Mobil sitenizi AMP ile hızlandırmak kullanıcı deneyimini nasıl iyileştirir?

Ocak 2019

Günümüzde kullanıcılar giderek daha hızlı ve daha iyi dijital deneyimler sunulmasını bekliyor. Mobil internet bağlantısında da haliyle beklentiler farklı değil. Ancak mobil web sitelerinin yavaşlığı, kullanıcıyı siteden ayrılmaya mecbur bırakabiliyor.

Dünyanın her yerinde mobil kullanım giderek artıyor, ancak dönüşüm sonuçlarında mobil siteler, masaüstü emsallerinden geride kalıyor. Markaların yaklaşık %50'si, mobilin stratejik bir öncelik olduğunu söylüyor, ancak buna rağmen hâlâ ilerlemenin önündeki engellere takılabiliyor.

Kullanıcıların hız ve kullanılabilirlik beklentilerini karşılamaya çalışan pek çok marka hızla harekete geçmek istiyor. Çünkü mobil sitenizde olumsuz deneyim yaşayan kullanıcıların gelecekte sitenizle tekrar etkileşime geçme olasılığı %62 daha düşük oluyor.

Kuruluşundan bu yana ilaç sektöründe öncü olduğu kadar laboratuvar çalışmalarıyla da teşhis biliminde ileri çalışmalar yürüten Roche, online medikal bilgi platformu Medikaynak için mobil hızı geliştirecek bir çalışma yürütmeye karar verdi. Medikaynak, etkinlik ve kongre bilgilerinden online eğitimlere pek çok veri ve medikal içerik sunarak hekimlerin bilgi ihtiyaçlarına yanıt veriyor.

medikaynak

Siteyi hızlandırmak, kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve arama motorlarında maksimum faydayı sağlamak için Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) altyapısını web sitesine uygulamaya karar verdi. Mobil öncelikli dünyaya kullanıcı deneyimini ve açılış hızlarını iyileştirerek adapte olmayı amaçlayan Medikaynak, ajansı Hype ile işe kullanıcı davranışı analizi yaparak başladı. Hype, Google Analytics üzerinden yaptığı analizde ziyaretçilerin mobil cihazları tercih ettiğini fakat mobil bağlantı hızlarında sitenin yeteri kadar hızlı açılmadığını tespit etti.

Günümüzde iyi bir deneyim elde edemeyen kullanıcı beklentilerini karşılayamıyor. Mobil sitelerin yavaşlığı kullanıcı ve dönüşüm kayıplarına sebep oluyor. Tüm trafiğinin %66’sını mobil cihazlardan alan medikaynak.com’un mobil deneyimini düşündüğümüzde ise, sayfanın yüklenmesi 15 saniyeyi bulabiliyordu. Bu durum, ziyaretçi kaybına, arama motoru sıralamalarının düşmesine ve kötü bir kullanıcı deneyimine neden oluyordu. Medikaynak ve Hype, izledikleri AMP stratejisi ile hem mobil siteyi hızlandırıp kullanıcı deneyimini iyileştirdi hem de arama motorlarında maksimum faydayı sağladı.


“Medikaynak’ta hedefimiz, organik kanallardan en kaliteli içeriği, en fazla doktora, en iyi deneyimle ulaştırmak. Bu hedefi gerçekleştirmek için uzun vadeli düşünüp en doğru teknolojiye karar vermemiz gerekiyordu. Devamlı gelişen yapısı, güncel web teknolojileriyle uyumluluğu, eşsiz hızı ve organik arama performansı nedeniyle AMP teknolojisini seçtik.”

-Alper Yaramanoğlu, Teknoloji ve İçerik Pazarlaması Yöneticisi, Hype


Mobil site kullanıcı deneyimi ve hız dönüşümü sonrasında Medikaynak.com sayfa boyutları 10 MB’dan 280 KB’a, sayfa açılış hızları da 15 saniyeden 800 milisaniyeye düştü. Mobil trafik %74 artarken hemen çıkma oranı ise %10 iyileşti ve sayfada geçirilen süre 3 katına çıktı.

“Medikaynak'ta stratejimiz hekimlere ihtiyaç duydukları bilgi ve servisleri en iyi deneyimi sunarak sağlamak. Özellikle Google arama sonuçlarında listelenen sayfalarımızın mobil üzerinden en hızlı şekilde açılması, bu deneyimin büyük bir parçasını oluşturuyor. AMP sayfaları sayesinde mobil trafiği artırırken hemen çıkma oranını düşürmeyi başardık."

-Gülşah Çavuşovalı, Dijital Pazarlama ve İnovasyon Müdürü, Roche

Mobil sitenizi hızlandıracak ipuçları ve test araçları