Tatilbudur.com, kullanıcıların cihazlar arası davranışını anlamak için User ID kullanarak çevrimiçi gelirini %106 artırdı

İndir
Temmuz 2016

Hem yurt içi hem de yurt dışı tatil paketleri, otel konaklamaları ve gemi seyahatleri sunan Tatilbudur.com, tüm Türkiye genelinde şubelere ve yurt içi pazarda güçlü bir çevrimiçi varlığa sahip bir seyahat acentesidir.

HEDEFLER

Cihazlar genelinde kullanıcı davranışını anlama

Satışları doğru şekilde ölçme

Cep telefonu ve masaüstü bilgisayarlar genelinde kullanıcı yolculuklarını takip etme

YAKLAŞIM

User ID uygulandı

Pazarlama teknikleri kullanıcı davranışına göre özelleştirild

Mobil pazarlama harcaması artırıldı

SONUÇLAR

İşlem sayısında yıllık %73 artış

Çevrimiçi satış gelirinde yıllık %70 artış

Yeni mobil web sitesinin kullanıma sunulmasıyla, birden fazla cihaz genelinde kullanıcıların davranışını anlamak bir öncelik haline geldi. Tatilbudur.com müşterilerin satın alma yollarını gözlemleyebilmek, pazarlama kampanyalarını daha kişisel hale getirebilmek ve kullanıcıları bir sonraki satın alma aşamasına ilerlemeye teşvik edebilmek istiyordu.

Dijital pazarlama ajansı SEM ile çalışan Tatilbudur.com; cep telefonu, tablet ve masaüstü bilgisayarlar genelinde kullanıcıların davranışını analiz etmek için Google Analytics'te User ID kullandı. User ID, reklamverenin birden fazla cihazdan ve farklı oturumlardan alınan etkileşim verilerini benzersiz kimliklerle ilişkilendirebilmesini sağlar. Her bir benzersiz User ID, benzersiz bir kullanıcı olarak ele alındığından sonuç olarak daha doğru bir rapor elde edilir. Birden fazla oturum boyunca kimlik ve ilgili veriler göndermek, bireysel kullanıcı işlemlerini bir bağlama oturtmayı ve süregelen ilişkileri analiz etmeye başlamayı mümkün kılar.

User ID tarafından üretilen Tatilbudur.com analiz verileri, cihazlar genelinde verilen tüketici siparişlerinin ortalamadan %11 daha fazla değere sahip olduğunu ve bu cihazlar genelindeki kullanıcıların dönüşüm sağlama olasılıklarının 3 kat fazla olduğunu gösterdi. Veriler aynı zamanda siteye bir mobil cihazdan giriş yapan kullanıcıların, tüm işlemlerin %55'ini oluşturduğunu gösterdi. Bu oran, çevrimiçi gelirin %64'üne tekabül ediyordu.

Yapılan analiz, Tatilbudur.com müşterileri için cep telefonunun ne kadar önemli olduğunu vurguladı: tüketici karar yolunun %39'u cep telefonunda başladı ve toplam satışın %74'ü cep telefonu üzerinden yapıldı. Satış yolculuğunun her aşamasında etkiyi en üst düzeye çıkarmak için yeniden pazarlama kullanmaya başlayan Tatilbudur.com, mobil reklam erişimini artırdı. Sonuç olarak çevrimiçi gelir bir önceki aya göre %106 artış gösterdi.

Tatilbudur, User ID sayesinde tüketicileri daha iyi anladı ve tatil seçenekleri ararlarken yer ve zaman fark etmeksizin cihazlar genelinde daima var oldu. Pazarlama Yöneticisi Okan Torun: “Artık dönüşüm yollarını ve kullanıcıların dönüşüm hunisinden çıktığı yolları gözlemleyebiliyor, böylece bu yolculukları iyileştirmek için değişiklikler yapabiliyoruz. Başarılı ölçümlerden elde ettiğimiz analiz sayesinde daha akıllıca yatırımlar yaptık. Mobil reklam harcamamızı %38 oranında artırdığımızda, toplam işlemler %60 artış gösterdi ve gelir bir önceki aya göre %106 arttı. Yıllık sonuçlara baktığımızda, Tatilbudur.com'un AdWords reklam harcama payının gelirde %70 artış eşliğinde %32'den %55'e yükseldiğini görüyoruz.”

Oturma Odasında YouTube - Online Video Evimizin Değişmez Bir Parçası Oluyor