Dijital Reklamcılık Tarihiyle İlgili Bilmediğiniz 5 Şey

Nisan 2017

İlk banner reklam ortaya çıktığından beri dijital reklamcılık hepimizi büyülüyor. Yirmi yılda dijital reklam alanında tanık olduğumuz çarpıcı gelişmelerden bazılarına göz atalım.

1. Canlı ıstakozlarla AdWords yayında

Digital ad history body 1

2000 yılında Google AdWords'ün reklamverenlere self servis yayın seçeneği sunmasıyla birlikte reklamcılık alanında köklü bir değişim yaşandı. Az sayıda Google kullanıcısına sunulan, yalnızca "reklamınızı burada görün" yazılı bir bağlantıyla mütevazı bir başlangıç yapıldı. Mühendisler heyecanla beklemeye başladı. Yarım saatin sonunda gözlerinin önünde ilk AdWords reklamı belirdi: postayla canlı ıstakoz servisi!

2. Hayatınızın aşkını YouTube'da bulmuş olabilirsiniz

Digital ad history body 2

YouTube yayın hayatına nasıl başladı dersiniz? Çöpçatanlık sitesi olarak! 2005'te Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim, hayatlarının aşkını arayan kullanıcıların kendilerine göre mükemmel eşi tarif ettikleri videolar paylaşabileceği bir site hazırladı. Neyse ki fikirlerini değiştirerek YouTube'u, tanıyıp sevdiğimiz bu platforma dönüştürdüler. Yine de olayın romantik bir yönü var: YouTube adı Sevgililer Günü'nde tescillendi.

3. Ses duvarını aşarsanız internet de yerinden oynayabilir

Digital ad history body 3

14 Ekim 2012'de Felix Baumgartner, uzayın sınırına kadar yükseldiği balondan atladı. 39 km boyunca düşerken ses duvarını aştı, birçok dünya rekorunu kırdı ve interneti de yerinden oynattı. 9,5 milyon kullanıcıdan oluşan devasa bir kitle bu ana tanıklık etmek için YouTube'da toplandı. Bu video, tarihin en çok izlenen canlı yayını oldu ve tüm dünyadaki internet bant genişliğinin yedide birini yuttu.

4. Cep telefonundan gönderilen bir öpücük uzun yol katedebilir

Digital ad history body 4

Ah o dudaklar! İngiliz moda evi Burberry 2014 yılında "Burberry Kisses" kampanyasını başlatarak kullanıcıların dünyanın her yerinden istedikleri kişiye gerçek bir öpücük göndermesini sağladı. Dokunmatik ekranlı telefonunuza kondurduğunuz öpücüğün fotoğrafı çekiliyordu. Siz de mesajınızı girip istediğiniz Burberry ruj renklerinden birini seçiyordunuz. Daha sonra öpücüğünüzü sevdiklerinize yolluyor, mektubunuzun dünyanın başka bir ucuna nasıl ulaştığını seyrediyordunuz. Gerçekten dudaklardan düşmeyen bir kampanyaydı.

5. Telefonunuz size mahalledeki mağazaların stoklarını gösterebilir

Digital ad history body 5

2016'da River Island, mağazalarının yakınında bulunan ve telefonlarından ürün arayan müşterilere Google'ın Yerel Envanter Reklamları yoluyla ulaşan ilk İngiliz moda markası oldu. Bu müşterilere ürünlerin stok durumunu ve en yakın mağazaları içeren bir "Yerel Vitrin" sayfası gösterilerek bulundukları yerde envanter kontrolüyle alışveriş yapmaları sağlandı. Bu sayede müşteriler, mobil cihazlarını kullanarak, sanki vitrinlere göz gezdirir gibi stok durumunu kontrol etme olanağı elde etti. Böylece aramadan alışverişe geçiş sürecini kolaylaştıran bir araç elde edilmiş oldu.

Kadınlara Pazarlama için En İyi Strateji Nedir? Girişimcilik, Eğitim ve Motivasyon