COVID-19 arama verileri, ebeveynlik ihtiyaçlarının sürekli olarak değiştiğini gösteriyor

Daniel Trovato, Maria Helena Marinho / Aralık 2020

İyi bir ebeveyn miyim? Bu, annelerin ve babaların sürekli olarak kafasını kurcalayan bir soru. Bu sorunun yanıtını bulmak için ebeveynler nesiller boyunca içinde yaşadıkları toplumdan, uzmanlardan, bloglardan, kitaplardan, videolardan ve elbette yaptıkları aramalardan tavsiyeler ve onaylar almaya çalıştı.

Sonuç olarak bu aramalar, bu ihtiyaç döneminde pazarlamacıların ebeveynlere alaka düzeyi yüksek mesajlarla ulaşmasına olanak tanıdı.

Ancak 2020'de diğer her şey gibi ebeveynlik de COVID-19'dan ciddi şekilde etkilendi. İnsanların Google'da ebeveynlik tavsiyesi arama biçimlerinde benzeri görülmemiş değişikliklere tanık olduk. Bu aramaların temelindeki nedenler (ihtiyaçlar, duygular ve beklentiler) ebeveynlerin değişen aile dinamiklerine nasıl uyum sağladığına ışık tuttu ve tüm bunların pazarlamacılar açısından bazı etkileri oldu.

Google'da ekip olarak ebeveynlerin COVID-19'dan nasıl etkilendiğini ve nasıl bir tepki verdiklerini anlamak için global arama verilerini derinlemesine inceledik. Ayrıca ebeveynlerin yaklaşımlarını daha iyi kavramak için Green Room Collective ile iş birliği yaparak ebeveynlerle kapsamlı görüşmeler gerçekleştirdik.1 Bulgularımız şunlar oldu:

Daha fazla kaliteli zaman

Yaşadığımız zorlukların iyi bir yanı da var. Ebeveynler karşı karşıya kaldıkları birçok zorluğa rağmen aileleriyle geçirebildikleri bu ekstra zamandan memnunlar.

Katılımcılardan biri şunları söyledi: "Gün içinde çocuklara daha önce hiç olmadığı kadar ilgi göstermemiz gerekiyor. Onları artık daha iyi tanıdığımı hissediyorum. Eskisine kıyasla çok daha fazla etkileşimimiz oldu."

"Aile filmleri" aramaları dünya genelinde bir önceki yıla göre %100'ün üzerinde artış gösterdi.

Başka bir katılımcı da "Ailemle geçirdiğim bu sürenin benim için ne kadar değerli olduğunu unutmayacağım," diyor.

Ailelerin birlikte daha fazla kaliteli zaman geçirdiklerinin göstergelerinden biri, "aile filmleri" aramalarının dünya genelinde bir önceki yıla göre %100'ün üzerinde artış göstermesi oldu.2

Artık sadece ebeveyn değiller

Ancak geçirdiğimiz bu COVID-19 döneminde ebeveynlerin tek rolü, ebeveynlik değil.

Birden fazla aile üyesinin aynı çatı altında yaşaması, çalışması ve eğitim görmesi ve evin ofis, okul veya eğlence merkezi olarak tasarlanmamasına rağmen çok amaçlı bir alana dönüşmesi gerekince ebeveynlerin, bu alanın müdürleri olması gerekti. Bu nedenle aileler, mevcut alanı bölerek şu anda ihtiyaç duydukları her şey için optimize etmeye çalışıyor. "Çocuk masası" aramaları dünya genelinde bir önceki yıla göre %500'ün üzerinde artış gösterdi.3

"Çocuk masası" aramalarının dünya genelinde bir önceki yıla göre %500'ün üzerinde artış gösterdiği iddiasını temsil etmek üzere, arama için kullanılan bir büyüteç simgesiyle kaplı masa resmi.

Katılımcılardan biri "Eşimin ofisi olsun diye bir odayı ona ayırdık. Oğlumuza daha iyi bir bilgisayar aldık ve ona ders çalışıp müzik dinleyebileceği veya başka şeyler yapabileceği bir alan ayırdık," diyor.

Bu da bizi ebeveynler için en büyük iki stres faktörüne götürüyor; hem öğretmen hem de oyun oynatıcı rolünü üstlenme.

Dünya genelinde okullar yılın büyük bir kısmı boyunca kapalı olduğundan ve bazıları hâlâ hangi yaklaşımı uygulamaları gerektiğine karar vermediğinden, boşlukları doldurma görevi ebeveynlere düştü. "Online eğitim" aramaları dünya genelinde bir önceki yıla göre %400'ün üzerinde artış gösterdi. "Evde eğitim" aramaları ise dünya genelinde yine aynı dönem için %200'ün üzerinde artış gösterdi.4

"Online eğitim" aramaları dünya genelinde bir önceki yıla göre %400'ün üzerinde artış gösterdi.

Görüştüğümüz kişilerden biri "Bu yaştaki çocukların gün içinde nelere ihtiyacı olduğunu ve öğretmen olmanın ne kadar zor olduğunu yeni öğrendim," diyor.

Çocukların eğlenceye de ihtiyacı var. Yaz yaklaşırken ebeveynler kendilerini evden çalışırken buldu. Yaz kampları, havuzlar ve parklar gibi çocukların her zaman yararlandığı olanaklar artık birer seçenek değildi. "Çocuklar için aktiviteler" aramaları geçtiğimiz yıldan itibaren dünya genelinde %100'ün üzerinde artış gösterdi.5 "Trambolin" aramaları dünya genelinde bir önceki yıla göre %600'ün üzerinde artış gösterdi.6 "Bahçe fikirleri" aramaları ise dünya genelinde bir önceki yıla göre %200'ün üzerinde artış gösterdi.7

COVID-19, ebeveynlik anlayışının eğlenceyle ilgili kalıplaşmış bazı yaklaşımlarını da değiştirdi.

Katılımcılardan biri şöyle diyor: "Eskiden çocukların ekran süresini kısıtlama konusunda çok kararlıydık. Televizyon izlemelerine çok sık olmasa da izin veriyorduk. Şimdi ise sık sık iPad'i kullanmalarına izin veriyoruz. Bir süre sonra dikkatleri dağılıyor, başka şeylerle ilgilenmeye başlıyorlar," diyor. "Eskiye göre değişiklik yaşadığımız daha pek çok konu var."

Kayıp deneyimin telafisi

Ebeveynler yalnızca eğlence ve eğitim konusunda endişelenmiyor. Kısıtlanan, iptal edilen veya süresiz olarak ertelenen çok fazla kayıp deneyim olduğundan ebeveynler bunları da telafi etmeye çalışıyor.

"Doğum günü afişi" aramaları dünya genelinde bir önceki yıla göre %100'ün üzerinde artış gösterdi. Bu da ebeveynlerin, önemli aile etkinliklerinin kutlanmaya devam edilmesine önem verdiğini gösteriyor.8

Yanıt ve destek aranıyor

Pandeminin başından beri insanların, özellikle ebeveynlerin birçoğu açısından önemi artan iki temel ihtiyaç söz konusu oldu; kontrolden çıkabilecek bir durumu kontrol altına alma hissini yeniden kazanma ihtiyacı ve insanla olan bağlantıya duyulan ihtiyaç.

Pazarlamacılar, sundukları mesajları ve çözümleri ebeveynlere ilham verecek, onları motive edecek ve rahatlatacak şekilde uyarlama fırsatı yakaladı.

Konuştuğumuz ebeveynlerden biri ihtiyacı olan desteği alamadığından bahsetti ve şöyle söyledi: "Sanki her şeyi kendim yapmak zorundaymışım gibi hissediyorum; eğitim, çocuk bakımı, oyun..."

Markalar ebeveynlere nasıl hizmet sunabilir?

Ebeveynlere ulaşmak ve onlarla bağlantı kurmak, çoğu marka için büyümeyi teşvik eden önemli bir etken. Ancak bu, arama yapan herkese kuru kuruya marka adını göstermek anlamına gelmemeli. Pazarlamacıların, sundukları mesajları ve çözümleri ebeveynlere ilham verecek, onları motive edecek ve rahatlatacak şekilde uyarlama gibi bir fırsatı var. Ebeveynlerin, iyi bir ebeveyn olma ihtiyacını tatmin eden ve onları çocukları için iyi deneyimler yarattıkları konusunda temin eden anlamlı bir şekilde sorun çözmesine yardımcı olan markalar memnuniyet yaratacaktır. Ayrıca, aileleriyle geçirdikleri yeni kaliteli zamandan en iyi şekilde yararlanma konusunda ebeveynlere yardımcı olabilen markalar, olumlu hisler ve marka bağlılığı yaratma fırsatı yakalayacaktır.

2021 için en önemli dijital pazarlama trendleri ve tahminleri