Günümüzde mobil aramalar mağaza içi alışveriş deneyimini nasıl şekillendiriyor?

Todd Pollak / Aralık 2018

Aksini duymuş olsanız da fiziksel olarak faaliyet gösteren mağazalar henüz ölmedi. Aslına bakılırsa, alışveriş yapanların %61'i, sadece online mağazası olan markalar yerine fiziksel olarak da faaliyet gösteren markalardan alışveriş yapmayı tercih ediyor. Alışveriş yapanların neredeyse %80'i, hemen ihtiyaç duyduğu veya sahip olmak istediği bir ürün varsa, bunu satın almak için fiziksel mağazaya gidiyor.

Kullanıcılar halen en sık fiziksel olarak faaliyet gösteren mağazalardan alışveriş yapıyor olsa da yolculuk yapmaya değer olması için mağazaya gitmeden önce akıllı telefonlarında arama yapıyorlar. 2017 yılbaşı alışverişi sezonunda da yeniden gördüğümüz gibi, alışveriş araştırmasının büyük bir bölümü mobil cihazlardan yapılıyor: Yılbaşı için bir mağazayı ziyaret edenlerin %78'i, mağazaya gitmeden önce online arama yapıyor.3 Peki bu kullanıcılar mağazaya gitmeden önce hangi konuda yardım istiyorlar? Araştırmamızın sonucunda aşağıdaki bulguları elde ettik.

How mobile search-TR01

Satın alma konusunda ilham bulmak için yardım almak

Alışveriş yapanlar, akıllarından geçen bir ürün veya marka yoksa, mağazaya gitmeden önce arama yapıyor. "__ markaları" için yapılan mobil aramalar artış gösteriyor; "çorap markaları" (+%150), "erkek saati markaları" (+%70), "en iyi çanta markaları" (+%140) ve "makyaj markaları" (+%150) bu aramalara örnek olarak gösterilebilir.4 Alışveriş yapanlar, ne alacaklarına dair yararlı öneriler de arıyor; son iki yılda yorumlar için mobil cihazlardan yapılan aramalar %35'ten fazla artış gösterdi.5

How mobile search-TR02

Mağazaya yapılacak yolculuğu planlamak için yardım almak

Araştırmaya göre, alışverişten önce arama yapan kullanıcıların yarısı, konum ve yakınlık gibi mağazanın kendisine ait bilgileri arıyor.6 Bu noktaya dikkat edin: Son iki yılda "şu anda yakınımdaki __" ("şu anda yakınımdaki restoranlar", "şu anda yakınımdaki benzin istasyonu", "şu anda yakınımdaki teslimat yapan açık yerler") için yapılan mobil aramalar %150'nin üzerinde artış gösterdi.7 Kullanıcılar, yakınlarındaki yerel işletmelerle ilgili sorgulara ek olarak, mağazaların çalışma saatlerini, bekleme sürelerini, iletişim bilgilerini ve giderek daha fazla, ürün stok durumlarını kontrol etmek için cep telefonlarını kullanıyor. Öyle ki, alışveriş yapanların %40'ı perakendecilerin envanter bilgilerini daha doğru bir şekilde paylaşmasını istiyor.8

Satın alma seçeneklerini daraltmak için yardım almak

Kullanıcılar, birkaç seçenek üzerine yoğunlaştıktan sonra, son kararlarını vermeye yardımcı olması için mobil cihazlarda arama yapıyor. Mağazadan satın almayı planladıkları bir alışveriş için araştırma yapıyor veya ihtiyaçlarına en uygun seçeneği arıyorlar. Alışveriş yapanların en iyi fırsatları kovaladığını da biliyoruz. Nasıl mı? Çünkü yılbaşı döneminde alışveriş yapmak için mağazada telefonunu kullananların %43'ü bunu fırsat veya indirim bulmak için yaptığını belirtiyor.9 Ayrıca, alışveriş yapanların %52'si mağazadayken akıllı telefonlarına fırsat gelmesinin hem iyi hem de kullanmak isteyecekleri bir alışveriş trendi olduğunu düşünüyor.10 Dahası, alışveriş yapanların %50'si mağazada alışveriş yaptıkları sırada online videolardan yararlandıklarını söylüyor.11

Mobil cihazları iyi değerlendirin

Mağazada alışveriş yapmadan önce akıllı telefonlarından yararlanan kullanıcıların yoğunluğu dikkate alındığında, stratejik ve bilgilendirici ürün içeriklerine duyulan ihtiyaç hiç bu kadar önemli olmamıştı. Çok kanallı perakende yöneticileri, mobil deneyime öncelik vermeli. Bu, mağazanıza gelen satın almaya hazır müşterilerle, alışveriş yapmadan sinirli bir şekilde ayrılan müşteriler arasındaki fark anlamına gelebilir.

Todd Pollak 1

Todd Pollak

Retail Industry Director at Google

Kaynaklar (10)

1 Google/Ipsos, ABD, "Shopping Tracker" (Alışveriş İzleyici), Online anket, Son iki günde alışveriş yapan 18 yaşından büyük yetişkinlerin sayısı=2.703, yanıtlar 7 puanlı ilk 3 kutu ölçeğine dayalıdır, Nisan - Haziran 2018.

2 Google/Ipsos, ABD, "Shopping Tracker" (Alışveriş İzleyici), Online anket, Son iki günde alışveriş yapan 13 yaşından büyük internet kullanıcısı Amerikalı katılımcıların sayısı=3.613, Ekim - Aralık 2017.

3 Google/Ipsos, ABD, Omnichannel Holiday (Çok Kanallı Yılbaşı Dönemi) Araştırması, Son 48 saatte yılbaşı alışverişi için bir mağazayı ziyaret edenlerin sayısı=1.204, Kasım 2017- Ocak 2018.

4, 5 Google Verileri, ABD, Ocak - Haziran 2015 ile Ocak - Haziran 2017 karşılaştırması.

6 Google/Ipsos, ABD, Omnichannel Holiday (Çok Kanallı Yılbaşı Dönemi) Araştırması, Son 48 saat içinde yılbaşı alışverişi yapan ve bir mağazayı ziyaret eden 18 yaşından büyük katılımcıların sayısı=1.204, Kasım 2017 - Ocak 2018.

7 Google Verileri, ABD, Temmuz - Aralık 2015 ile Temmuz - Aralık 2017 karşılaştırması.

8 Google/Ipsos, ABD, Omnichannel Holiday (Çok Kanallı Yılbaşı Dönemi) Araştırması, Son 48 saat içinde yılbaşı alışverişi yapan 18 yaşından büyük katılımcıların sayısı=5.944, Kasım 2017 - Ocak 2018.

9 Google/Ipsos, ABD, Omnichannel Holiday (Çok Kanallı Yılbaşı Dönemi) Araştırması, Yılbaşı alışverişi yapan ve mağazada cep telefonunu kullanan 18 yaşından büyük katılımcıların sayısı=2.471, Kasım 2017 - Ocak 2018.

10 Google/Ipsos, ABD, "Shopping Tracker" (Alışveriş İzleyici), Online anket, Son iki günde alışveriş yapan 18 yaşından büyük katılımcıların sayısı=2.703, Nisan - Haziran 2018.

11 Google/Ipsos, ABD, “How People Shop with YouTube” (Kullanıcılar YouTube ile Nasıl Alışveriş Yapıyorlar?) Araştırması, Ayda en az bir kez internete giren ve son bir yılda bir şey satın almış olan 18 ila 64 yaş arası katılımcıların sayısı=2.401, Temmuz 2018

Bir araştırmacıya sorduk: Mobilde müşteri kaybetmenin 3 nedeni nedir?