Mobil Uygulama Tasarımının İlkeleri: Giriş

Ağustos 2016

Uygulamalar artık içerik ve hizmet sunmanın yaygın ve güvenilir bir yolu. Ancak kalabalık bir pazarda, mobil uygulamaların kullanıcıları memnun edecek ve elinde tutacak kadar kullanışlı, alakalı ve değerli hale gelmesi nasıl mümkün olur? Google'ın Kullanıcı Deneyimi Araştırması Lideri Jenny Gove, başarılı bir mobil uygulama geliştirmenin 25 ilkesini detaylarıyla anlatıyor.

Mobil uygulamalar: Kullanıcılar daha fazlasını istiyor. İnanmıyor musunuz? 2017 yılında 200 milyar uygulama indirileceği öngörülüyor.1 (Yanlış duymadınız, milyardan bahsediyoruz.) Pazarlamacılar kendi uygulama deneyimleri üzerinde denemeler gerçekleştiriyor ve keşfedildiklerinden emin olmak için yatırım yapıyorlar; 2015 yılında uygulama yükleme reklamlarına yaklaşık 3 milyar dolar harcadılar, bu rakam 2014'e göre %80 oranında bir artışa tekabül ediyor.2

Tüketici davranışlarındaki büyük değişim göz önüne alındığında, pazarlamacıların geliştirdikleri uygulama deneyimlerini sürekli iyileştirmek için çabalamaları hiç şaşırtıcı değil.Uygulamalar, kullanıcı ihtiyaçlarını temel almak ve sadık müşterilerle uzun vadeli ve kârlı ilişkiler kurma fırsatları sunar. Geliştiriciler ve marka pazarlamacıları için, kullanıcıların uygulamalarını bulup indirmelerini ve ardından kullanmayı sürdürmelerini sağlamak gittikçe zorlaşıyor. Çünkü uygulama kullanıcılarının %25'i söz konusu uygulamayı bir kez açıyor ve bir daha asla uygulamaya geri dönmüyor.3

Kullanıcılar önemli anlarda ve daha kısa süreler için telefonlarına her zamankinden daha fazla başvuruyor. Bu nedenle yaşadıkları deneyimler verimli ve memnun edici olmalıdır. Ayrıca yarar sağlayan iyi tasarlanmış bir uygulama, karmaşıklığı giderme gücüne de sahiptir. Kullanıcıların Bilmek istiyorum, Gitmek istiyorum, Satın almak istiyorum, ve Yapmak istiyorum anlarından çoğunda işe yarayabilir.


¨Uygulama kullanıcılarının %25'i söz konusu uygulamayı bir kez açıyor ve bir daha asla uygulamaya geri dönmüyor.¨

Basit ve güçlü ilkeler uygulamanın bize yardımcı olduğunu biliyoruz. Daha önce mobil site tasarımı çalışmamızda öğrendiğimiz buydu. Bu, markaların değişiklikler yapmasını, engelleri kaldırmasını ve böylece müşterilerine gerçekten yararlı deneyimler sunmasını sağladı. Mobil web siteleri gibi mobil uygulamaların da kullanıcıların işlerini tamamlamasına ve dönüşüm sağlamasına yardımcı olması gerekir.

Buradan hareket ederek başarılı bir mobil uygulamanın en önemli malzemelerini ortaya çıkarmaya çalıştık. AnswerLab ile iş birliği yaparak e-ticaret, sigorta, seyahat, yiyecek siparişi, bilet satışı ve hizmetleri ve mali yönetim de dahil olmak üzere çeşitli sektörler genelindeki 100 farklı uygulamada 100'den fazla kişi üzerinde bir kullanıcı araştırması gerçekleştirdik. (Oyun uygulamaları, sosyal ağ uygulamaları ve müzik hizmetleri araştırmaya dahil edilmedi.)

Uygulama kullanıcılarına işlerini tamamlama konusunda sorunsuz bir şekilde rehberlik edin

Satın alma, rezervasyon yaptırma, plan ve fiyat araştırması yapma ve diğer görevler gibi dönüşüm odaklı görevleri inceledik.

Memnun edici bir deneyim sunmakta büyük önem taşıyan yararlı ve kullanılabilir işlevsellik hakkında rehberlik sağlayarak markaya bağlılık oluşturmanıza yardımcı olacak bilgiler paylaşacağımız için heyecan duyuyoruz. Uygulamalar, güçlü bir e-ticaret imkânları sunarak ve hem etkili sipariş hem de ödeme sistemleri entegre ederek kullanıcılara işlerini tamamlarken sorunsuz bir şekilde rehberlik edebilir. Sonuç olarak ilgi çekici bir uygulama oluşturmak kullanılabilirliğe verilen önemle başlar.

Araştırma, birçok başka önemli bilgiyi de ortaya çıkardı. Uygulamada gezinme ve keşif, uygulama içi arama, ticaret ve dönüşümler, kayıt, form girişi, kullanılabilirlik ve anlaşılırlık olmak üzere altı kategori genelindeki ilk 25 ilkeyi sunmak için bunları derledik. 1. Bölüm: Uygulamada Gezinme ve Keşif ile başlayalım.

1. Bölüm: Uygulamada Gezinme ve Keşif