Akbank, mobil uygulaması Akbank Direkt'in aylık indirme sayısını %110 artırdı.

İndir
Temmuz 2015

1948 yılında Sabancı Ailesi tarafından kurulan Akbank, Brand Finance tarafından 2015 yılında “Türkiye’nin En Değerli Markası” seçildi. 2015’te 2,5 milyar doları aşan marka değeriyle, dünyanın en değerli banka markalarının bulunduğu sıralamada 81. sırada yer aldı. 360.000 POS cihazı ve 4.300 ATM ile güçlü ve geniş bir dağıtım ağına sahip olan Akbank, 13 milyonun üzerinde müşteriye hizmet sunuyor. Bankanın BT yatırımları, yıllar içinde Akbank'ı daha dinamik, teknolojik ve yenilikçi bir marka haline getirdi. Bugün her türlü çevrim içi cihaz üzerinden ulaşılabilir durumda olan Akbank’ın, Akbank Direkt Mobil Uygulaması 2014 GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde “Dünyanın En İyi Akıllı Telefon Uygulaması” seçildi. Akbank bu prestijli ödüle layık görülen ilk Türk bankası oldu. 2015’te de Global Finance tarafından “Avrupa’nın En İyi Mobil Bankacılık Uygulaması” olarak ödüllendirildi.

HEDEFLER

Android ve iOS'te Akbank Direkt Mobil’in 500.000 kez indirilmesi

YAKLAŞIM

Tıkla ve indir Arama Ağı reklamlarının performansı optimize edildi

Dönüşüm Optimize Edici'yle birlikte ""tüm ağ hedefli"" bir yaklaşım benimsendi

Uygulama içi Görüntülü Reklam Ağı pazarlamacılığına başlandı

Google'ın AdMob ağında bir tıkla ve indir kampanyası başlatıldı

SONUÇLAR

Google, artık uygulama indirmeleri için birincil edinme kanalı

Aylık indirme sayısı %110 arttı

Etkin kullanıcı edinme oranı %40 arttı

Uygulama indirme kampanyasının tıklama oranı %7'yi aştı

Aktif olmayan kullanıcı oranı %20 düştü

Uygulamanın sağladığı satışlar, etkileşim ve bağlılık

 

Farklı dillerde sunulan Akbank Direkt Mobil uygulaması, bireysel ve kurumsal müşterilerin para transferi, günlük hesap hareketlerini görüntüleme, kredi başvurusunda bulunma ve fatura ödeme gibi bir çok bankacılık işlemlerini en iyi müşteri deneyimiyle yapabileceği bir uygulamadır. Akbank Direkt Mobil’e kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmayan kullanıcılar da güncel döviz kuru görüntüleme ve En Yakın Akbank ATM ve Şubelerini görme gibi işlemler yapabilmektedir.

Akbank Direkt Mobil kullanıma sunulduktan sonra, Akbank'ın ürün satışında en düşük maliyetli kanalı haline geldi. Akbank ekibi, uygulamayı indiren müşterilerin indirmeyenlere göre daha fazla etkileşim ve bağlılık gösterdiğini de tespit etti. Akbank, bu mükemmel varlığı bir üst düzeye taşımak için, Android ve iOS cihazlarda uygulamanın 500.000 kez indirilmesini sağlamayı hedefledi.

Uygulama öncelikli yaklaşım

Başlangıçta Akbank'ın yaklaşımı, finansla ilgili tüm Arama Ağı etkinliklerini, tıkla ve indir reklamlara yönlendirmekti, yani yalnızca markanın Arama Ağı reklamlarıyla karşılaşan tüketiciler uygulamayı indirebilecekti. Paralelde Akbank uygulama içi görüntülü reklamlara öncelik vermeyi seçmedi ve uygulama içi tanıtımı ilgi alanı ve konuya dayalı, oldukça spesifik bir hedeflemeyle sınırladı.

Akbank'ın ajansı MediaCom ve Google, Akbank'a tüm aramaların uygulama yükleme reklamlarına yönlendirilmesi durumunda sonucun oldukça düşük kalite puanı olmasının yanı sıra, düşük dönüşüm oranları ve tıklama başına yüksek maliyet olduğunu gösterdi. Edinme başına maliyet (EBM) de Görüntülü Reklam Ağı pazarlaması için sektör ortalamalarının üzerindeydi.


"Bugün yaşadığımız dijitalleşme döneminde, şirketlerin ve markaların oldukça agresif bir mobil dönüşüm hedefi var, böyle bir rekabetçi ortamda, Google, mobil uygulamanıza kitleler kazandırırken edinim başına maliyetlerinizi düşürme imkanı sunuyor. Ancak bu, gerçekten inandığınız bir ürününüz varsa mümkün."

-Gökay Dede, Direkt Bankacılık Satış ve Pazarlama Bölüm Başkanı


Daha yüksek bir değer için optimizasyon yapma

Akbank, MediaCom ve Google, kampanyaları optimize etmek için anahtar kelimeler, reklam metinleri, reklam biçimleri ve tekliflerle ilgili oldukça ayrıntılı bir analiz yaptı ve hedeflenen optimum EBM'ye karar vermek için bu içgörüleri kullandı. Görüntülü Reklam Ağı'nda büyük bir fırsatı kaçırıldığından, Google ekibi MediaCom ile birlikte Akbank'ı, AdMob'da Dönüşüm Optimize Edici kullanarak "tüm ağ hedefli" bir yaklaşım benimsemeye ve hedefleme seçeneklerini genişletmeye ikna etti. Dönüşüm Optimize Edici, hangi tıklamaların daha fazla katkı sağlayacağını hesaplayan ve teklifleri reklamverenlerin hedefledikleri EBM'de mümkün olan en fazla sayıda kârlı tıklama elde etmesine yardımcı olacak şekilde optimize eden bir araçtır.

Markalı anahtar kelimeler zaten çok büyük miktarda trafik aldığından, Akbank, Arama Ağı kampanyaları için öncelikle bu anahtar kelimelere odaklanmaya karar verdi. Bunun dışında Akbank, uygulamanın indirilmesini teşvik etmek için banka kategorisinden farklı anahtar kelimeler (ör. "kredi başvurusu", "kredi kartı işlemleri" ve "para havalesi") kullandı ve bu işlemlerin tamamının uygulama üzerinden yapılabileceğini vurgulayarak rekabet avantajı sağladı.

Mükemmel sonuçlar ve ek avantajlar

Optimize edilmiş, uygulama öncelikli stratejisi sayesinde Akbank, aylık indirme hacminde %110 büyüme ve aktif kullanıcı kazanımında %40 artış gibi inanılmaz sonuçlar elde etti. Uygulama indirme kampanyasının tıklanma oranı %7'nin üzerindeydi. Yapılan çalışma, yeni müşteriler kazanmanın yanı sıra, mevcut müşteri tabanında yeniden aktifleştirmenin artması gibi beklenmedik bir sonuç elde etti. Kampanyanın marka bilinci ve bilinirlik oluşturma etkisi o kadar büyüktüki, aktif olmayan kullanıcıların oranı %20 azaldı.

Conde Nast, Ad Exchange'de Özel Pazarları Kullanarak Gelirini %800 Artırdı