Arama Ağı’nda büyümeye ve zamana yatırım yapan 3 otomatik teklif stratejisi

Aycan Satır / Ağustos 2019

Onlarca şehri ve ülkeyi birbirine bağlayan hava yolu markalarını düşünün. Türk Hava Yolları gibi 124 ülkede 312 noktaya sefer düzenleyen bir marka örneğinde tüm rotaların dijital kanallarda reklamını yapmak için binlerce kampanyanız olacaktır. Bu kadar çok kampanyanın ve farklı hedeflerin olduğu bir marka için kampanyaların verimliliğini artırmak ve hedefleri tutturmak doğrultusunda aksiyon almak oldukça zorlaşıyor.

İş hedefleri ve kampanya kapsamı sektörden sektöre büyük farklılıklar gösterse de, bu açıdan baktığınızda hava yolu sektörü kampanya yönetiminin en zorlu olduğu alanlardan biri haline geliyor. Bu nedenle de kampanya yönetimini mümkün oldukça farklı alanlarda otomatik hale getirmek kilit önem taşıyor. Binlerce kampanyanın ve her birindeki anahtar kelimelerin sayısını da düşünürseniz, bu anahtar kelimelerde tıklama başı maliyetleri günlük olarak değiştirmek ve Yatırım Getirisi hedefini tutturmak için sizce kaç kişilik bir ekibe ihtiyaç duyulurdu?

Hedefinize göre otomatik teklif stratejisi seçin

Bu kadar manuel bir işle uğraşmak yerine, Google Ads’in sunduğu Akıllı Teklif stratejilerini kullanmak hem markalara hem de ajanslara bir hayli zaman kazandırıyor. Ayrıca, şirketin hedeflerine göre satış, Yatırım Getirisi (ROAS), edinme başı maliyet gibi farklı metrikleri arttırmak üzerine sistem otomatik çalışabiliyor. Peki, bu teklif stratejilerinden nasıl faydalanabilirsiniz? Türk Hava Yolları’nın Arama reklamlarını yöneten ajansı Performics ile birlikte uyguladığı 3 temel stratejiye göz atalım.

1- Marka kampanyalarında hedef gösterim payı stratejisiyle öne geçin

Marka kelimelerinin hedeflendiği kampanyalar için Hedef Gösterim Payı teklif stratejisini kullanarak, Arama sayfasında hangi pozisyonda çıkmak istediğinizi ve gösterim payı hedefi de girerek sistemin otomatik olarak teklifleri güncellemesini sağlayabilirsiniz. Markanızı arayan kullanıcılara arama sonuçlarında her zaman ilk sırada çıkmak ve sizi arayan kullanıcıları kaybetmemek en etkin strateji olacaktır. Özellikle Türkiye gibi rezervasyonda mobil kullanımın arttığı bir pazarda arama sonuçlarında ilk sırada yer almak görünürlük açısından ayrı bir önem taşıyor.

Örneğin, Türk Hava Yolları bu teklif stratejisiyle Bulgaristan’da yaptığı marka kampanyasında önceki döneme kıyasla Arama Ağı mutlak en yüksek gösterim oranında %25 artış elde ederek iki hafta gibi kısa bir sürede %85 gösterim payına ulaştı. Marka kampanyalarında daha görünür olmak satışa da yansıdı ve satışlarda %33 artış elde edildi.

2- Hedef ROAS ile Yatırım Getirisini artırın

Hava yolu sektöründe, uçulan destinasyonlara ve rezervasyon tarihlerine göre biletlerin sepet değeri farklılıklar gösterdiği için Yatırım Getirisi, önemli bir temel performans göstergesi oluyor. Bu nedenle de Yatırım Getirisi hedefli kampanyalarda, Google Ads veya Search Ads 360’da ROAS odaklı teklif stratejileri en verimli performansı elde etmenizi sağlıyor.

THY.jpg

Türk Hava Yolları Fransa’da yapmış olduğu Arama Ağı kampanyasında, Manuel TBM teklif stratejisinden Hedef ROAS teklif stratejisine geçiş yaptı. Bu sayede, hem operasyonel iş yükünü hafifletti, hem de iş hedefleri metriklerinde iyileşme elde etti. Bu kampanyada, geçen yıl aynı döneme kıyasla, ROAS %194, dönüşüm oranı %16, dönüşümler %129 arttı. Hedef ROAS bu başarıyı, harcamada sadece %4’lük bir artışla yakaladı.

3- Bütçe limitli ise Dönüşümü Artırma stratejisinden faydalanın

Pazar payının ve talebin görece daha düşük, doluluk oranlarının yüksek olduğu destinasyonlar için yapılan Arama reklamlarında ise Dönüşümleri Arttırma teklif stratejisi en etkili teklif verme yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Bu strateji, kampanyadaki dönüşüm hacmi düşük veya kampanyanın bütçesi limitliyse, bütçeyi en verimli şekilde kullanarak satışı artırmayı sağlıyor.

Türk Hava Yolları, Ukrayna’daki ilgili tüm destinasyon ve jenerik aramaları yakalamak için yaptığı Dinamik Arama Ağı kampanyasında Manuel TBM’den Dönüşümleri Arttırma stratejisine geçerek dönüşüm oranını %167, bilet satışlarını ise %117 arttırdı.

Türk Hava Yolları Interactive Marketing Communication Manager Mehmet Dinler; “İmaj ve satış odaklı kampanyalarımızda Google’ın sunduğu çeşitli akıllı teklif stratejilerinden yararlanmak; pazar ihtiyaçlarına uygun çözümler üretme amacıyla hem yaptığımız reklamların verimliliğini artırıyor, hem de pazarlama ekibimizin daha stratejik konulara yönelmesini sağlıyor. Önümüze çıkan fırsatlarda alınacak aksiyonların otomatikleşmesiyle birlikte optimizasyon skorunu yüksek tutmak için çalışmalarımıza yön veriyoruz.”

Optimizasyon Puanı’nın kilit özelliklerini gözden geçirin

Otomatik teklif stratejileri dışında, büyük çaplı hesapların kampanya yönetiminde Google Ads arayüzündeki öneriler sayfasında sistemin yaptığı otomatik önerileri uygulamak ve onlarca farklı ülkede yapılan Google Arama Ağı kampanyalarındaki hijyeni kontrol etmek için Optimizasyon Puanı da büyük kolaylık sağlıyor.

“Önümüze çıkan fırsatlarda alınacak aksiyonların otomatikleşmesiyle birlikte optimizasyon skorunu yüksek tutmak için çalışmalarımıza yön veriyoruz.”

-Mehmet Dinler, Interactive Marketing Communication Manager, Türk Hava Yolları

Optimizasyon Puanı ile Arama Ağı kampanyalarınızın performansını artırın