Optimizasyon Puanı ile Arama Ağı kampanyalarınızın performansını artırın

Aycan Satır / Nisan 2019

Makine öğrenimi ve otomasyonun dijital reklamcılıkta kullanımı her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. Google’ın geliştirdiği yeni araçlardan biri olan Optimizasyon Puanı reklamverenlerin ve ajansların zamanını en iyi şekilde kullanabilmesini ve reklam yatırımlarından daha iyi geri dönüş almasını sağlıyor.

Peki nedir bu Optimizasyon Puanı? Google Ads hesabınızın arayüzünde Öneriler sayfasından ulaşabileceğiniz bu puanlama, hesabınızın optimizasyon potansiyelini ne kadar gerçekleştirdiğini ölçer ve size %100 ile %0 arasında olan bir rakam gösterir. Daha yüksek skor, kampanyanın en iyi uygulamalara göre daha iyi optimize edildiğine işaret eder.

Optimizasyon Puanı istatiksel modellemeler, simülasyonlar ve makine öğrenimi kullanarak toplam 100 puanı Google Ads'in otomatik önerdiği önerilere dağıtıyor. Algoritmalar, bir kampanyadaki ve hesaptaki önerileri performansta yaratacağı etkiye göre sıralıyor. Bu nedenle, önerileri uygularken en üstteki öneriden en alttakine doğru ilerleyerek önceliklendirme yapabilirsiniz.

Optimizasyon Puanı başarının önünü nasıl açıyor?

Optimizasyon Puanı’nı hem reklam ajansları hem de markalardaki kampanya yöneticileri günlük hesap yönetimi işlerinin bir parçası haline getiriyor. Migros’un Google’da yürüttüğü reklamları yöneten ajans Ingage, hem zamanını hem de yatırımlarını daha etkili yönetmek için bu aracı aktif olarak kullanıyor. Optimizasyon Puanı’nın sunduğu yeni kelime önerileri ve veri odaklı anlık performans geliştirme önerileri sayesinde bir hafta gibi kısa bir süre içinde Migros’un arama reklamlarından gelen geliri 3 katına, dönüşüm oranları 2 katından fazlasına çıktı.


“Optimizasyon Puanı ile Google Ads’deki yeni özelliklerden hızlı haberdar oluyoruz, ayrıca yeni kelime ve reklam metni önerilerini oldukça faydalı buluyoruz.”

- Dilan Kurt, Kıdemli Hesap Stratejisti, Hype


Optimizasyon Puanı sayesinde ufak ama önemli ayrıntıları kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Örneğin, Hype yönettiği Pegasus Hava Yolları hesabında Dinamik Reklam Ağı kampanyasının yayınlama yöntemini standart yayına geçirme önerisini uyguladı. Bunun sonucunda bu kampanyadan gelen tıklama sayısı %242 yükselirken, dönüşüm sayısı %134 arttı.


“Optimizasyon Puanı sayesinde, her kampanyadaki tüm geliştirme alanlarını tespit edebiliyoruz, bu da bize kampanya yönetiminde oldukça zaman kazandırıyor.”

-Zeynep Nur Kaya, Senior Digital Acquisition and Growth Marketing Specialist, Pegasus Airlines


Ek olarak, hesapta yapılması gereken köklü ama etkisi büyük olacak değişiklikleri ise yine Optimizasyon Puanı’nın yaptığı öneriler sayesinde daha hızlı şekilde ilgili tüm kampanyalara yayabilirsiniz. Bunun güzel örneklerinden birini hazır giyim ve moda sektöründen DeFacto Arama Ağı reklamlarında gerçekleştirdi. DeFacto’nun birlikte çalıştığı ajansı AnalyticaHouse, hesapta Optimizasyon Puanı’nın önerdiği Akıllı Teklif stratejilerini uyguladı. Bunun sonucunda ciro 141% artarken reklam harcamalarından elde edilen gelir (ROAS) %84 arttı.

Optimizasyon Puanı ile elde edebileceğiniz 3 kilit fayda

  • Hesabınızın optimizasyon durumuna anında erişin. Optimizasyon Puanı ile anlık olarak kampanyalarınızdaki geliştirme fırsatlarını belirleyebilir ve aldığınız aksiyonlara göre anında güncelleyebilirsiniz. Böylelikle güncel olarak kampanyalarınızın optimizasyon durumunu öğrenebilirsiniz.
  • Özelleştirilmiş öneriler edinin. Optimizasyon Puanı sayesinde sistemin yaptığı önerileri uyguladığınızda puanınıza ve kampanyalarınıza nasıl bir etkisi olacağını görebilirsiniz. Böylelikle alacağınız aksiyonları iş hedeflerinize göre önceliklendirebilirsiniz.
  • Kolaylıkla uygulayın ve zamandan kazanın. Önerileri kolaylıkla Google Ads arayüzünden uygulayarak bir tıklamayla kampanyalarınızı iyileştirebilirsiniz. Bu uygulamaları hesap ve kampanya seviyesinde gerçekleştirebilir; kampanya sürecinde optimizasyonu devamlı kılarak ekibinize vakit kazandırabilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi için Optimizasyon Puanı destek sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Google'ın SEO stratejisi: En iyi SEO sonuçları için başvurduğumuz 3 yöntem