Perakendeciler, sağladıkları online alışveriş deneyimini dijital platformlara odaklanılan bir dünyada nasıl optimize edebilir?

Miguel Avalos / Ekim 2020

Pandemi döneminde online alışverişlerde yaşanan ani artış nedeniyle perakendecilerin, sitelerinin mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sağladığından emin olmak için hızlı bir şekilde koşullara adapte olması gerekti. Türkiye'de de durum farklı değil; tüketicilerin %70'i, alışverişe internette gördüğü bir ürün üzerinden başlıyor.1 Bu sebeple de perakende sitenizin mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sunması oldukça önemli. Ancak işletmelerin karşılaştığı diğer pek çok zorluğu da göz önünde bulundurduğumuzda pazarlamacılar bu kısıtlayıcı koşullardan sıyrılıp, sundukları online alışveriş deneyimini nasıl denetleyebilir ve geliştirebilir?

Sitenizi müşterilerinizin gözünden görme

Ücretsiz olarak sunduğumuz online aracımız Grow My Store sitenizin, sektörünüzdeki benzer perakendecilere kıyasla nasıl bir performans gösterdiğine dair bilgiler sunuyor. Web sitenizin URL'sini yazmanız ve işletmenizin türü ile kategorisini belirtmeniz yeterli. Araç daha sonra sitenizi analiz ederek, performans durumunuzla ilgili bilgiler ve geliştirebileceğiniz alanlara ilişkin özel öneriler sunuyor.

Raporda, eylem planınızı hazırlamanıza yardımcı olabilecek, birbirinden farklı 22 adet müşteri deneyimi metriği var. Özellikler kullanıcıların ürünleri arayabilme veya filtreleyebilme durumu, alışveriş yapan müşterilere sunduğunuz kişiselleştirme düzeyi, sitenizin hız ve mobil uyumluluk oranı ve yeterince güvenli olup olmadığı gibi bilgileri içeriyor.

Screenshot 2020-10-08 at 2.01.33 PM.png

Kullanıcıların işletmeniz hakkında araştırma yapmak, sizi diğer işletmelerle karşılaştırmak ve işletmenize ulaşmak için yararlandığı yöntemler

Sektöre özgü karşılaştırmalar dahil olmak üzere, işletmenize özel olarak hazırlanan alışveriş yapan müşteri analizlerini ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz. Örneğin, sattığınız ürünlerle ilgili araştırma yapmak için arama motorlarından yararlanan tüketici sayısını, tüketicileri bir perakendeciyi diğerine tercih etmeye yönlendiren nedenleri veya genel anlamda, tüketiciler bir ürünü satın alma kararı verene kadar geçen süreyi öğrenebilirsiniz. Ayrıca, kısa ve uzun vadede web sitenizde yapabileceğiniz iyileştirmeler konusunda size özel olarak sunulan öneri ve adımlara da ulaşabilirsiniz.

Screenshot 2020-10-08 at 3.04.53 PM.png

Almanya merkezli bir köpek eğitim ve aksesuar perakendecisi olan Heimathund, web sitesine daha fazla trafik çekme, yeni müşteri dönüşümleri elde etme ve satışlarını artırma konusunda nasıl bir yol izleyebileceğini keşfetmek için Grow My Store'dan yararlandı.

Grow My Store'un söz konusu işletmeye sunduğu öneriler arasında aşağıdakiler yer alıyordu:

  1. Ürün açıklamalarını kullanıcılar için daha kolay anlaşılır bir hale getirme
  2. Bir arama çubuğu ekleyerek müşterilerin sitede gezinmesini kolaylaştırma
  3. Müşterilerin online sipariş verip ürünlerini mağazadan teslim almasına veya iade etmesine olanak tanıma
  4. Sitesini mobil müşteriler için optimize etme
  5. Alışveriş yapan kişileri, alışveriş sepetlerini terk etmekten vazgeçirmeye yönelik ipuçları

Sunulan önerileri uyguladıktan sonra, Heimathund adlı işletmenin aldığı tek tek siparişlerin sayı ve değerinde önemli artışlar yaşandı. İşletmenin elde ettiği gelir %440 ve aldığı online siparişler %490 oranında arttı. Online kullanıcılar internetten göz attıkları ürünleri elle seçme ve bizzat deneme konusunda istekli olduğundan işletmenin fiziksel mağazası da sürekli olarak alışveriş yapan yeni kullanıcıların ilgisini çekmeye devam ediyordu.

Dünyaya açılan dijital pencerenizi nasıl iyileştirebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız Grow My Store adlı aracımızı deneyin ve başlamanıza yardımcı olacak önerilerle dolu ücretsiz bir rapor edinin.

Küçük bir işletme nasıl online alışveriş deneyimini yenileyerek satışlarını artırdı?