İngiltere'de Uygulama Unutkanlığı: Yeniden Etkileşim Pazarlaması İhtiyacı

İndir
Ağustos 2015

Mobil iletişimin hayatımızda birinci sıraya oturmaya başladığı günümüz dünyasında, markalar, bir uygulama geliştirerek harika bir kullanıcı deneyimi sunmanın ne kadar önemli olduğunun zaten farkında. Harika bir uygulama marka etkileşimini teşvik ederken, aynı zamanda müşterilerin geri gelmesini de sağlamalıdır. Peki ya bir gün müşteriler geri gelmeyi bırakırsa?

Google ve Ipsos, yaygın olarak rastladığımız, indirilmiş ve kullanıcılar tarafından unutulmuş uygulamalar olgusunu ele alan bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma kapsamında, kullanıcıların yükledikleri uygulamaları ne sıklıkla unuttukları, unutulan uygulamalarla yeniden etkileşime geçme konusunda ne derecede istekli oldukları ve markaların, yeniden etkileşimi nasıl gerçekleştirebileceği konuları incelendi.

1200 tüketici üzerinde yapılan bu anketin kapsamında üç kategoriye (alışveriş, restoranlar/paket servis restoranları ve seyahat/tatil) yer verilmişti. Bu araştırma, sürekli bir uygulama etkileşimi elde etmeyi isteyen mobil pazarlamacılar için değerleri bilgiler içeriyor.

Teşhis: Ülke olarak "uygulama unutkanlığından" mustaribiz.

Yüklenen beş uygulamadan biri kullanıcılar tarafından unutuluyor. Analize dahil edilen üç sektör içinde en çok unutulma riski taşıyan uygulamalar, seyahat ve tatille ilgili olanlar.

Ancak, yaşamsal belirtiler hâlâ gayet iyi.

Uygulamalar, dijital varlığımızın önemli bir parçası olmaya devam ediyor. Kullanıcıların %47'si, bilgiye hızlı şekilde ulaşmak istediklerinde bir uygulama kullanıyorlar. Mobil siteyi tercih edenlerin oranı ise sadece %17. Mobil sitenin tersine, bir uygulama daha basit, daha hızlı ve daha kişiselleştirilmiş bir alternatif olarak algılanıyor. İşlem hızı gerektiren görevler için de daha kullanışlı olarak görülüyorlar. Temel bulgular şu şekilde:

  • Gezinme kolaylığı açısından, kullanıcıların %50'si uygulamaları, %31'i ise mobil web sitelerini tercih ediyor
  • Yükleme hızına bakıldığında, kullanıcıların %46'sı uygulamanın daha hızlı olduğunu düşünürken, mobil sitenin daha iyi olduğunu düşünenlerin oranı ise %29
  • Kullanım kolaylığına gelirsek, kullanıcıların %51'i, giriş bilgilerinin önceden girilmiş olması nedeniyle yüklü uygulamaları tercih ederken, %15'lik kesim ise, uygulamada giriş bilgilerini yeniden girmelerinin gerekli olduğundan yakınarak, mobil siteyi daha kullanışlı bulduklarını söylüyor

Kategoriye özgü arama davranışlarına baktığımızda, katılımcıların neredeyse yarısının bir uygulama bağlantısını tercih edeceklerini söylediğini görüyoruz. Mobil web sitesine yönelik bir bağlantıyı tercih edenlerin oranı ise katılımcıların üçte birinden biraz fazla. Bir uygulamanın, optimize edilmiş bir web sitesinin yerini alamayacağı ve yalnızca tamamlayıcı bir öğe olduğu bilinen bir gerçek. Kullanıcılar seçenekleri karşılaştırmak, bilgi toplamak ya da daha derinlemesine inceleme yapmak istediklerinde, mobil web sitesi ait olduğu yeri buluyor ve birincil önceliğe sahip oluyor.

Uygulamaların hayata geçişlerinin sağlıklı olması için çalışıldığında, bu çabaların karşılığı alınmaktadır.

Uygulamaların indirilmesinin ardında yatan motivasyon, kategoriye göre değişiklik gösteriyor. Restoran uygulamalarında, motivasyonun genel olarak indirim ve ödül kazanmak olduğu görülüyor. İnsanların seyahat uygulamalarını indirmelerindeki temel nedense, bu uygulamaların kendilerine tavsiye edilmiş olması. Alışveriş uygulamalarında ise, tüketicilerin düzenli olarak kullandıkları veya etkileşime geçtikleri şirket ya da markalara ait uygulamaları indirdikleri anlaşılıyor.

Endişeye gerek yok. Bir tedavisi var.

Araştırma, kullanıcıların hem hatırladıkları hem de unuttukları uygulamaların, en başta aynı nedenlerle indirildiklerini gösteriyor. Yani, unutulan uygulama aslında zaten iyi bir uygulamaysa, markaların kullanıcılara bu durumu hatırlatma gibi bir şansları var.


"Kullanıcıların hatırlarında kalan ve akıllarından çıkan uygulamalar en başta aynı nedenlerle indirilmiştir. Yani, unutulan uygulama iyi bir uygulamaysa, markaların kullanıcılara bu durumu hatırlatma gibi bir şansları var."

Örnek verecek olursak, seyahat/tatil ve alışveriş uygulamalarını unutan 10 kullanıcıdan 9'u, bu uygulamaları tekrar kullanma konusunda olumlu görüş belirtti.

Kullanıcıların, unutulmuş bir uygulamayı tekrar kullanmaya başlamalarında en önemli itici etken, kullandıkları uygulamalar hakkında yakın çevresiyle yaptıkları sohbetler. Bunun ötesinde şirketler, bazı tekniklerden yararlanarak tüketicilere doğru zamanda çeşitli hatırlatmalarda bulunabilir. Push bildirimler çok yaygın olarak kullanılan bir tekniktir, ancak pazarlamacıların işine yarayacak en büyük fırsat, uygulamaların organik arama sonuçlarında görünmesini sağlamaktır. Arama reklamlarını ve sonuçları, uygulamadaki alakalı sayfalara bağlamak ise, fazla popülerlik kazanmamış olmakla birlikte, pazarlamacıların yararlanabileceği bir başka harika seçenektir.

Aslına bakarsanız, araştırmanın gösterdiği bir başka gerçek de, kullanıcının mobil arama sonuçları üzerinden önceden yüklenmiş bir uygulamaya yönlendirilmesinin güçlü bir ilgi uyandırmasıdır. Bu ilgi özellikle yükledikleri uygulamaları unutan kullanıcılarda göze çarpmaktadır.

Akbank, mobil uygulaması Akbank Direkt'in aylık indirme sayısını %110 artırdı.