Aradığı Aşkı Bulanlar Google ve YouTube'da ne arıyor?

İndir
Haziran 2016

Evlilik zor zanaat diye boşuna dememişler. Teklifi, hazırlığı, mobilyası, organizasyonu derken yapılacak onlarca şey var. Hayatlarımıza İnternet'in girmesiyle de referanslar arttı, seçim yapmak zorlaştı. Durum böyle olunca, yıllar içinde evlilik hazırlıkları çarşı pazar gezmekten daha öteye gidip, konuyla ilgili yapılan araştırmaların İnternet'e taşınması, hayli titizlikle, daha uzun zaman dilimleri içinde ve artarak yapılmasıyla sonuçlandı. 10 yıl önce kimin aklına en farklı evlilik teklifini yapmak ya da esprili damat kahvesinin nasıl yapılacağını araştırmak için Google ve YouTube'a bakmak gelirdi? Diğer yandan bu durum evlilik sektöründe hizmet veren firmalar için büyük bir fırsat ortaya çıkardı.

 

2015 yılına dönüp baktığımızda her anlamda dijitalin altın çağını yaşadık diyebiliriz. Öte yandan, her geçen günle birlikte dijitaldeki rakamlar artıyor ve bu altın çağın sınırları genişliyor. 2015 yılında Google üzerinden yapılan evlilik ile ilgili tüm aramaların sayısı 20 milyonu buldu.

ARAŞTIRMA VE İLK ADIMLAR

Evliliği düşünen, karar veren ve “Evet” anının hemen sonrasında gerçekleşen aramaları bu kısımda düşünebiliriz. 2015 yılında Google’da evlilik ve teklif aramaları sayısı 500.000, nikah kelimesi araması ise 200.000’i buldu. Aralık-Mart aylarında teklif aramaları artarken, Ocak-Mart ayları arasında evlilik teklifinden sonra nişan ve düğün hazırlıkları ile ilgili aramaların arttığını görüyoruz. Bu dönemde Nişan, nişan bohçası gibi kelimeler aramaların üst sıralarında yer alıyor.

Aradığı aşkı bulanlar Google ve YouTube'da ne yapıyorlar?

PLANLAMA, GİYİM VE NİKAH

Gelinlik aramaları ise yine tekliften sonra Ocak-Mart döneminde yeni giyim sezonunun da açılmasıyla artıyor. Nisan ayından itibaren de organizasyon ile ilgili yapılan aramaların hız kazandığını gözlemliyoruz. Geçen yıl Google üzerinden yapılan Gelin arabası ve Gelin saç modelleri aramaları ayrı ayrı 300.000 rakamına ulaşmış.

Planlama demişken ihtiyaçlardan bahsetmemek olmaz. Çeyiz listesi aramaları 200.000’e ulaşmış durumda. Bu kadar masraflı bir dönemde Evlilik Kredisi aramaları düğün tarihlerinin yaklaştığı, dolayısıyla masrafların katlandığı bahar ve yaz aylarında artıyor.

YOUTUBE’DA DÜĞÜN DERNEK

Gelelim YouTube üzerinden konuyla ilgili yapılan aramalara. Bu aramaların eğlence ve müzik odaklı olduğunu görüyoruz. Şöyle ki; 2015 yılında Kına Gecesi müzikleri YouTube’da %66 aratılırken, Google üzerinden yapılan aramaların oranı yalnızca %34. Bunun yanı sıra kendi düğünleri için fikir almak isteyenlerin Düğünler ve Dans kelimeleriyle de YouTube üzerinden arama yaptığını görüyoruz. Rakam verecek olursak Düğün dansı, Düğün giriş müzikleri, Düğün eğlencesi kelimeleri YouTube’da bir yıl içinde 2 milyon kez aratılmış. E ne demişler. Onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine.

Daha fazlası için PDF'i indirin.

Three'nin #makeitright TV reklamı YouTube'da nasıl sükse yaptı