, maliyeti azaltmak ve otomatik yönetimi güçlendirmek için, Hızlandırılmış Mobil Sayfaları (AMP) denemeye karar verdi.

AMP ile Telefónica, mobil site hızının yükleme süresini %70 artırarak, 3G bağlantılarda altı saniyelik yükleme hızını iki saniyeye düşürdü. Bu gelişmeler tıklama oranını %31 oranında artırdı.

E-ticaret işinde olmasanız da, mobil site hızı işletmenizde büyük farklar yaratabilir. BMW, tıpkı arabalarında yaptığı gibi hızını, performansını ve güvenilirliğini artırmak için mobil site hızı konusunda harekete geçti. AMP ve Progresif Web Uygulamalarını (PWA) kullanan BMW, web sitesine muazzam bir hız kazandırdı. Zayıf internet bağlantısı söz konusu olduğunda dahi, kullanıcı etkileşimlerine hızla cevap verebilen güvenilir, pürüzsüz ve güvenli web deneyimlerini mümkün kılan bu iki teknolojiden yararlandı. Sonucunda, BMW.com sitesinden BMW’nin satış sitesine tıklayan insanların oranı %8’den %30’a yükselerek, neredeyse 4 katına çıktı.

Markanızın mobil site hızını ölçerek işe başlayın

Nereye ve nasıl yatırım yapılacağını seçmek, bir işletmenin alması gereken en önemli kararlardan biri. Google’da biz, işletmelerin mobil hızlarını geliştirmelerine yardımcı olmak ve onlar için en doğru çözümü sunmak istiyoruz. Tam da bu yüzden işletmelerin mobil site hızlarını anlamaları, ölçümleyebilmeleri ve bu doğrultuda karar verebilmeleri için yeni Test My Site aracımızı sunuyoruz.

Bu araçlarla her türde ve büyüklükteki işletme, günümüz tüketici taleplerine yönelik hızlı mobil deneyimleri nasıl sağlayacaklarını anlayabilir ve büyüme yolundaki adımlarını atabilir.

Test My Site: Mobil site hızınızı ölçümleyin ve nasıl geliştirebileceğinizi öğrenin.

Mobil sitenizi AMP ile hızlandırmak kullanıcı deneyimini nasıl iyileştirir?