Seçmeye Değer Reklamlar: Geçmiş 5 Yıla Bir Bakış

İndir
Mayıs 2015

Beş yıl önce bir fikirle ortaya çıktık. Markaların reklamı davet yoluyla yapılsa ne olur? Markalar, tüketiciler reklam izlemiyorken ne olduğu yerine izledikleri sırada ne olduğuna odaklansalar sonuç ne olurdu? Kullanıcılara bir seçenek sunarak bir deney başlattık: TrueView. Bugün bu, en başarılı reklam biçimimiz.

Reklam konusunda hakim olan kötümser inanış, kimsenin reklam izlemek istemediğidir. Ancak bu kötümserliği kaldırıp yerine iyimserliği koyarsanız ne olur? İnsanlar gerçekten reklam izlemeyi tercih eder mi? Video reklamların en belirgin özelliği olan kesintiyi ortadan kaldırarak tüketiciler için, içerik yoluyla takipçilere daha iyi bir deneyim sunarak yayıncılar için ve ilgili kullanıcılar arasından en uygunlarına reklam sunarak ve yalnızca izlemeyi tercih edenler için ücretlendirerek markalara için daha iyi bir ortam oluşturmak mümkün mü?

Burada adı geçen az sayıda markanın ve diğer binlercesinin gösterdiği gibi cevap sağlam bir evet. YouTube'daki TrueView reklam biçimi kullanıcılara izlemek istedikleri reklamları seçmeolanağı tanıyarak, kullanıcıyı en önemli unsur olarak gören yeni bir video reklamcılığı döneminin habercisi olmuştur. Bugün, seçenek tabanlı TrueView reklamları YouTube'daki reklamların %85'ini temsil ediyor.

YouTube'daki markalar seçenek sunmanın getirdiği zorlukları, izlenmeye değer reklamlarla giderdi. Bunlar o kadar izlenmeye değer reklamlardı ki, 2014 yılında YouTube'daki en iyi 10 reklamın dördü markalara aitti.

TrueView’un beşinci yıl dönümünü kutlamak amacıyla, son beş yıl içinde izlenen en fazla iz bırakmış reklamlarla anılarımızı tazeleyelim:

Rosetta Stone Mobil Video Sayesinde Site Trafiğini 10 Kat Artırdı