Pazarlama müdürünün brifingi için yeni bir yaklaşım

İndir
Johan Eriksson / Aralık 2015

Birçok pazarlama müdürü büyük olasılıkla ajans iş ortaklarıyla ve diğer önemli hissedarlarla 2016 planlarının ayrıntılarını belirliyor ve birçoğu için bu, her yıl tekrarlanan ve bu yıl da 2016'ya girerken Ocak ayına kadar plan oluşturmaktan ibaret bir süreç. Bizler Google'da içinde yaşadığımız dijital dünyanın şirketlere sunduğu "tüm mükemmel fırsatlar" konusunda çok iyimseriz. Bunu söylemişken, bu dijital dünyayı her zaman anlaşılır ve mümkün olduğu kadar yardımcı hale getirmek istediğimizi de belirtelim.

Bu nedenle, kendimizi bir an için pazarlama müdürlerinin yerine koymak ve “We are locals” adlı hayali bir seyahat şirketinin pazarlama müdürü olsaydık iş ortaklarımıza nasıl bir brifing vereceğimize ilişkin bir örneği sizlerle paylaşmak istedik.

Bunu olduğu gibi kabul edin, açık fikirli davranın. En azından, bunun 2016'da başarılı olmak için yürüttüğünüz çalışmaların arkasındaki birçok itici güçten biri olmasını umuyoruz. Yıllık planlama döngüleri kullanmayan bir şirkette çalışıyor olsanız bile bu brifingdeki ilkeler sizin için de aynı şekilde geçerlidir.

Bu makalenin ekinde, hayali brifingimizin tamamını içeren bir sunum bulacaksınız. "We are locals" şirketinin pazarlama müdürünün vereceği brifinge getirdiğimiz yeni yaklaşımın tamamını okumak için lütfen bu sunumu indirin.

Bu arada, brifingde vurgulanan ana temalardan bazıları aşağıda açıklanmıştır:

Test edip öğrenme sürecini rakiplerinizden daha hızlı gerçekleştirin

Hızla değişen bir dünyada, bu gerçekten sizin uzun vadeli sürdürülebilir tek rekabet avantajınız. Gelecek hafta neler öğreneceksiniz? Bunu bilmiyorsanız, rakiplerinizden daha hızlı öğrenmeyi nasıl beklersiniz? Şirket çapında, tüm iş ortaklarınızla paylaştığınız şeffaf bir öğrenme planı oluşturun. Öğrenmeyi sağlamak için kimin ne yaptığını açıkça tanımlayan bir süreciniz ve öğrenmenizi sağlayacak anlaşılır Temel Performans Göstergeleriniz olsun. Ölçtüğünüz şeylerin karşılığını alırsınız ve öğrenmeyi ölçmezseniz hiçbir yarar sağlayamazsınız. Tüm kaynakların ve bütçelerin %30'unu yenilikçi denemeler için ayırın.

İş birliği yapın

İşlerin karmaşıklığı arttıkça, verim sağlamak için daha fazla iş birliği gerekir. Ajans iş ortaklarınızın rekabet yerine iş birliği içinde olmasını sağlayın. Tüm iş ortaklarının iş birliği içinde başarıyı hedeflemesini sağlamak reklamverenin sorumluluğundadır.

Kullanıcıları farklı cihazlarda izleyin

Çoğu görüntülemenin mobil cihazlarda gerçekleştirildiğini aklınızda bulundurarak reklamları, planları ve diğer öğeleri, kullanıcıların bunları görüntüleyecekleri cihazlarda görüntüleyin. Kullanıcıların oldukları yerde olun.

Sinyalleri kullanarak hedef gruplarınızın güncel görünümlerini elde edin

Ürünlerinizi alanların gerçekten kimler olduğunu biliyor musunuz? Bu kişiler her zaman hedef grup tanımınızın kapsamında mı yer alıyor? Demografik hedef gruplarının dışına çıkma fırsatını kullanın ve günümüzde kullanıcıların paylaştıkları muazzam miktardaki sinyalleri kullanarak hedef gruplarınızın güncel bir görünümünü elde edin.

bab2a_NORDICSCMOBODY

Bu işi neden yaptığınıza net bir açıklama getirin

Birçok işletmenin insan sermayesi için ve markaların ilgi çekmek için rekabet ettiği bir dünyada, her gün neden işe gittiğinizi net olarak bilmek gittikçe daha önemli hale gelmektedir. CEO'nuz telefonuna neden bu işi yaptığınızı anlamlı şekilde açıklayan 1 dakikalık bir kayıt yapabilir. Bu öyküye her brifingde yer verin.

Uygulama aşamasında tutarlılık sağlamak için bir içerik kontrol listesi kullanın

  1. İlk andan son ana kadar reklamlarınıza markanızı dahil edin (aksi durumda, paranızı rakiplerinizle ilişkilendirilmek için harcamış olursunuz)
  2. Eğlence/kullanım değeri ekleyin
  3. Ön plana çıkın

Her zaman hazır olacak şekilde başlayın

Bir kullanıcının bir markayla karşılaşması satın alma aşamasına ne kadar yakın gerçekleşirse kullanıcının o markayı satın alma olasılığı o kadar yüksek olacağından, kesintisiz olarak yürürlükte olan bir plan kesintisiz olarak yürürlükte olmayan bir plandan daha iyidir. Kullanıcıların yılın her günü sektörünüzden alışveriş yaptığını göz önünde bulundurun.

Finans üst yönetiminden medyaya ve topluluk yönetimine kadar her aşamada tek bir Temel Performans Göstergesi yapısına bağlı kalın

En önemlisi, işin herhangi bir kısmında optimize ettiğiniz bir öğenin her zaman paydaşlara taahhüt ettiğiniz en önemli finansal Temel Performans Göstergesi olduğundan emin olun. Aksi durumda, genel değil özel optimizasyon yapmış olursunuz.

Geleneksel medya kullanıyorsanız her zaman dijital medyayı da işin içine katın

Geleneksel medyadan (ör. seyahat dergileri) dijital medyaya (ör. seyahat videoları) geçiş süreklilik içerir. Her zaman geleneksel medya ve dijital medyanın doğru bir karmasını kullandığınızdan emin olun. Bu hareketli bir hedeftir.

Erişim, Etki ve Maliyeti kullanarak yatırım alternatiflerini değerlendirin

Etki için görüntülenebilirliği hesaba katın, zira görüntülenebilirlik, aynı kategorideki farklı medyalar arasında büyük farklar gösterebilir.

Programatiğin temellerini uygulayın

Şirket içi ayrı bir programatik yöneticisi atayın, elinizde veri olduğundan ve programatiğin sağladığı dersleri uygulamaya koymanızı ve bunlardan yararlanmanızı sağlayacak bir planınız olduğundan emin olun, aksi durumda daha fazla verinin sağlayacağı avantajlar yalnızca teoride kalacaktır.

%100 dinamik bütçeler oluşturmaya çalışın. Yıl boyunca, işinize yarayacak alanlara yatırım yapın.

Bu ilkeleri etraflıca düşünün ve kendinize “neden olmasın” diye sorun. Basit bir yaklaşım izleyin, eğlenin ve BÜYÜK düşünün!

Temel Performans Göstergeleri: Vazgeçilmez bir çerçeve