Hangikredi.com, Veriye Dayalı İlişkilendirme ile Dönüşüm Hacmini Artırdı

Eylül 2017

Hangikredi.com; bireysel krediler, kredi kartları, sigorta, internet paketleri, elektrik tarifeleri ve yatırım ürünleri için fiyat karşılaştırmaları sunan bir online platformdur. Daha fazla dönüşüm elde etmek ve edinme başına maliyeti azaltmak isteyen şirket, son tıklama ilişkilendirmesini daha geniş bir optimizasyon modeliyle değiştirmeye karar verdi.

Hangikredi.com hakkında

Finansal ürünleri karşılaştırma platformu

2006 yılında kuruldu

Genel merkezi İstanbul'da

SEM hakkında

Performans pazarlaması ajansı

2006'da kuruldu

www.semtr.com

HEDEFLER

Dönüşümleri artırma.

Edinme başına maliyeti azaltma.

YAKLAŞIM

AdWords'de veriye dayalı ilişkilendirmeyi benimsedi.

Hedef edinme başına maliyete (Hedef EBM) göre otomatik olarak optimize etmek için Akıllı Teklif kullandı.

SONUÇLAR

Dönüşüm hacmi %56 oranında arttı.

Edinme başına maliyet %12 azaldı.

Değeri ilişkilendirmek için Hangikredi.com'un orijinal modeli, müşterinin kredi kartı dönüşümü olan tek bir temas noktasına dayalıydı. Ancak dönüşüm oranını artırmak için kampanyaları daha etkili biçimde optimize etmeyi hedefleyen şirket, AdWords'deki veriye dayalı ilişkilendirmeyi benimsedi.

Veri ve Google makine öğrenimini kullanan veriye dayalı ilişkilendirme, dönüşüm gerçekleştiren müşterilerin yollarını dönüşüm gerçekleştirmeyen tüketicilerin yollarıyla kıyaslayarak reklamverenin bunun sebebini anlaması için daha fazla bilgi sunar. Böylece AdWords'ün tipik bir satın alma yolu oluşturabilecek pek çok reklam tıklaması arasında krediyi dağıtmasını sağlar.

AdWords arayüzündeki bu basit geçiş sayesinde Hangikredi.com, müşteri yolculukları genelinde daha kapsamlı raporlama ve geçmişte olduğundan daha fazla sinyale ilişkin bilgi elde etti. Ekip, yeni ilişkilendirme modelinde kolayca harekete geçmek ve tekliflerini işletme hedefine göre otomatik olarak ayarlamak için bunu Akıllı Teklif ile birleştirdi. Bu durumda dönüşüm hacmini artırırken edinme başına maliyeti aynı tutmak isteyen Hangikredi.com, hedef edinme başına maliyeti (Hedef EBM) optimize etti.


"Veriye dayalı ilişkilendirme, anahtar kelimelerimizi daha geniş bir perspektiften değerlendirmemize ve performansı iyileştirmemize yardımcı oldu."

- Mustafa Oral, Satış ve Pazarlama Müdürü, Hangikredi.com


Bu yeni ilişkilendirme modeliyle, dönüşüm hunisinin üst kısmında yer alan arama kampanyalarında daha etkin olan anahtar kelimeler veya cihazlar uygun krediyi aldı. Bu anahtar kelimelere kredi vermek, Hangikredi.com'un bunları anlamasına ve optimize etmesine yardımcı oldu. Akıllı Teklif ve AdWords ilişkilendirmesini kullanmak, dönüşüm hacminin %56 artmasını ve edinme başına maliyetin %12 oranında azalmasını sağladı.

“Veriye dayalı ilişkilendirmeyi kullanmadan önce yalnızca dönüşüm yolundaki son tıklamalara kredi veriyorduk.” - Mustafa Oral, Satış ve Pazarlama Müdürü. “Bu nedenle dönüşüm yolunu etkileyen diğer anahtar kelimeler ve cihazlar için gerçek değeri göremiyorduk. Veriye dayalı ilişkilendirme, anahtar kelimelerimizi daha geniş bir perspektiften değerlendirmemize yardımcı oldu ve bunu AdWords Hedef EBM teklifiyle birleştirerek doğrudan performansı iyileştirmeye başlayabildik.” Hangikredi.com dijital pazarlama ekibinden Atakan Kara, Fulya Aras Usta ve Sercan Çiçek, veriye dayalı ilişkilendirme ve Hedef EBM stratejilerini portföylerindeki diğer ürünlere de uygulamakta olduklarını belirttiler.

Türkiye'nin öncü internet satıcısı olan Trendyol, Alışveriş reklamları için Feed Kuralları sayesinde hem zaman kazanıyor hem de dönüşüm sağlıyor