2019'da göz önünde bulundurmanız gereken, 2018 yılına ait en ilginç tüketici analizleri

Ken Wheaton / Ocak 2019

Tüketici analizleri, bütün başarılı kuruluşların temel dayanaklarından biri ve bu, Think with Google için de geçerli. 2018 yılında, tüketici analizlerine odaklanan çok sayıda makale yayınladık ve en ilginç olanlarından bazılarını, başka bir ifadeyle, yeni yılda hatırlamak isteyebileceğiniz türde makaleleri öne çıkarmak istedik.

İnsanlar her zaman alışveriş yapıyor

Şuna dikkat edin: Amerikalıların %84'ü, herhangi bir zamanda farklı kategorilerde (en fazla altı kategoride) herhangi bir şey için alışveriş yapıyor. Ayrıca tüketiciler, alışverişlerin neredeyse dörtte birinde önce akıllı telefonlarına baktıklarını söylüyor.1 

Bu kadar çok kategoride alışveriş yapmak, insanlar için fazlasıyla bunaltıcı olabilir. Başka bir ifadeyle, tüketiciler bu süreçte mümkün olduğunca çok yardıma ihtiyaç duyuyor ve bu durum, markalara kullanıcıların aklına gelen temel markalar listesine erkenden girebilme fırsatı sunuyor. Akıllı telefonları üzerinden internette bilgi aramaya başlayan her 10 tüketiciden neredeyse 9'unun, satın almak istedikleri markayla ilgili net bir fikre sahip olmayışı2, araştırma sürecini mümkün olduğunca kolaylaştıran pazarlamacılar için büyük bir fırsat sunuyor. Bu, yol boyunca orada olmak ve faydalı olmak anlamına geliyor. Bunalan tüketicilerin araştırdıkları ürünleri takip etmelerine yardımcı olmanın yollarını düşünün.

Devamını okuyun.

Doğal bir dille arıyorlar

İnsanlar, ilgilendikleri ürün ve hizmetler hakkında daha hedefe yönelik, belirli ve kişisel olarak alakalı sorular sormalarına olanak tanıyan, günlük dile daha yakın arama sorguları kullanıyor. Bu durum, insanların karmaşıklığı bir kenara bırakıp hızlı ve etkin yanıtlar almalarını sağlamanın yanı sıra onlara tam da ihtiyaç duydukları şeyleri elde edecekleri yönünde güven veriyor.

ABD'de insanlar aynen bir kişiyle konuşur gibi, aramalarında "Ben" sözcüğünü kullanmaya başladı. İçinde "ihtiyacım var" ifadesi geçen mobil aramalar %65'in üstünde artış gösterdi. Örneğin, "emekli olmak için kaç paraya ihtiyacım var", "ne boyutta jeneratöre ihtiyacım var" ve "Ne kadar boyaya ihtiyacım var".3

Pazarlamacılar, genel olarak işletmeleriyle ilişkilendirilen anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini tespit etmeli ve ardından müşterilerin bunları bulmak için kullanabileceği doğal dildeki arama ifadeleri üzerinde düşünmeli.

Devamını okuyun.

Tüketiciler ürün ve hizmetleri yakınlarında ve hemen bulmak istiyor

İster bir kavanoz baharat ister bir restoran olsun, günümüzün sabırsız tüketicileri, istedikleri şeyleri ihtiyaçları olduğu anda istiyor. O an da genellikle "şimdi" oluyor. Hatta "yakınımdaki" ifadesini içeren aramalar bile sadece belirli bir yeri bulmak için yapılmıyor. "Yakınımda" ifadesini içeren bir arama belirli bir şeyi, belirli bir bölgede ve belirli bir süre içinde bulma amacını taşıyor. Ayrıca satın alma amacının mükemmel netlikte bir örneğini görmek isterseniz şunu düşünün:

  • "Yakınımda" ile birlikte "satın alabileceğim" veya "satan" gibi bir ifade içeren mobil aramalar son iki yılda %500'ün üzerinde arttı.4 Bu aramalar "yakınımda pul satın alabileceğim yerler", "forma satan yakınımdaki yerler", "yakınımda vinil plak satın alabileceğim yer neresi" gibi ifadeler içerebilir.
  • Ayrıca "açık" + "şimdi" + "yakınımdaki" ifadelerinin (örneğin, "yakınımda, şimdi açık olan restoranlar", "şimdi yakınımdaki açık mağazalar" ve "şimdi yakınımdaki açık eczaneler") kullanıldığı mobil aramalarda da %200'ün üzerinde artış olduğu görüldü.5 

Devamını okuyun.

Daha çok araştırma = Daha az pişmanlık

Arama, yalnızca bir şey satın almakla ilgili değildir. İnsanlar çeşitli deneyimleri bulmak için de aramadan yararlanıyor. İster tatile çıkmak ister akşam yemeğine gitmek için olsun, insanlar yola çıkmadan önce deneyimlerini seçiyor.

Araştırma süreci, deneyimin bir parçası haline geliyor ve daha kapıdan çıkmadan, beklenti oluşturmaya yardımcı oluyor. Fiyat, harita, program gibi ayrıntılar üzerinde çalışmak gerilimi azaltıyor ve insanların gittikleri yerde daha uzun süre eğlenmelerine olanak tanıyor. Google'ın konuştuğu kişilerden biri, bu deneyimi basit ama güçlü bir şekilde özetledi: "Pişman olmamak için araştırmak istedim."

Devamını okuyun.

Benzer ürün veya hizmetleri arıyorlar

Bazen tüketiciler, istedikleri spesifik ürün veya hizmetin belirledikleri fiyat aralığının dışında olduğu gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalıyor. Ancak günümüzün araştırma tutkunu tüketicileri, fiyatların arzularına engel olmasına izin vermiyor. Sahip oldukları olanaklarla, kendilerine ilham veren o ilk ürüne benzeyen ve daha kolay ulaşabilecekleri alternatifler bulabileceklerinin farkındalar.

"Benzer görünümlü" ifadesini içeren mobil aramaların sayısı son iki yılda %60'ın üzerinde artış gösterdi. Örneğin, "ahşap görünümlü ucuz fayans", "ferrari görünümlü honda", "pottery barn görünümlü mobilya", "elmas görünümlü taşlar" ve "antika görünümlü yeni mobilya".6

Sesle etkinleştirilen hoparlör sahipleri markalara sıcak bakıyor

Sesle etkinleştirilen hoparlörler, geçen yıl popüler bir yılbaşı ürünüydü, hatta Yılbaşı döneminden önce bile popülerlik kazandığı söylenebilir. Google, Google Home veya Amazon Echo tarafından etkinleştirilen hoparlörlere sahip 1.500'den fazla kullanıcıyla anket yaptı. Çeşitli bulgular elde ettiğimiz bu araştırmamızda, ebeveynlerin deneyimli kullanıcılar olduğunu ve İkinci Dünya Savaşı ile Soğuk Savaş dönemi arasında doğmuş kişilerin, cihazları ciddi potansiyele sahip olan güçlendirici yol arkadaşları olarak gördüğünü keşfettik.

Pazarlamacılar için önemli olan bir bulguya göre, sesle etkinleştirilen hoparlörleri olan kullanıcılar deneyimlerinin bir parçası olarak markalara olumlu gözle bakıyor. Ayrıca yaşam tarzlarına yardımcı olacak alakalı bilgiler almaya açık oluyorlar. Bir katılımcı bir şey satın alma becerisiyle bu teknolojinin gerçek bir asistanı çağrıştırdığını söyledi. Katılımcı şöyle devam etti: "Başta ona sorular soruyordum, şimdi o bana basbayağı ürün gönderiyor. Çok daha fazla ilgili, çok daha gerçek."

Devamını okuyun.

Sesle çalışan hoparlör sahipleri markalardan ne almak istiyor?

2019 yılında göz önünde bulundurmanız gereken, 2018 yılına ait en ilginç tüketici analizleri

Açıkçası, cihazlarda sunulan sesli yardım teknolojisiyle ilgili başka bir araştırmanın son aşamalarını tamamladığımız bir dönemdeyiz. Ayrıca, kısa bir süre önce yayınladığımız müşteri yolculuğu araştırmasıyla ilgili yakında çok daha fazla veri sunacağız. Bu konular ve yeni yılda sunulacak diğer konularla ilgili tüketici analizleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Think with Google'ı takip edin.

Yeni perakende rehberinizi indirin: Perakende satış stratejiniz online ortama nasıl uyarlanır ve taşınır?