Hazırlıklı olmak için 2021 yılında her pazarlamacının bilmesi gereken 5 perakende trendi

Lucy Sinclair, Alpagut Çilingir / Şubat 2021

Pandeminin yarattığı köklü sosyal, ekonomik ve teknolojik değişimler nedeniyle perakende konusunda gelecek aylar için tahminde bulunmak neredeyse imkansız olarak görülebilir. Ancak geçen yıl gerçekleşen değişimlerin çoğu aslında yeni değildi. Ortaya çıkan trendlerin bazıları kısa ömürlü olsa da sokağa çıkma kısıtlamaları ve sosyal mesafe önlemleri, zaten gelişmekte olan davranışların benimsenmesini hızlandırdı. Bu değişimler geçici değil. Geçtiğimiz 12 ayda birçok işletmenin önceliği iflas etmemek olsa da bazı perakendeciler yeni ve beklenmedik alanlarda görülen talebi karşılayarak işlerini çok fazla büyüttü.

2021'de ve sonraki yıllarda başarılı olmak amacıyla pazarlamacıların değişen taleplere dinamik bir şekilde karşılık vermesi, müşterilerin internette vitrinlere bakması için yollar bulması ve hem değer hem de etik açısından alışveriş seçeneklerine yönelik olarak yarış içindeki talepleri dengelemesi gerekiyor. Üstelik bunların tümünü, farklı kategorilerde çok değişken olduğu görülen tüketici beklentilerini karşılarken yapmaları gerekiyor. Hemen hemen her işletmenin, en köklü markaların sunduğu teslimat ve müşteri desteği seçeneklerini sağlaması bekleniyor.

2021 yılında ve hatta daha sonrasında sürmesi beklenen beş önemli tüketici eğilimini belirlemek amacıyla Google Trendler'de Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'daki 23 pazarda perakende ile alakalı binlerce Arama trendini ve analizini inceledik:

  1. Tüketiciler vitrin gezme eylemini internet ortamına taşıyor
  2. Tüketiciler kimden alışveriş yapacaklarına dikkat ediyor
  3. Tüketiciler artık daha iyi fırsatlar bekliyor
  4. Tüketiciler her ürün için kapsamlı teslimat seçenekleri sunulmasını bekliyor
  5. Tüketici talebindeki hareketlilik devam edecek

Perakendecilerin 2021'e hazırlıksız yakalanmamaları için bu sürekli trendlerin arkasındaki verilere odaklanan bir rapor oluşturduk. Ayrıca, her markanın atabileceği somut adımları içeren yararlı bir yapılacaklar listesi ekledik. Listede, değişen Arama trendlerini takip etmek için bakılacak en iyi yerlerden bu trendleri avantaja çevirmenizi sağlayacak araçlara kadar birçok bilgi bulunuyor. Aşağıda raporu inceleyerek ayrıntılara inebilirsiniz.

Perakendenin geleceği: Önümüzdeki 5 yıl içinde stratejinizi şekillendirmeye yardımcı 3 trend