Dijital pazarlamada dönüşümün beş faktörü: Reklam Öğeleri ve Mobil Web Deneyimi

Mehmet Çelebi, Uğur Bilen / Nisan 2019

Dijital pazarlama dönüşümünün beş faktörünü detaylı olarak inceleyeceğimiz makaleler serisinin ikincisine, pazarlama kampanyalarının en önemli bileşenlerinden ikisi olan Reklam Öğeleri ve Mobil Web Deneyimi ile devam ediyoruz.

Müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize mümkün olan en iyi müşteri deneyimini sunabilmek adına, öncelikle kitlenizi doğru bir biçimde belirlemeye, sonra kitlenizin dikkatini doğru mesajlar ile çekmeye ve son olarak da kitlenizin deneyimini optimum düzeye taşımaya çalışabilirsiniz. Kitle konusuna dair stratejileri bu serideki ilk yazımızda paylaşmıştık. Bu yazımızda ise, hem Reklam Öğelerine hem de Mobil Web Deneyimine değineceğiz.

Dijital pazarlama hedeflerinize ulaşabilmek adına, reklamlarınızı en uygun biçimde düzenleyip, müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize bu reklamlarla nasıl ulaşabilirsiniz?

1- Yeni reklam teknolojileri

Pazarlama mesajlarınızın kitlelerinize iyi ve etkin bir biçimde aktarılabilmesi adına, tüm farklı reklam biçimleriniz için makine öğrenimine ve otomasyona dayanan yeni reklam teknolojilerini kullanabilirsiniz.

Örneğin, Arama platformu için Duyarlı Arama Ağı Reklamları’nı kullanarak, müşterilerinize daha fazla metin ve daha alakalı mesajlar gösterip, reklam performansınızı artırabilirsiniz. Görüntülü Reklam Ağı platformunda Duyarlı Görüntülü Reklamlar ile reklamlarınızı optimize edebilir ve Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyaları ile müşteri tabanınızı genişletip yeni dönüşümler kazanabilirsiniz.

2- Kişiselleştirilmiş ve özelleştirilmiş mesajlar ile bütünleşik yaklaşım

Farklı kitlelere en uygun kişiselleştirilmiş ve özelleştirilmiş mesajları, veri odaklı ve dinamik bir biçimde vermeye çalışabilirsiniz. Bunu yaparken, farklı platformlardaki yaklaşımınızı, o platformun özelliklerine göre düzenlemeye çalışmanız reklam performansınızı daha da artırabilir. Örneğin, video platformunda, Video Reklam Sıralama ve Director Mix isimli reklam modelleri ile reklamlarınızı bir hikaye anlatımına dönüştürüp, farklı kitlelere farklı metin, görsel, ses ve video içerikler ile farklı mesajların verilmesini sağlayabilirsiniz. Arama platformunda ise, aynı kampanyadaki tek reklamda, farklı kitlelere IF işlevleri ile farklı mesajlar gösterebilirsiniz.

Tüm farklı reklam kanallarınız için, tutarlı ve bütünleşik bir reklam stratejisi edinin.
Yalnızca geleneksel kanallardaki reklam stratejinizin aynısını, dijital kanallara uygulamanız size istediğiniz başarıyı sağlayamayabilir. Reklam içeriği stratejinizi, hem farklı kanallardaki mesajların birbiriyle tutarlı ve bütünleşik bir yapıda olmasına özen göstererek, hem de tüm dijital kanallarda, o kanalın özelliklerini dikkate alarak oluşturabilirsiniz. Örneğin, 6 saniyelik Bumper reklamlar ile ileteceğiniz mesaj, 25 saniyelik bir video reklam ile ileteceğiniz mesaja göre çok farklı olabilir.

3- Ölçümleme ve Deneme

Reklam performansınızı takip etmek ve reklamlarınızı özelleştirebilmek adına, ölçümleme çözümlerinden elde edeceğiniz farklı verileri ve içgörüleri değerlendirebilirsiniz. Örneğin, YouTube reklamlarınızın farklı olanlarının birbirine göre etkisini Brand Lift (Marka Algısı Güçlendirme) özelliği ile ölçerek, hangi reklamınızın ne ölçüde fazla etkileşim getirdiğini görebilirsiniz. Ek olarak, Reklam Varyasyonları özelliğiyle, Arama platformundaki reklamlarda farklı metinleri A/B testi uygulayarak deneyebilirsiniz. Ölçümlemeye ve denemeye dayanan bu veri odaklı yaklaşımı, tüm platformlardaki reklam çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Mobilde yeni nesil teknolojiler ile öne geçin

Mobil web siteleri için kullanılabilirlik denildiğinde akıllara iki temel bileşen geliyor. Bunların ilki, kullanıcıların sitenizde yapmak istediklerini kolay ve sorunsuzca yapabilmesini sağlayan iyi bir kullanıcı deneyimi. Geçen yıl Google’ın gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre kullanıcılar mobil web sitelerinde gezintinin karmaşık olması ve/veya işlem sonuçlandırma adımlarının uzunluğundan yakınıyor. Sunulan deneyimin sürekli iyileştirilmesi, özel bir ekip tarafından takip edilmeli ve gelişime yönelik fikirler A/B testleriyle kullanıcılar üzerinde denenerek, olumlu sonuç vermesi halinde aktif edilmeli.

Bir sitenin kullanıcı deneyimi açısından değerlendirilmesi ve deneyimi iyileştirme süreci olarak ifade edebileceğimiz Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO) için Win on Mobile eğitiminden faydalanabilirsiniz. Perakende, Seyahat ve Finans sektörlerine özel olarak hazırlanan kullanıcı deneyimine dair başarılı uygulamalar da yol gösterici olabilir.

Bunun yanında, kullanıcının sunduğunuz içeriği hızlı bir şekilde mobil cihazına indirebilmesi, yani sayfa yükleme hızı büyük önem taşıyor. Kullanıcıların yarısından fazlasının, yükleme süresi 3 saniyeden fazla süren bir sayfayı terk edeceği düşünüldüğünde, hızlı yüklenme deneyiminin önemi ortaya çıkıyor. Türkiye’de ise ortalama sayfa yüklenme süresinin 10.3 saniye olduğu düşünüldüğünde, hala ciddi bir gelişim alanı olduğu görülüyor.

Yenilenen ürün Test My Site, bir işletmenin, bir önceki aya göre site hızının gelişip gelişmediğini, diğer markalara göre site hızıyla hangi sırada olduğunu ve sitesini hızlandırmanın gelirine yapabileceği etkiyi öğrenmesini mümkün kılıyor. Hem site hızına hem de site içindeki sayfaların hızına özel olarak öneri ve düzeltmeler sunuyor. Tüm bu önerileri kapsamlı bir rapor halinde indirmek de mümkün. Bu aracı kullanarak mevcut durumunuzu takip edebilir, iyileştirme önerilerini uygulayarak yükleme hızında gelişim sağlayabilirsiniz.

Sayfa yükleme hızı çalışmalarında ise ciddi bir gelişim alanı var ve bu çalışmalarda yeni teknolojilerden faydalanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bu teknolojilerden ilki Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP). AMP, 1 saniye içerisinde yüklenen web sayfaları yapabilmemizi sağlayan açık kaynaklı bir web kütüphanesi. Temmuz 2018’den itibaren açılış sayfaları (landing page) için mobil hız skoru Google Ads arayüzünde takip edilebiliyor ve AMP kullanan sayfaların %90’ında bu skor 10/10 olarak hesaplanmış. Zaman içerisinde yapılan geliştirmelerle birlikte AMP dinamik içerikli sayfalar için de uygun hale getirildi ve birçok e-ticaret sitesi tarafından kullanılıyor. Örneğin, AliExpress 2018 yılında mobil sitesinde AMP teknolojisinden faydalanmaya başladı ve sonuç olarak yükleme sürelerinde %40 düşüş, dönüşüm oranlarında %4.3 artış sağladı.

Progresif Web Uygulamaları (PWA) ise kullanıcılarınıza hızlı, pürüzsüz ve uygulama benzeri deneyim sunmanızı sağlıyor. Kesintili ve yavaş bağlantılarda bile çalışan PWA, bir uygulamanın sunduğu bağlılığı ve web’in imkan tanıdığı erişimi bir arada deneyimleme şansı tanıyor.

Mükemmele yakın web deneyimi ise bu iki teknolojinin birlikte kullanılmasıyla ortaya çıkıyor. Yani AMP ile kullanıcıyı açılış sayfanızla buluşturarak ve sonraki adımları PWA’in sunduğu deneyim ile tamamlamasını sağlayarak işiniz için en iyi sonuçları alabilirsiniz. BMW bu iki teknolojiyi de yeni mobil web sitelerinde kullanarak site yükleme sürelerinde 4 kat iyileşme, mobil kullanıcı sayısında %50 büyüme sağladı.

Tüm dijital reklam platformlarında, reklamlarınız açısından verimli pazarlama çalışmaları yürütmek için bu uygulamalar doğrultusunda önemli adımlar atmaya başlayabilirsiniz.

Cem Boyner ile perakendenin dünü, bugünü ve geleceği üzerine