Pazarlamacının Rehberi: En Önemli Olanı Ölçün

Mart 2016

Günümüzdeki karmaşık müşteri yolculuğunun anlaşılabilmesi için, daha iyi ölçüm yapılması çok önemlidir. Bu kılavuzda, ölçüm odaklı pazarlamaya yol gösteren dört ilkeyi ele alacağız: doğru metrikleri seçmek, en iyi müşterilere odaklanmak, tüketicinin satın almaya giden yolunun tamamına değer vermek ve etkiyi kanıtlamak. Bu ilkeler birlikte kampanya başarısını artırabilir.

Bir müşteriyle bağlantı kurmak, nitelikli bir potansiyel müşteri bulmak veya satış yapmak için çok sayıda pazarlama temas noktasına ihtiyaç olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak, bu yolculuğun her bir aşamasında verilmesi gereken doğru mesajı nasıl bilebilirsiniz? Yatırımlarınızın işe yaradığından, paranızı ve kaynaklarınızı heba etmediğinizden veya müşterilerinizi yabancılaştırmak gibi daha da kötü bir duruma yol açmadığınızdan nasıl emin olabilirsiniz?

Bu soruların yanıtı daha iyi ölçüm yapmakta gizlidir. Daha iyi ölçüm, birbiriyle bağlantılı olan bu temas noktalarını anlama ve onlardan en iyi şekilde yararlanmanın anahtarı olsa da, pazarlama kampanyaları oluştururken her zaman akla ilk gelen şeylerden değildir. Reklam çalışmasına geçmeden önce, temel taşı olarak önceliğe ölçümü koyarsanız, pazarlama ile daha fazlasını başarabilirsiniz.

Bu küçük kılavuzda, ölçüm odaklı pazarlamaya yol gösteren dört çok önemli ilkeden bahsedeceğiz:

1. Doğru metriklere odaklanın. Kampanyayı başlatmadan önce etkilemek istediğiniz kesin metrikler belirleyerek yönünüzü başarıya çevirin.

2. En iyi müşterilerinize değer verin. Yalnızca işlemleri ölçmek yerine, müşterilerinizin sizin için ifade ettiği yaşam boyu değeri hesaplayın.

3. Yolculuğun her aşamasına değer atfedin. Pazarlama çalışmalarınızda nelerin işe yaradığını ve yaramadığını öğrenmek için, müşterinin yolculuğu boyunca her bir temas noktasının rolünü belirleyin.

4. Pazarlamanın etkisini kanıtlayın. Pazarlama harcamanızdaki belirli bir değişikliğin tek başına neye yol açtığını (ve söz konusu değişiklik olmasa nelerin gerçekleşmeyeceğini) anlamak için kontrollü denemeden yararlanın.

Bu noktalar ile birlikte, kampanyalarınızın etkisini artırabilir, programlarınızla ilgili olarak hak ettiğiniz krediyi almanıza yardımcı olabilir ve en önemlisi, tüm pazarlama çalışmalarınızdan daha yüksek yatırım getirisi elde etmenizi sağlayabilirsiniz. Bunları nasıl başaracağınızı öğrenmek için "Measure What Matters Most: A Marketer's Guide" (En Önemli Olanı Ölçün: Pazarlamacının Rehberi) adlı dokümanı indirin.

Konto-Testsieger.de, yeni müşteri kazanmak için Google Analytics'ten elde ettiği bilgileri kullanıyor.