Aramada Zaman Kazandıracak Beş Püf Noktası

Ocak 2016

Metriklerin, sinyallerin ve analizlerin çoğalmasıyla, büyük arama hesaplarını yönetme ve ölçeklendirme işi otomasyon olmadan nerdeyse imkânsız hale gelmekte. Zaman kazandıracak beş püf noktası sayesinde, pazarlamacılar hesaplarının başarılı olmasını sağlamak için strateji oluşturmaya daha fazla zaman ayırabilir ve kendilerinin yerine DoubleClick Search'ün gerçekleştirebilecekleri ile harcadıkları zamanı azaltabilirler.

Tüm pazarlama kanalları içinde arama hâlâ nispeten yeni olarak kabul edilir. On yıl öncesine baktığımızda, pazarlamacıların ve markaların üzerinde çalışabilecekleri metriklerin çok sınırlı olduğunu ve bilgiye dayalı karar vermek için kullanılacak sinyallerin bundan da az olduğunu görüyoruz. Ancak artık tüm arama motorları kendi yeniliklerini getiriyor ve kullanıcılar daha akıllıca arama yolları izliyor. Böylece birçok durumda yönetebileceğimizden daha fazla bilgi elde ediyoruz. Bir dereceye kadar, bazı hesapların bir çeşit otomasyon desteği olmadan yönetilemeyeceği ve ölçeklenemeyeceği bile söylenebilir.

03353_Five Time-Saving - Illustration 1 (2)

İnsan beyninin varolan en güçlü makine olması, onun akşam yemeği için restoran seçmek veya uzaya gidilmesini sağlayan karmaşık algoritmaları çözmek gibi her işte tam kapasiteyle kullanılmasını mantıklı kılıyor. Aynı mantıkla, hesaplarınızın başarılı olmasını sağlamak için strateji oluşturmaya daha fazla zaman ayırabilmeniz amacıyla DoubleClick Search'ün sizin yerinize gerçekleştirebileceği işlere harcadığınız zamanı kısaltmanıza yardımcı olacak zaman kazandıracak beş püf noktası aşağıda açıklanmıştır.

1 - İhtiyaç duyduğunuz raporlama sütunlarını seçmek için çok mu zaman harcıyorsunuz? Kendi görünümünüzü oluşturun. Böylece oturum açtığınızda tüm istatistikleriniz hazır olacaktır.

Tüm arama motoru istatistiklerinizi, Floodlights'tan gelen dönüşüm verilerini, Google Analytics metriklerini, AdWords ve diğerlerini tek bir görünümde bir araya getirebilirsiniz. Görünümler ayrıca filtreleri kaydeder. Bu sayede, örneğin en iyi performansı gösteren kampanyalar için bir filtre oluşturabilirsiniz. Dahası, herkes kendi görünümünü oluşturabilir. Böylece, farklı kişilere sunmak üzere spesifik raporlar almanız gerekmez. Bunun yerine raporu görünüm olarak kaydedebilirsiniz.

2 - Metrikleri ve yüzdeleri hesaplamak veya ücretleri belirlemek için her zaman bir hesap makinesine ya da Excel sayfasına mı ihtiyaç duyuyorsunuz? Kendi formül sütunlarınızı oluşturun. Bunlar her zaman kullanıma hazır, işletmenize ve gerçekten görmeniz gerekenlere göre düzenlenmiş olacaktır.

1b117

Örneğin, formüllere dayanarak ücretleri hesaplayabilir ve toplam maliyeti gösteren yeni bir sütun oluşturabilir, ardından tam bir ölçüm elde etmek için bunu EBM hesaplamalarında kullanabilirsiniz.

  • Ücret = To_money(Tıklama sayısı * 0,02) veya To_money(Maliyet * %1)
  • Ücret dahil Maliyet = c:"Ücret" + Maliyet
  • EBM (ücret dahil) = c:"Ücret dahil Maliyet" / İşlemler

3 - "Hızlı" bilgi edinmek üzere rapor almak ve ardından bu raporları Excel'de incelemek için hâlâ çok mu vakit harcıyorsunuz? Özel Raporlar birkaç dakika içinde herhangi bir raporu otomatikleştirmenizi sağlar. Böylece bu raporlar otomatik olarak güncellenir.

Birçok işletme, farklı hissedarlar için farklı raporlar oluşturmak zorundadır. Özel Raporlar sayesinde, ilgili kişilere göre farklı bilgiler içeren ayrı ayrı sekmeler oluşturabilirsiniz. Örneğin, ilk sekmede yıldan yıla elde edilen sonuçların ve yıl içinde o güne kadarki performansın bir özeti çubuk grafiklerle gösterilirken, ikinci sekmede hesap optimizasyonundan sorumlu kişiler için kampanya düzeyinde ek ayrıntılar yer alabilir. Ayrıca, raporlar için zaman planlamasıyapabilirsiniz. Böylece, istediğiniz rapor her pazartesi sabahı gelen kutunuzda hazır olacaktır. Dilerseniz istatistiklerinize her zaman tek tıklamayla ulaşabilmek için web sorgularını da kullanabilirsiniz.

ee96e_Five Time-Saving - Illustration 3 (2)

4 - Bütçe, trafik veya dönüşümler için belirlenmiş bir aylık hedef için şimdiye kadar elde ettiğiniz ilerlemeyi mi görmek istiyorsunuz? Bunun cevabını bütçe takip raporlarında bulabilirsiniz.

Bu raporlarda, yüzde olarak geçen süre, yüzde olarak harcanan bütçe, gün sayısı ve kalan bütçe gibi sütunlar bulunur. Böylece, bir grup kampanya için belirlediğiniz bir bütçe varsa, bundan sapma olup olmadığını ve hedefinize ulaşmanıza hangi alanların daha fazla katkıda bulunduğunu izleyebilir, bu sayede optimizasyon ve stratejiye daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

c443b_Five Time-Saving - Illustration 4 (2)

5 - Performansı düşük alanları ve fırsatları saptamak için hesaplarınızı sürekli tarıyor musunuz? Size bildirim gönderen veya belirlediğiniz koşulları temel alan değişiklikler yapabilen otomatik kurallarla zamandan tasarruf edin. Parametreleri siz belirlediğiniz için kontrol hâlâ sizde olacaktır, ancak işin zor kısmını teknoloji halleder.

Örnek olarak, her cuma günü çalışarak önceki hafta 1000 tıklama almış ancak hiç gösterim elde edememiş anahtar kelimeleri duraklatacak bir kural oluşturabilirsiniz. Ayrıca, belirli anahtar kelimeler %50'nin üzerinde bir hemen çıkma oranı ve en az 1000 tıklama elde etmişse bir bildirim alabilir, böylece performansı artırmak için gerekeni yapabilirsiniz.

Stratejiye daha fazla zaman ayırmak için bu özellikleri deneyin ve Excel'de vakit harcamak yerine pazartesi sabahı 10'da hazır halde bulacağınız raporlarla çalışmaya başlayın. Size yalnızca beş taktik verdik, ancak verimliliği artırmak söz konusu olduğunda bunun bir sınırı yoktur.

Ölçüm, Varlıklar ve Otomasyon: 2016'da Performans Reklamcılığı