Bir Mobil Uygulama Geliştirdiniz… Peki Şimdi Ne Olacak?

Haziran 2015

İster alakalı bir uygulama veya uygulamanızı bulmak için bir arama motoru kullanıyor olsunlar ister YouTube'da alakalı bir video izliyor ya da sizinkine benzer uygulamalarla etkileşimde bulunuyor olsunlar, kullanıcıların uygulamanızı tüm mobil kanallarda keşfetmelerine yardımcı olun.

Artık mobil uygulamalara ayda 30 saatten fazla süre harcandığından, kuruluşunuz (veya ajanssanız müşteriniz) zaten bir mobil uygulama geliştirmiştir veya geliştirme aşamasındadır. Ancak maalesef o uygulamanın organik olarak fark edilme olasılığı çok düşüktür. Kısa süre önce yapılan Forrester araştırması, ABD ve İngiltere'deki tüketicilerin ayda ortalama 24 uygulama kullandığını, ancak bunlara ayırdığı toplam sürenin %80'ini yalnızca beş uygulamada harcadığınıortaya çıkarmıştır. Bu ortamda uygulamanızın keşfedilmesini sağlamanın hiç de kolay olmadığı açıktır.

Neyse ki, uygulamanızı potansiyel müşterilere pazarlamak için yeni ve yenilikçi çözümler hızla ortaya çıkıyor. İster alakalı bir uygulama veya uygulamanızı bulmak için bir arama motoru kullanıyor olsunlar ister YouTube'da alakalı bir video izliyor ya da sizinkine benzer uygulamalarla etkileşimde bulunuyor olsunlar, artık kullanıcıların uygulamanızı tüm mobil kanallarda keşfetmelerine yardımcı olabilirsiniz. Aşağıda uygulamanızı pazarlamak için kullanabileceğiniz, yeni ortaya çıkan en iyi üç ücretli kanal açıklanmıştır.

Arama yoluyla keşfetme

Akıllı telefon kullanıcılarının %25'nin yeni uygulamalar bulmak için arama motorlarından yararlandığını biliyor muydunuz? Gerçekten de, 2015'te oyun kategorisindeki en popüler aramalarda, Android ve iPhone için bir mobil oyun uygulaması olan Clash Of Clans ikinci sırada yer aldı.

Bugün bir arama motorunda uygulamanızı aradığınızda bu deneyimi nasıl tarif edersiniz? Bir alışveriş uygulamanız olduğunu ve bir tüketicinin "en iyi alışveriş uygulamaları" araması için Google'ı kullandığını varsayalım. Artık, aramadaki uygulama yükleme reklamları yoluyla bu kullanıcının uygulamanızı bulmasını sağlama şansınız var. Buna ek olarak, Google, uygulamanızı Google Play mağazasının arama sonuçları sayfasında tanıtma fırsatına ilişkin testler yürütüyor. Alternatif olarak, birincil hedefiniz kullanıcıları mobil web sitenize yönlendirmekse, ancak yine de onlara uygulamanızı indirme seçeneği sunmak istiyorsanız, Arama Ağı'nda uygulama uzantıları kullanın.

mobile-screen-2 (1)

Diğer uygulamalar ve mobil web yoluyla keşfetme

Mobil cihazlarda geçirilen toplam sürenin yaklaşık %90'ı uygulamalarda harcandığından, ücretli uygulama keşiflerinin büyük bölümünün uygulama içi envanterden gelmesi sürpriz değil. Hangisinin işinize en fazla yaradığını görmek için birden çok uygulama içi kanalı test etmek her zaman akıllıca bir yoldur. Google’ın uygulama tanıtım biçimlerinde kısa süre önce yapılan yükseltmelerle, Google AdMob uygulama ağındaki 650.000'den fazla uygulamada özel uygulama yükleme reklam biçimlerinden yararlanmak artık hiç olmadığı kadar kolay. Potansiyel müşterilerinizin mobil web'de gezindikleri anlar için de desteğimizi sürdürüyoruz. Mobil cihazlar için optimize edilmiş 500.000'den fazla web sitesiyle Google Görüntülü Reklam Ağı dünyanın en büyük mobil web ağıdır.

mobile-screen-1 (1)

Video yoluyla keşfetme

Mobil video tüketimi giderek arttığından, uygulamanızı tanıtabileceğiniz yeni ve heyecan verici kanallar ortaya çıktı. Örneğin, YouTube tüm video görüntülemelerinin %50'den fazlasının mobil cihazlardan geldiğini görüyor ki bu, günde 2 milyardan fazla mobil video görüntüleme demek. Mobil YouTube uygulama yükleme reklamlarının kısa süre önce kullanıma sunulmasıyla, pazarlamacılar ilgili ve dikkatle hedeflenmiş bir kitlede yüklemeleri artırmak için artık zengin video öğelerinden yararlanabilir.

mobile-screen-3 (1)

Uygulamanızı tanıtmak için kullanabileceğiniz tüm güçlü kanallardan yararlanmak kadar önemli diğer bir nokta, uygulamanızı yüklemeleri için doğru nitelikteki kullanıcıları yönlendirdiğinizden emin olmanız gerektiğidir. Üçüncü taraf bir izleme çözümü, Mobil uygulamalar için Google Analytics veya bunların arasında herhangi bir çözüm kullanıyor olabilirsiniz. Her durumda, pazarlama çalışmalarınızı en yüksek değere sahip uygulama kullanıcılarını elde etme yönünde optimize etmeniz büyük önem taşır.

Bir izleme çözümünü uygulamaya koyduktan sonra, Google Ads'te1 tanıtım kampanyaları hazırlamak kolaydır. Yükleme başına hedef maliyetinizi belirtebilir, ardından Dönüşümü Optimize Edici teklif verme aracının, reklamınızın sunulacağı en alakalı envanteri otomatik olarak bulmasını sağlayabilirsiniz.

Bir uygulama geliştirmek için zaman ayırıp kaynak dağıtımı yaptıysanız, mevcut ve potansiyel müşterilerinizin o uygulamayı kullanmalarını sağlamak için de zaman ayırın. Uygulamanızı tanıtmanın birçok yeni yolu olduğundan, mutlaka test edin ve farklı sürümleriyle denemeler yapın. Uygulamanızı Google’ın kanallarında nasıl pazarlayacağınız konusunda yardım için, uygulama tanıtımı kampanyası hazırlama kaynağımıza buradan ulaşabilirsiniz.

1 Google AdWords artık Google Ads oluyor. Yenilenen markalarımız hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sephora Akıllı Telefonları Yerel Mağaza Mıknatıslarına Dönüştürüyor