Türkiye'nin öncü internet satıcısı olan Trendyol, Alışveriş reklamları için Feed Kuralları sayesinde hem zaman kazanıyor hem de dönüşüm sağlıyor

İndir
Temmuz 2017

Giyim. Ayakkabı. Parfüm. Saat. Türkiye'nin öncü internet satıcısı Trendyol, Alışveriş reklamlarını kullanarak popüler ürünlerden oluşan geniş ürün yelpazesini, Google'da arama yapan potansiyel müşterilerle buluşturuyor.

2016 baharında kullanıma sunulan Feed Kuralları, satıcıların ürün bilgilerini "olduğu gibi" yüklemesini, ardından ürün verilerini Merchant Center'da güncellemesini sağlıyor. Trendyol, Feed Kuralları sayesinde ürün verilerine özel etiketler ekleyebildi ve Alışveriş reklamlarında sergilemek için bu ürünleri önceliklendirdi. Trendyol'da Dijital Pazarlama Uzmanı olan Gizem Çelenk, "Satışlarda kayda değer bir ilerleme göstermemiz gerekiyordu. Bu nedenle, Feed Kuralları'nın kullanıma sunulması bizi çok heyecanlandırdı." diyor.

Alışverişe davet

Trendyol, üç özel kampanya sayesinde Alışveriş reklamlarında ürünlerini tanıtma fırsatı yakaladı:

  • "Hızlı Teslimat" adını verdikleri, hızlandırılmış teslimat programı
  • 10 gün süren "Alışveriş Festivali"nde sunulan indirimli markalar
  • "Cool & Sexy" giyim koleksiyonu

Feed Kuralları'nın kullanılmaya başlamasından önce, ürün verilerine özel etiketlerin eklenmesi uzun sürüyordu. Çelenk, "BT ekibimizden feed güncellemeleri için yardım almak yoğun çalışma gerektiriyordu." diyor.

73215_Trendyol-BODY

Kayda değer bir ilerleme

"Hızlı Teslimat" programı için Trendyol, ürün verilerinde hızlandırılmış teslimat özelliğini vurgulamak için Feed Kuralları'nı kullanarak özel bir etiket uyguladı. "Alışveriş Festivali"ni tanıtacak benzersiz bir kampanya oluşturmak ve özel etiketler atamak için Feed Kuralları'nı kullandı. Böylece promosyonun her gününde indirime giren farklı bir markaya yer verebildi. Son olarak, başta marka adı nedeniyle kabul edilmeyen "Cool & Sexy" koleksiyonu için Trendyol, kolayca "sexy" kelimesini silecek bir Feed Kuralı oluşturdu.


"Feed Kuralları sayesinde, özel promosyonlarımız Alışveriş kampanyalarında yayınlanıyor. Alışveriş reklamları için uygun olan envanter sayısını artırmak bizim açımızdan büyük bir kazanç."

- Gizem Çelenk, Dijital Pazarlama Uzmanı, Trendyol.com


Çelenk, "Feed Kuralları sayesinde, özel promosyonlarımız Alışveriş kampanyalarında yayınlanıyor. Alışveriş reklamları için uygun olan envanter sayısını artırmak bizim açımızdan büyük bir kazanç." diyor.

En iyi yanı da, Feed Kuralları eklemenin Trendyol'un pazarlama ekibi için de kolay olması. Çelenk, "Bu değişiklikleri beş dakikadan kısa bir sürede, doğrudan Merchant Center'da yapabiliyoruz." diye ekliyor.


"Birkaç basit Feed Kuralı'nın performans ve satışlarda böylesi ciddi bir fark göstermesi bizi gerçekten etkiledi. Bu yenilikçi özelliğin kâr oranımıza dikkat çekici katkıları olacağından da hiç şüphemiz yok "

- Utku Gülbayrak, Dijital Pazarlama Yöneticisi, Trendyol.com


Daha yüksek kâr için yeni kurallar

Feed Kuralları, Alışveriş kampanyalarını geliştirmesi için Trendyol'a güçlü ve etkili bir yöntem sundu. Kuralların gerçek katkısı, genel performans sonuçlarından da anlaşılabiliyor: Şirket, reklam harcamasının getirisinde (ROAS) 1,5 - 2 kat artış, hemen çıkma oranında %5 düşüş ve dönüşüm oranlarında %8 - %15 yükseliş gözlemledi.

Özel promosyonların etkisi daha da çarpıcı oldu: 

  • "Hızlı Teslimat", ROAS'yi 1,5 kat artırdı ve dönüşüm oranını %8 yükseltti
  • "Alışveriş Festivali" promosyonuyla ROAS'de 2 kat artış ve dönüşüm oranında % 12 yükseliş gözlendi
  • "Cool & Sexy" koleksiyonuyla dönüşüm oranında %15, trafikte ise %4 artış gözlendi

"Birkaç basit Feed Kuralı'nın performans ve satışlarda böylesi ciddi bir fark göstermesi bizi gerçekten etkiledi. Bu yenilikçi özelliğin kâr oranımıza dikkat çekici katkıları olacağından da hiç şüphemiz yok."

e76b1_Trendyol-ABOUT
Hangikredi.com, Veriye Dayalı İlişkilendirme ile Dönüşüm Hacmini Artırdı