Artan Ev Yaşam trendi: Bu bahar 3 adımda bulunur olduğunuzdan emin olun

Onur Karyağmaz, Anıl Gökmen / Nisan 2021

Dört gözle havaların ısınmasını ve evimizde, balkonumuzda, bahçemizde gerçekleştireceğimiz yenilikleri iple çekiyoruz. Kulağa kendi adımıza konuşuyor gibi gelse de, tüketicilerin de bu konuda sabırsızlandığını söyleyebiliriz. Google Arama üzerinde gerçekleştirdiğimiz analizler bizlere tüketici davranışlarıyla ilgili eşsiz içgörüler sunuyor.

Pandemi ile birlikte tüketici taleplerinin ve davranışlarının değiştiği büyük bir sürpriz değil. Örneğin artık ürün bulunabilirliği, teslimat aralıkları ve tedarik zinciri sorunları gibi konular tüketicilerin öncelikleri arasında. Tüketiciler bu bahar sezonunda da yaşamlarını ve dış mekanlarını iyileştirmenin yollarını arıyor. Boya, ev dekorasyonu veya ev aletleri gibi ilkbaharda zirveye çıkan birçok dış mekan ev kategorisi, geçtiğimiz yıldan bu yana artışta.

Yeni ihtiyaçlar, yeni medya ve yeni alışveriş davranışları

Tüketicilerin özellikle Ev & Bahçe kategorisi davranışlarına baktığımızda artan trendlerin üç ana başlıkta yoğunlaştıklarını söyleyebiliriz; yeni ihtiyaçlar, yeni medya ve yeni alışveriş davranışları. Örneğin yeni ihtiyaçlar tarafında geçtiğimiz yıldan bu yana şu terimlerde artış gözlemledik:

Yeni medya tarafında YouTube izlenme süresi %31 artış gösterirken1, reklam ve medya harcamalarında dijitalin payı %54’e ulaşarak pastadaki en büyük dilimi aldı. Tüketiciler evde daha fazla zaman geçirdikçe ve daha fazla video izlemek için vakit ayırdıkça, bu da pazarlamacılar için bir fırsat anlamına geliyor.

E-ticaretin büyüme hızı ise tüm şirketleri kasıp kavurdu; toplam ticaret içerisinde e-ticaretin payı %9’dan %15’e yükseldi. Birçok müşteri yolculuğu, ağırlıklı olarak online ortamda gerçekleşmeye başladı; Türkiye’deki ev & bahçe alışverişçilerinin %65’i pandemi döneminde satın alma kanallarını değiştirdi.

Artan arama trendleri ve değişen tüketici davranışları pazarlamacılara Ev & Bahçe kategorisi için yeni bir Alışveriş dönemini haber veriyor. Mobilya, outdoor, ev dekorasyonu ve tekstil, mutfak aletleri, yemek ve ev tadilatı gibi ev ve bahçe alt kategorilerine olan talebin artmasını bekliyoruz.

Değişen kullanıcı davranışlarından haberdar olmak ve yeni kelimeleri keşfetmek için Google Trendler'i ve İçgörüler Sayfasını kullanabilir, Türkiye’deki pazar eğilimlerini yakından takip edebilirsiniz. Peki, bu bahar mevsiminde tepe noktasına ulaşacak Ev & Bahçe kategorileri talebini karşılamak için neler yapabilirsiniz?

1. Bahar momentumundan maksimum fayda için envanterinizi optimize edin

Ev & Bahçe kategorisinin momentumundan yararlanmak için başlangıç noktası tüketici talebi ve bu talebe karşı bulunur olmak. Envanteriniz, ilgili tüketici kitlesine ulaşmak için en önemli varlıklarınızdan bir tanesi.

Akıllı Alışveriş Kampanyaları ile kendi envaterinizi kullanarak tüketicilerin karşısında olabilirsiniz. Shopping feed’inizi optimize etmek ve online envanterinizi artırmak bu momentumdan yararlanmaya başlamak için yardımcı olacaktır. Mevcut ürün feed'inizi ve öğelerinizi çeşitli ağlardaki reklamlarla kolayca birleştirebilir ve optimize edebilirsiniz.

Google’da hergün yapılan aramaların %15’i tamamen yeni arama terimlerinden geliyor. Dinamik Arama Ağı Reklamları dinamik ve hızlı şekilde değişen tüketici davranışlarına en kolay şekilde cevap verebilmek için başvuracağınız çözüm olabilir.

Mobilya, outdoor, ev dekorasyonu, mutfak aletleri, ev tadilatı gibi ev ve bahçe alt kategorilerine olan talebin artmasını bekliyoruz.

2. Artan talebi karşılamak için teklif stratejilerini ve kampanya bütçelerinizi gözden geçirin

Benzerlerini daha önceki alışveriş sezonlarında gördüğümüz bu talep artışında yönünüzü bulmak için alabileceğiniz diğer bir aksiyon, otomasyonun gücünü kullanmak. Tüketicilerin sizi bulduktan sonra tercih etmesini sağlamak için değişen arama ve tıklama hacimleriyle başa çıkmanın en verimli yolu Akıllı tekliflerden faydalanabilirsiniz. Makine öğreniminden faydalanan bu teklif stratejileriyle, dönüşümleri, dönüşüm değerini ve yatırım getirisini artırabilir, zamandan tasarrud edebilirsiniz.

Ayrıca, artan talep ve sezonsallığa karşı bütçe planlaması, oluşacak talebi karşılamak için gerekiyorsa planınızda değişiklik yapabilmek, bu dönemde başarılı olmanın bir değer anahtarı. Performans Planlayıcı reklam harcamanızı artan talebe bağlı planlamanıza, kampanyalar genelinde bütçeleri yönetmenize yardımcı olabilir.

3. Kullanıcı ilgisini aksiyona dönüştürün

Herkesin alışverişe yoğunlaştığı ve yalnızca Google Arama’da değil videolarda da yoğunlukla araştırma yaptığı dönemlerde başarılı olmak için mevcut kitlelere ulaşmak yeterli değil. Farklılaşmak için daha fazlasının yapılması, örneğin kullanıcı ilgisini aksiyona dönüştürecek iletişimler yapılması gerekiyor.

Yeni kitleleri ulaşmanızı sağlayabilecek kampanyaların başında YouTube’daki TrueView for Action kampanyaları geliyor. TrueView for Action, reklamverenlerin YouTube reklamları aracılığıyla müşterilerin dikkatini çekmesine olanak tanıyor ve ardından izleyicileri daha fazla bilgi edinmek için "Şimdi satın al" veya "Şimdi keşfet" gibi aksiyona yönelmeye teşvik edici çağrılar içeriyor.

Hızla değişen davranışlar: Arama trendleri, tüketici davranışlarına dair bize ne anlatıyor?