2. Bölüm: Uygulama İçi Arama

Temmuz 2016

Uygulamada etkili ve kullanışlı bir arama özelliğinin olması, uygulama kullanıcılarının ihtiyaç duydukları şeyi bulmalarına yardımcı olmak açısından çok önemlidir. Bu ilkeleri kullanarak uygulamanızın arama özelliklerinin değerini en üst düzeye çıkarın.

 

(1. Bölüm: Uygulamada Gezinme ve Keşif'in devamı)

6. Arama alanını dikkat çekici kılın.

Belirli bir görevi gerçekleştirmek veya bir ihtiyacı karşılamak isteyen kullanıcılar genellikle bir arama alanı görmek ister. Göz atmak yerine sıklıkla aramayı tercih ederler. Dikkat çekici şekilde yerleştirilmiş bir arama kutusuna sahip olmayan uygulamalar kullanıcılar açısından sinir bozucu olabilir ve kullanıcıyı yavaşlatır.

body1

7. Etkili bir arama dizine ekleme özelliği kullanın.

Arama sonuçlarının faydalı olduğundan emin olun. Belirli görevler için arama özelliğinden ne kadar sık yararlandıkları göz önünde bulundurulduğunda, kullanıcılar bu özelliğin Google kadar iyi çalışmasını bekleyecektir. Bazı yardımcı işlevler arasında otomatik düzeltme, sözcük kökü tanıma, metin tahmini ve kullanıcı metni girerken sunulan öneriler sayılabilir. Bu araçlar kullanıcıların hata yapma olasılığını azaltabilir. Ayrıca arama sürecini hızlandırmaya yardımcı olur ve kullanıcıların, dönüşüme giden yoldan sapmamasını sağlarlar.

body2

8. Filtreleme ve sıralama seçenekleri sunun.

Arama terimlerinin alakasız sonuçlar veya çok fazla sonuç döndürmesi kullanıcıları bunaltır. Filtreleme ve sıralama seçenekleri, kullanıcıların sonuçları daraltıp düzenlemesine yardımcı olarak küçük bir ekranda aşırı miktarda kaydırma veya sayfalama işlemi yapmaktan kurtarabilir.

bady3
body4
1. Bölüm: Uygulamada Gezinme ve Keşif