Okulların Açılışı: Pazarlamacılar İçin Çalışma Rehberi

Eylül 2016

Her yaştan öğrenci, yaklaşan öğretim yılına hazırlanırken Google ve YouTube'a başvuruyor.

Okulların açılışı sadece öğrenciler için değil, aynı zamanda perakendecilik açısından işletmeler için de son derece önemli bir dönemdir. 2016'da, bu dönemin 580 milyon sterlin1perakende değeri kazandırarak yılbaşı sezonundan sonra yılın en büyük gelir fırsatlarından biri olması bekleniyor. Bu denli güçlü bir tüketici ilgisinin odak noktası olan okulların açılış dönemi, işletmelere hem ticaret hem de marka oluşturma fırsatları sunuyor. Biz de yeni okul yılının başlangıcından faydalanmak isteyenler için bazı ipuçları ve bilgiler hazırladık.

YouTube ile kampüs yaşamına hazırlık

Küçük yaştaki öğrenciler dersler, öğle araları ve ev ödevleriyle dolu yeni bir döneme hazırlanırken, daha büyük öğrenciler için yılın bu dönemi yeni bir başlangıcı temsil ediyor. Üniversiteye yeni başlamak sinir yıpratıcı olabilir. Günden güne daha fazla öğrenci gelecekteki yuvalarının neye benzediğini görmek için YouTube'da öğrenci yurtlarının video turlarını izliyor. Bu tür içeriklerin görüntülenme rakamları önceki yıllara kıyasla %302 oranında artarken üniversiteyle ilgili Kendin Yap videolarının izlenme oranı da aynı dönem içinde %1183 artış gösterdi.

1fd9a_TR-TwG--Back-to-School-article_01

Akıllı telefonlar her yaştan öğrenciler arasında gitgide yaygınlaşıyor ve söz konusu Kendin Yap içeriklerinin %86'sı4mobil cihazlardan izleniyorken mobil hesapların bu konulardaki izleme sürelerinin büyük bir oranını oluşturması belki de hiç şaşırtıcı değil.

"Uni Room Tour" (Üniversite Oda Turu) videosu 150.000 üzerinde kullanıcı tarafından görüntülenen sunbeamsjess gibi etkili kreatörlerin çalışmalarından faydalanan perakendeciler, geleceğin yüksek değerli müşterileri olma potansiyeline sahip bir grupla anlamlı ilişkiler kurma fırsatını elde ediyor. Ancak Temmuz ayında "yetişkin dersleri" için yapılan aramalarda görülen büyük artışı göz önünde bulundurduğumuzda, eğitim hayatlarına başlayanların yalnızca 18 yaş grubuna dahil olmadığını unutmamamız gerekiyor.

Yapılan aramalar sadece okul malzemelerinden ibaret değil

Okulların açılış dönemi için arama etkinliği erkenden (hatta bazı durumlarda bir önceki okul dönemi henüz bitmeden!) başlar ve yeni dönem başlangıcının yaklaşmasıyla Ağustos sonuna doğru zirveye ulaşır.5

f18a7_TR-TwG-Back-to-School-Grafico-txt (1)

Arama terimleri "okul malzemeleri" gibi beklenen bir alanı kapsasa da liste "okul kıyafetleri" ve "öğrenci saç modelleri" gibi kendini ifade etme isteğini gösteren aramaları içerdiğinden öğrencilerin kendileriyle ilgili endişelerini de güçlü bir şekilde yansıtıyor. İlgili aramaların %496'unun mobil cihazlar üzerinden yapıldığı göz önüne alındığında bu kategorideki cihaz kullanımı, kullanıcı davranışındaki geçerli değişimi yansıtıyor. Ayrıca verilerimiz, akıllı TV ve konsollardan yapılan aramalarda %36'lık bir artışla desteklenen etkinlik sayesinde "okulların açılışı" ifadesinin YouTube'da da gittikçe daha fazla aranan bir terimolduğunu gösteriyor.7

c1752_TR-TwG-Back-to-School-article_02

Daha genç nesil, bilgilere tek bir cihazdan ulaşmıyor. Dolayısıyla bu kitleyle iletişim kurmak isteyen reklamverenler mümkün olduğunca çeşitli cihaz ve platformlarda yer almayı amaçlamalıdır.

Kırtasiye ürünlerinden, dizüstü bilgisayarlara ve djital kayıt cihazlarına kadar (bu cihazlar, sabah erken saatteki derslerde aklı başka yerlerde gezinenler için tam bir hayat kurtarıcıdır) çeşitli ürünlerle dolu alışveriş listeleri markalar için önemli bir potansiyele sahiptir.Yeni odalarına yerleşen üniversite öğrencilerinin %20-25'i 8 ev, dekor ve teknoloji ürünlerinde ilk bağımsız satın alımlarından bazılarını gerçekleştirerek markalara yaşam boyu sürebilecek müşteri ilişkileri yaratma şansı sunacak.

Okulların Açılışının Ötesinde

Elbette, öğrencilerin ihtiyaçları okul ya da üniversite kapısından girer girmez bitmiyor. Hem Arama hem de YouTube öğrenciler arasında popüler birer ders çalışma kaynağı haline geldi. Verilere göre, 16-24 yaş grubunun9 %20'sinden fazlası okul ya da üniversitedeyken YouTube'a erişiyor ve ders çalışma ipuçları için yaptıkları aramalar %4310 oranında artmış durumda.

2d86c_TR-TwG-Back-to-School-article_03b

Ders çalışma rehberlerinden, üniversite turlarına ya da otobüsle eve dönerken izleyecekleri videolara kadar, öğrenciler kendileri için önemli olan anlarda Google ve YouTube'a başvurmaya çoktan başladı.Gelecek nesille bağlantı kurmak isteyen reklamverenler için, yılın bu döneminde birkaç ev ödevi yapmanın getirisi büyük olabilir:

  • Çevrimiçi olun (ve erken davranın). Günden güne daha fazla öğrenci okulların açılışı için gerekli satın alımları araştırmak üzere web'i kullanıyor ve her geçen yıl araştırmaya daha erken başlıyor. Kararlarını etkilemek için bu fırsatı kullanın, böylece çevrimdışı ve çevrimiçi mağazalara yöneldiklerinde akıllarına ilk gelen isim olun.
  • Mobil olun. Yılın bu döneminde, öğrencilerin önem verdikleri pek çok istekleri vardır. Harika bir mobil web deneyimi sunmak ve mobil cihazlara özgü reklamlar, yer uzantıları ve yerel envanter reklamları kullanmak, size ihtiyaç duydukları yerde ve zamanda görünür olmanızı sağlayarak araştırmadan satışa geçiş yapmalarını kolaylaştıracaktır.
  • Yardımcı olun. Okul açılış sezonu marka oluşturmak için mükemmel bir fırsat sunar. Bunu, öğrenciler yeni öğretim yılına hazırlanırken YouTube'da faydalı ve alakalı bilgiler paylaşarak onlarla bağlantı kurmak için kullanın.
Okula Dönüş Alışverişi 2015: Pazarlamacılar Nasıl Başarılı Olabilir?