Pazarlamacılar kusursuz bir mobil deneyime neden öncelik vermeli?

Mart 2017

Mobil deneyimi kusursuz kılan nedir? Yapılan yeni araştırmaya göre, tüketiciler mobil cihazlarla yaşadıkları deneyimin hızına ve kullanılabilirliğine önem verirken işletmeler tüketicilerin bu beklentilerini karşılayamıyor. Tüketici deneyimlerinin hangi noktalarda yetersiz kaldığını öğrenmek için Avrupa genelinde perakende satış, seyahat ve finans sektörlerinde faaliyet gösteren 316 şirketi karşılaştırdık.

Tüketicilerin mobil deneyime yönelik hız ve kolay kullanılabilirlik beklentileri hiç olmadığı kadar yüksek. Özellikle gelişmekte olan pazarlarda, mobil cihazlara öncelik veren bir dünyaya atılan kullanıcıların sayısı arttıkça bu beklentiler yükselmeye devam edecek. Hazırladığımız 2016 Tüketici Barometresi Raporu'na göre, 40 pazar genelinde akıllı telefon kullanım oranı 2012'den sonra inanılmaz bir sıçramayla yüzde 30'dan yüzde 70'e yükseldi1. Her sekiz tüketiciden biri son altı ay içerisinde akıllı telefon kullanmaya başladığını dile getirdi. 1.

Ancak mobil cihaz kullanımı hızla yayılsa da markalar, tüketicilerin daha iyi mobil deneyimi beklentileriyle baş etmekte zorlanıyor. Markalar artık kendi sektörlerindeki en iyi deneyimi sunmak için değil, tüketicilerin şimdiye dek yaşadığı en iyi dijital deneyimi sunmak için yarışıyor. Perakende satış uygulamasını kullanarak alışveriş yapan biri, bir veya iki dokunuşla ürün satın alabiliyorsa, elindeki çeki hesabına yatırmak amacıyla kullandığı banka uygulamasından veya uçuş rezervasyonu yapmak için girdiği seyahat sitesinden de aynı hız ve kolaylık standardını bekleyecektir.

Bu beklentilerin karşılanmaması pahalıya mal olabilir, özellikle de geçiş maliyetleri düşükse. Araştırmamız sonucunda, mobil uyumlu olmayan bir siteyle karşılaşan tüketicilerin yüzde 61'inin bir rakip şirketin sitesine gitme eğiliminde olduğunu öğrendik. 2. Kötü bir deneyim sonrasında, bu tüketicilerin yüzde 45'inin o web sitesini tekrar ziyaret etme olasılığı ise daha düşük. 2.

a6269_TR-1-illu-MWC-Google-2

Markaların, mobil cihazlara ilişkin kullanıcı deneyimi ve site hızı konusundaki en iyi uygulamaları daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için Avrupa genelinde seyahat, perakende satış ve finans sektörlerinde faaliyet gösteren 316 mobil siteyi karşılaştırdık. Kullanılabilirlik ve hız kriterlerinin, markaların sunduğu kusursuz mobil deneyimlerin mihenk taşları olduğunu öğrendik.

Şu an bunu en iyi yapan kim?

Tüketicilerin aklındaki "Bunu en iyi yapan kim?" sorusu, artık yerini "Şu an bunu en iyi yapan kim?" sorusuna bırakıyor. Hızlı mobil deneyim, işletmelerin gözünde vazgeçilmez bir etken. Oysa tüketiciler kullanışlı deneyim ile hızlı deneyim arasında seçim yapmaya razı değil. İkisini de talep ediyorlar. Açıkçası, tüketicilerin %30'u sayfaların en fazla bir saniyede yüklenmesini beklerken %18'i anında yüklenmesini bekliyor2.

Ancak tüketicilerin hemen hemen yarısı bilgilere neredeyse anında erişmek isterken, markaların bu bağlamda sunduğu hizmeti iyileştirmek için hâlâ kat etmesi gereken bir mesafe var. Hedef sayfa hızını 0-2 saniye olarak belirlediğimiz karşılaştırmalı araştırmamızda, tüm mobil web sitelerinden yalnızca 14'ü testi "İyi" dereceyle geçti. Perakende satış, seyahat ve finans genelinde ortalama sayfa yükleme süresi 4,4 saniyeydi.3.

2,4 saniyenin önemli bir fark olmadığını düşünüyorsanız şöyle söyleyelim: Sitenizi bir günde 10.000 kullanıcı ziyaret ediyorsa, kayıp süre neredeyse 7 saati bulur. Bu, işletmenizin salı günü kapalı olmasıyla eş değer.

Hızın önem taşıdığı, su götürmez bir gerçek. Yine de bunun için mobil sitenizi baştan aşağı bakımdan geçirmenize gerek yok. Sitenizin hızını iyileştirmek neler yapabileceğinize bu makalenin sonunda yer verdik.

Sitenizi hem yararlı hem de kullanışlı hale getirin

Mobil sitenizde gezinmek ve sitenizi kullanmak ne kadar kolay? Bir satıcı olarak, müşterilerinize istedikleri şeyi çabucak arama, ürünleri araştırma ve satın alma işlemini olabildiğince az aksaklık yaşayarak gerçekleştirme imkanı sunuyor musunuz? Geri dönen müşterilerin verilerini önceden dolduruyor veya tek bir ekranda ödeme yapma olanağı sağlıyor musunuz?

bbd1c_TR-2-illu-MWC-Google-2

Karşılaştırmalı araştırmamız; seyahat, perakende satış ve finans sektörlerindeki en iyi 20 mobil site genelinde doldurulması gereken büyük boşluklar olduğunu ortaya koyuyor. Finans siteleri, %30'unun mobil deneyimlerde masaüstü sayfaları kullanması nedeniyle kullanılabilirlik bakımından en düşük orana sahip.3.

Daha önemlisi, dönüşüm yolunda ilerledikçe kullanılabilirliğin azalıyor olması. Ana sayfa tasarımına ve gezinmeye yatırım yapan markalar çoğu zaman ürün sayfalarını ve kayıt sayfası ya da ödeme sayfası gibi dönüşüm sayfalarını ihmal ediyor.

28f5a_TR-3-illu-MWC-Google-2

İşletmeniz için sıradaki adımlar

Kusursuz mobil deneyimler sunmak, tek kişilik bir iş değil. Her bir adımı ve her bir saniyeyi değerli kılmak tüm kuruluşun özverisini gerektirir. Başlarken izleyebileceğiniz birkaç yoldan söz edelim:

  1. İlk olarak, işletmenizin mobil uyumluluğunun yanı sıra mobil ve masaüstü hızıyla ilgili temel performans metriklerini anlamanıza yardımcı olacak, kullanımı kolay şu araca göz atın: testmysite.withgoogle.com. Sitenizin ne kadar sürede yüklendiğini de şuradan test edebilirsiniz: webpagetest.org.
  2. Mobil Site Tasarımının İlkeleri ve Mobil Uygulamalarda Kullanıcı Deneyiminin İlkeleri'ne göz atıp, bunları web geliştirme ekiplerinizle paylaşın.
  3. Mobil siteniz veya uygulamanızda analizleri ve dönüşüm izleme özelliğini kullanarak, kullanıcı davranışını izleyin ve hangi aşamada düşüş yaşandığını öğrenin.
  4. Sitelerinize hız kazandıracak yeni teknolojileri uygulama konusunda web geliştirme ekiplerinizle görüşün. Size bu konuda iki önerimiz var:

    Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP), mobil web deneyimlerini kusursuzlaştırmayı amaçlayan bir standartlar kümesidir. AMP, içeriklerin her yer platformda çabucak yüklendiği, optimize edilmiş sayfalar oluşturarak sitenize hız kazandırır. Ödeme işlemleri veya ek javascript işlevi gibi gelişmiş işlevsellik gerektirmeyip, yalnızca içerik sunan siteler için idealdir.

    Daha güçlü ve özellik açısından zengin bir siteye ihtiyacınız varsa, uygulamalardakine benzer kullanıcı deneyimini mobil tarayıcılarda da sunmayı mümkün kılan bir İleri Web Uygulamasıgeliştirmeyi düşünün. Push bildirimleri, çevrimdışı erişilebilirlik ve ana ekran simgesi gibi özellikleri sayesinde uygulama gibi görünen ve çalışan mobil web sayfalarıyla etkileşim kurabilen kullanıcıların bir uygulama mağazasını ziyaret etmesine gerek kalmaz. Üstelik bu sayfalar son derece hızlı yüklenmek üzere tasarlanmıştır.
f6b80_TR-4-illu-MWC-Google-2
Mobil Sayfa Hızı Sorunu, Neden Görsel Tasarımcıyı İlgilendirir?