Konto-Testsieger.de, yeni müşteri kazanmak için Google Analytics'ten elde ettiği bilgileri kullanıyor.

İndir
Mart 2016

Mischa Berg, finansla alakalı çeşitli web siteleri işleten başarılı bir girişimci. Bireysel bankacılığa ilişkin bilgilendirme amaçlı bir portal olan Konto-Testsieger.de 2008 yılında faaliyete girmiştir. İnternet'te, tasarruf hesaplarına yönelik karşılaştırmalar sunan Alman menşeli ilk beş hizmetten biridir

HEDEFLER

Mobil cihazlardan, masaüstü bilgisayarlardan ve tabletlerden gelen potansiyel müşterilerin sayısını artırmak

Web sitesini optimize etmek

YAKLAŞIM

Google Analytics'ten elde edilen ve birden fazla cihazla ilgili verilerin bütünsel analizi gerçekleştirildi

Mobil cihazlara yönelik teklifler, elde edilen bilgilere göre ayarlandı

İki ücretsiz Google aracına (PageSpeed Insights ve Mobil Uyumluluk Testi) dayanarak kullanılabilirlik iyileştirmeleri yapıldı

Sitede, harekete geçirici mesaj modüllerinin yerleri değiştirildi

SONUÇLAR

Bülten abonelikleri ikiye katlandı, AdWords'ten gelen ziyaretçilerin sayısında %30 artış görüldü

Mobil cihaz ve masaüstü bilgisayar kullanıcıları için kullanıcı deneyimi iyileştirildi

Mobil cihaz kullanıcıları için sayfa yüklenme süresi %50'ye varan oranda kısaldı

Konto-Testsieger.de, komisyona dayalı bir iş modeline sahiptir. Mischa Berg, reklam bütçesinin %90'ını Google AdWords'teki performans kampanyalarına harcıyor. Bu harcamayı yaparken net hedeflere sahip: vadesiz kredi veya sabit vadeli hesaplarla ilgilenen yeni potansiyel müşterilere ulaşmak ve halihazırda 10.000'den fazla abonesi olan aylık bültene abone olacak daha fazla kullanıcı çekmek.


"Mobil cihaz kullanıcıları için kısaltılan yükleme süreleri ve kilit kullanıcı deneyiminde yapılan değişiklikler sayesinde web sitemizin performansı arttı ve sonuç olarak dönüşüm başına maliyetimiz azaldı. AdWords bütçemizi artırmadan, mobil cihazlara yönelik tekliflerimizi ve tüm cihazlardaki dönüşümlerin sayısını önemli ölçüde yükseltebildik."

 - Mischa Berg, Firma Sahibi, BergMedia.net


Google Geliştirici Araçları'nın ve Google Analytics'in akıllıca kullanımı

Mobil cihaz kullanıcılarının sayısı giderek artınca Konto-Testsieger.de 2012'de duyarlı bir siteyi kullanıma sundu. 2014'te de, Mischa ve Google'daki ekip potansiyel web sitesi optimizasyonlarını incelemek üzere bir araya geldi. Google ekibi, KontoTestsieger.de'nin Google Analytics verilerini kullanarak, web sitesinin tüm cihazlardaki performansını ve mobil cihazlara geçişin, geleneksel performans metrikleri üzerindeki etkisini gösteren bir analiz hazırladı.

Veriler, mobil cihazlardan gelen trafikte gerçek anlamda bir artış olduğunu ve mobil cihaz kullanıcılarının sıklıkla dönüşüm gerçekleştirdiğini gösterdi. Bunun ötesinde, birçok mobil cihaz kullanıcısının Konto-Testsieger.de'yi ve sunduğu hizmetleri mobil cihazlardan keşfettiği, ancak sonrasında masaüstü bilgisayardan dönüşüm gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Bu gerçeğin anlaşılmasıyla Mischa, mobil platforma yaptığı yatırımı artırmaya karar verdi ve işe, mobil cihaz kullanıcıları için web sitesi performansını yükseltmekle başladı. Mischa ve ekibi, PageSpeed Insights ve Mobil Uyumluluk Testi gibi Google araçlarından elde edilen bilgileri kullanarak optimizasyonu başlattı.

screenshot

Daha kısa yükleme süreleri, daha fazla yeni müşteri

Google ekibinden, Google Analytics'ten ve PageSpeed Insights aracından elde edilen bilgilere dayalı olarak Mischa, küçük ekibinden sayfa yüklenme süresini kısaltarak başlangıçtaki kullanıcı deneyimini geliştirmeye odaklanmalarını istedi. Çalışmalar üç gün içinde tamamlandı. Sonuç olarak, web sitesini mobil cihazlardan ziyaret eden kullanıcılar için temel açılış sayfalarının ortalama yüklenme süresi yaklaşık yarı yarıya kısaldı.

Bunun sonrasında, önemli harekete geçirici mesaj öğelerinin yerlerini değiştirmek, kullanıcı deneyiminde bir başka önemli değişikliğe yol açtı. Buna örnek olarak, bültene abonelik kutusunun güncellenmesi verilebilir. Mischa konuyu şöyle açıklıyor: "Önceden, abonelik kutusu sayfanın ortasındaydı. Kutunun ortada olması, ürün karşılaştırmasını görmek isteyen kullanıcıların ihtiyaçlarıyla uyuşmuyordu. Kullanıcılar, teklifleri karşılaştırabilmek için sayfayı aşağı doğru kaydırmak zorunda kalıyordu. Abonelik kutusunu sayfanın ortasından kaldırarak, 60 saniye boyunca etkinlik olmaması halinde görünen bir pop-up pencereye dönüştürdük. Şimdi abonelik kutusu ilk etapta çok daha az göze çarpıyor olsa da bülten aboneliklerimizin sayısı iki katından da fazla arttı ve Ocak 2015'te %260'ın üzerine çıkarak zirveye ulaştı."

Aynı bütçeyle tekliflerde artış, dönüşüm maliyetlerinde azalma

Google Analytics tabanlı analizler ve bilgiler, AdWords kampanyası optimizasyonlarını da kolaylaştırdı. Mischa şöyle diyor: "Web sitesi performansını yükseltmemiz, dönüşüm başına maliyetimizin azalmasını sağladı. Aynı zamanda, AdWords kampanyalarımızın gerçek bütçesini değiştirmeden mobil cihazlara yönelik teklifleri de artırdık. Sonuç olarak, dönüşüm sayısı önemli ölçüde arttı. Mobil cihazlara yönelik tekliflerde yapılan ayarlamalardan sonra AdWords kampanyaları her ay %20 ila %30 daha fazla ziyaretçi çekiyor." Mischa, bu değişiklikler sayesinde Konto-testsieger.de'nin pazar payını %30 oranında artırmış olduğunu tahmin ediyor. "Mobil platforma yaptığımız yüksek yatırımın karşılığını gerçekten aldık. Artık, yalnızca mobil cihazlarda değil tüm cihazlarda daha fazla dönüşüm elde ediyoruz." Konto-Testsieger.de için elde edilen sonuçlara dayalı olarak Mischa, web sitelerinden birini daha, bankenverleich.de'yi de tüm cihazlardaki ziyaretçiler için optimize etmeye başladı.

Allianz, çevrim içi ve çevrim dışı müşteri davranışını Google Analytics Premium'dan yararlanarak destekliyor