Rosetta Stone Mobil Video Sayesinde Site Trafiğini 10 Kat Artırdı

İndir
Haziran 2015

Rosetta Stone, marka bilinirliğini artırmak ve Y Kuşağı'na en fazla zaman geçirdikleri yer olan telefonlarında ulaşmak için YouTube'un mobile video Masthead'ini ve TrueView reklamlarını kullandı. Bu iki uçlu mobil yaklaşım, markanın sitesine gelen mobil trafiği 10 kat artırdı.rosetta-stone-embraces-mobile-video-bn_5

HEDEFLER

Y Kuşağı'nda marka bilinirliği oluşturmak

Web sitesine gelen trafiği artırmak

Web sitesinin ziyaretçilerini demo ve/veya ücretsiz deneme sürümü için kaydolmaya teşvik etmek

YAKLAŞIM

YouTube mobil video Masthead'i kullandı

Stratejisini YouTube TrueView reklamlarıyla tamamladı

SONUÇLAR

Markanın sitesine gelen mobil trafik 10 kat arttı

YouTube kanalına abonelikler %51 arttı

YouTube Arama'da markanın trafiği %89 arttı

 

1992 yılında yaptığı başlangıçtan bu yana Rosetta Stone, etkileşimli dil öğrenmenin başlıca kaynağı oldu. 30'dan fazla dilde verdiği kurslarla Rosetta Stone dünyadaki milyonlarca insana dille ilgili çözümler sunmak için teknolojiden yararlanmaya devam ediyor. Temel müşteri kitlesindeki kullanıcıların yaşları ilerlediğinden, marka artık tüketici odağını Y Kuşağı'na mensup kullanıcıların artan ilgi ve ihtiyaçlarına kaydırıyor.

Bunun için, Rosetta Stone Y Kuşağı'na mensup kullanıcılara en fazla zaman geçirdikleri yer olan telefonlarında ulaşmak amacıyla YouTube'un mobil video Masthead'ini ve TrueView reklamlarını kullandı. Google ve Ipsos tarafından yürütülen araştırmaya göre Y Kuşağı'na mensup kullanıcılara ulaşmanın en iyi yolu cep telefonları: 18-34 yaş aralığındaki kullanıcıların %98'i her gün video içerik izlemek için akıllı telefonlarından yararlanıyor, bu da akıllı telefonları bu kesim için en güçlü pazarlama aracı haline getiriyor.

Rosetta Stone'un iki uçlu mobil yaklaşımı YouTube kanalı aboneliklerini %51 artırdı. Ayrıca markanın sitesine gelen mobil trafik 10 kat arttı. Web sitesi üzerinden demo sürüme kaydolma işlemleri normalde satışa dönüştüğünden, bu Rosetta Stone için çok önemli bir Temel Performans Göstergesiydi.

Y Kuşağı'nda ses getiren bir marka öyküsü

Rosetta Stone, YouTube'daki kitlesiyle bağlantı kurmanın ve İnternet'teki videolarının etkisini artırmanın yollarını arıyor, diğer yandan, Y Kuşağı'na mensup kullanıcılar üzerinde etkili olabilmek için reklamın bulmacanın çok önemli bir parçası olacağını biliyordu. 2014 yılının Eylül ayında YouTube ana sayfasındaki 24 saatlik Masthead yayınından önce, Rosetta Stone TrueView'dan edindiği bilgilere dayanarak kampanyanın birkaç farklı sürümünü oluşturdu ve bunları Y Kuşağı'nda hangisinin en fazla ilgiyi uyandırdığını ölçmek için kullandı.

Y Kuşağı'na mensup kullanıcılara yönelik olarak 24/7 sunulan medyayla Rosetta Stone, içeriğinin izleyenlerin ilgisini hemen çektiğinden emin olmak zorundaydı. Bunun göz önünde tutulması sonucunda Boring Bill doğdu. Kampanya Y Kuşağı'na mensup kullanıcılara, hayatlarının gidişatının Rosetta Stone tarafından nasıl değiştirilebileceğini göstererek sesleniyordu.

Reklam spotlarında Bill kendini güvende hissettiği tekdüze yaşantısının dışına çıkıp lisan öğrenmeye karar verdiğinde, yaşamının Rosetta Stone tarafından değiştirildiği gösteriliyor. Rosetta Stone sosyal medya pazarlama uzmanı Avantika Fraser, "Öyküsü olan ve markaya espri katan bir reklama odaklandık," diyor. "Reklamda kullanıcılara, yeni bir dil öğrenerek dahil olabilecekleri durumların, elde edebilecekleri fırsatların ve yaşayabilecekleri olumlu deneyimlerin neler olabileceği eğlenceli, endişe uyandırmayan bir yolla gösteriliyor." Marka, duyguları harekete geçiren ve izleyicilerde yankı uyandıran esprili bir anlatım oluşturarak mobil videonun avantajlarından yararlanma olanağı elde etti.

Ana sayfadaki bu yayının zamanlaması da önemli bir unsurdu. Bu kadar kısa süreli bir girişimde, doğru kitlenin ilgisini doğru zamanda çekmek önemliydi. Fraser, "Normal bir Pazar gününde insanlar yaşantılarına devam ediyor. Bilgisayarlarının başında değiller, ancak yine de YouTube'la etkileşim halindeler," diyor.

Google/Ipsos araştırmasından edinilen bilgileri kullanarak, Rosetta Stone Y Kuşağı'yla bir Pazar öğleden sonrasında, büyük olasılıkla masaüstü bilgisayarlarının başında değilken etkileşimde bulundu. Google araştırması, evin dışında dijital video izleyen kullanıcıların anlamlı etkileşimde bulunma olasılığının da ortalama bir kullanıcıya göre 1,8 kat yüksek olduğunu, çünkü videoları büyük olasılıkla bilgi arama veya tutku duydukları bir şeyi araştırma gibi somut amaçlarla izlediklerini ortaya koyuyor. Rosetta Stone'un ana sayfadaki Masthead reklamı potansiyel müşterilerin dikkatini çekmiş olsa da, şirket bu ana sayfa reklamını tamamlaması için etkileşimi YouTube TrueView reklamlarıyla sürdürdü. Bu reklamlar, dil ve eğitimle ilgilenen kullanıcılara gösterildi.

İlgili bir kitle sonuç getirir

Bu birleşik yaklaşım tüm alanlarda ilgi gösterilmesiyle sonuçlandı ve gelecekteki Rosetta Stone kampanyaları için heyecan verici yeni bir dijital yön çizdi. "Web sitemizin trafiğinde 10 kat artış ve gösterim sayısında aniden büyük bir yükselme gördük," diyor Fraser. "Ayrıca demo sürüm için daha fazla kayıt ve etkileşim elde ettik, bu da sonuçta satışlara yansıdı ve dönüşüm hunisinin en tepesindeki bu etkinlik marka bilinirliğini de artırdı. Geniş bir kitleyi iknâ edecek yaratıcı içeriğe sahip olmak gerçekten toplu etkileşim sağlıyor. Tonlarca insanın yorum yaparak veya beğenerek reklamla etkileşime girdiğini gördük."

Rosetta Stone'un hem YouTube'un mobil video Masthead'ini hem de TrueView reklamlarını kullandığı bu girişim birkaç nedenle başarılı oldu. Marka, elde edilen bilgileri Y Kuşağı'nın zaten aktif olduğu platformun hangisi olduğunu doğru şekilde saptamak için kullandı ve ardından, bu bilgilerden reklamının ses getirmesi için de yararlandı. Şirket kendini, gençlerin dil öğrenerek hedeflerine ve amaçlarına ulaşmalarına yardımcı olabilecek bir marka olarak konumlandırarak, yeni deneyimlere aç, hırslı bir kesimle bağlantı kurmayı başardı.

Seçmeye Değer Reklamlar: Geçmiş 5 Yıla Bir Bakış