Değişen zamanlarda otomasyonun pazarlamacılara yardımcı olabileceği 4 yol

Antoine Boulte / Nisan 2020

Dünya yoğun bir değişim ve belirsizliklerle dolu bir dönemden geçerken, pazarlamacılar trendlere uyum sağlama, talebi öngörme ve gitgide daha fazla değişen kitlelerine nasıl ulaşacaklarını ve onlarla nasıl etkileşime geçeceklerini anlama konusunda her zamankinden daha fazla zorlanıyorlar. Bütün bunların yanı sıra çoğu pazarlamacı, iş yaşamıyla değişen kişisel sorumlulukları arasında denge kurmaya çalışıyor.

Pazarlamacılar benzeri görülmemiş bu dönemde yönlerini bulmak, kampanyalarını verimli tutmak ve artık olağan hale gelen yeni koşullarla uyumlu hale getirmek için neler yapabilirler? Koronavirüs salgınının öncesinde bile, makine öğreniminin ve otomasyonun rolünü keşfetmek birçok işletme için başarılı olan bir yaklaşımdı. İşte bunlardan en iyi şekilde yararlanmanın dört yolu.

1. Müşteri ihtiyaçlarını karşılayın

Şimdi müşterilerinizin markanıza güvenebilmesi her zamankinden daha fazla önem taşıyor. Onların yanında olmanızı ve pazarlama yatırımınızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak yollardan biri otomatik çözümlerden yararlanmak.

Müşteri ihtiyaçlarını karşılayın ve gereksiz harcamaları azaltın.

Akıllı Teklif, makine öğrenimini temel alarak her açık artırmada dönüşümler veya dönüşüm değeri için optimizasyon sağlar ve bunun için 'açık artırma anında teklif verme' olarak bilinen bir özellikten yararlanır. Bu özellik, bir kullanıcının dönüşüm gerçekleştirme olasılığını dikkate alarak her an için optimum teklifi belirler. Böylece müşteri ihtiyaçları karşılanır ve gereksiz harcamalar azaltılır.

Ayrıca teklif stratejilerinizi, belli bir yatırım getirisini (YG) korumak gibi belirli pazarlama hedeflerinize göre ayarlamayı düşünebilir ve en iyi eşleşen teklif stratejisi hakkında öneriler alabilirsiniz.

Akıllı Teklif, sorgu ve tıklama hacmindeki değişikliklerle de başa çıkabilir. Bu, sorgu ve tıklama sayısının azalması nedeniyle olası hacim değişiklikleriyle karşılaşabileceğiniz bu dönemde aklınızda bulundurmaya değer bir özellik. Akıllı Teklif, hedefiniz veya bütçeniz içinde kalarak performansınızı en üst düzeye çıkarmak için uygun açık artırmalarda teklif vermeye devam eder. Talebin aniden değişmesiyle birlikte İskandinav online güzellik markası Örneğin, MediaMarkt Akıllı Teklif özelliği ile çok kanallı gelirini %113 artırdı.

2. Planlamayı basitleştirin ve bütçelerinizden en iyi şekilde yararlanın

Bu dinamik pazarda, kaynaklarınızdan en iyi şekilde yararlanmanız önem taşıyor. Performans Planlayıcı reklam harcamanızı planlamanıza, kampanyalar genelinde bütçeleri yönetmenize ve sezona bağlı iniş ve çıkışları daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Bu araç, alakalı reklam açık artırmalarını simüle ederek kampanyalarınızın tahmini performansı hakkında detaylı bilgiler verir ve kampanyalarınızın aynı harcamayla daha iyi performans göstermesine yardımcı olacak öneriler sunar.

Şu anda birçok işletmede olduğu gibi, bütçeleri tek tek ayarlayıp izlemeye fazla zaman ayıramıyorsanız ancak belirli bir bütçe içinde reklamlarınızdan en çok sayıda tıklamayı elde etmek istiyorsanız Google Ads'de paylaşılan bütçeler özelliğini kullanmayı deneyin. Bu özellik, bir bütçenin farklı kampanyalara nasıl dağıtılacağını otomatik olarak ayarlayarak yatırım getirinizi (YG) iyileştirmenize yardımcı oluyor.

3. İşleme göre özelleştirilmiş hesap önerileri

Müşterileriniz, özellikle bu dönemde markanızla sorunsuz bir deneyim yaşamayı bekliyor. Bu noktada Optimizasyon Puanı sizin için yararlı bir araç olabilir. Bu araç, hesap performansınızın nabzını tutmanıza yardımcı oluyor, değişen taleplere ve pazarda yaşanan değişikliklere göre önerilerde bulunuyor. Bu araca Google Ads hesabınızdaki Öneriler Sayfasından erişebilirsiniz.

Kampanyanız %0 (iyileştirmeye ihtiyaç var) ile %100 (çok iyi gidiyorsunuz) arasında puanlanır. Optimizasyon Puanı, kendinizi geliştirebileceğiniz alanlarla ilgili özelleştirilmiş öneriler de sunar ve bu önerileri uyguladığınızda görmeyi bekleyebileceğiniz etkileri gösterir. Üstelik önerilerin çoğunu tek bir tıklamayla uygulayabilirsiniz.

Örneğin, yoğun günlerinizde reklamlarınızın yayını durdurulursa bütçe fazlası olan kampanyalardan bütçesi sınırlı olan kampanyalara bütçe aktarımı yaparak daha fazla trafik elde etmenize yardımcı olması için bütçe dağılımı önerisini uygulayabilirsiniz. Böylece toplam hesap düzeyinde bütçenizi artırmak zorunda kalmadan performans iyileştirmelerinden yararlanabilirsiniz.

Örneğin, Migros’un Google’da yürüttüğü reklamları yöneten ajans Ingage, hem zamanını hem de yatırımlarını daha etkili yönetmek için bu aracı aktif olarak kullanıyor. Optimizasyon Puanı’nın sunduğu yeni kelime önerileri ve veri odaklı anlık performans geliştirme önerileri sayesinde bir hafta gibi kısa bir süre içinde Migros’un arama reklamlarından gelen geliri 3 katına, dönüşüm oranları 2 katından fazlasına çıktı.

Otomasyon, pazarlamacıların artık olağan hale gelen yeni koşullara uyum sağlamasına yardımcı olabilir.

4. Yeni müşterilere ulaşın

Müşteri ihtiyaçlarının çok hızlı değiştiği bu dönemde, Dinamik Arama Ağı Reklamlarını (DSA) kullanarak sunduğunuz ürün veya hizmetleri arayan yepyeni kitlelere ulaşabilirsiniz.

Bir kullanıcı web sitenizdeki başlıklar ve sık kullanılan ifadelerle yakından ilişkili terimleri kullanarak arama yaptığında, Google Ads bu kelimeleri kullanarak web sitenizden bir açılış sayfası seçer ve reklamınız için net, son derece alakalı bir başlık oluşturur. Bu sayede Dinamik Arama Ağı Reklamları potansiyel müşterileri sitenizde ilgilendikleri bölüme hızlı bir şekilde yönlendirebilir.

Envanteri hızla değişen bir reklamverenseniz DSA sayfa feed'lerini kullanarak Arama Ağı Reklamlarınızın hangi ürünler için gösterilmesini istediğinizi kontrol edebilirsiniz. Örneğin, Türk Hava Yolları, Ukrayna’daki ilgili tüm destinasyon ve jenerik aramaları yakalamak için yaptığı Dinamik Arama Ağı kampanyasında Manuel TBM’den Dönüşümleri Arttırma stratejisine geçerek dönüşüm oranını %167, bilet satışlarını ise %117 arttırdı.

Olağan hale gelen yeni koşullara uyum sağlama

Otomasyonun, pazarlama kampanyalarının daha verimli ve uyarlanabilir hale gelmesine yardımcı olduğu kanıtlandı. Buna benzer dönemlerde, otomasyonun avantajları tam anlamıyla hissediliyor. Önümüzdeki birkaç ay hiç şüphesiz birçok işletme için zor olacak. Ancak otomasyonun sağladığı avantajlar ve fırsatlar ekstra yükün bir bölümünü hafifletebilir ve pazarlamacıların olağan hale gelen yeni koşullara ayak uydurmalarına yardımcı olabilir.

Kilit noktalar:

  • Dönüşümler için optimizasyon sağlamak üzere makine öğreniminden yararlanarak müşteri ihtiyaçlarını karşılayın ve gereksiz harcamaları azaltın.
  • Bütçelerinizi planlayarak ve gerektiğinde ayarlayarak yatırımlarınızdan en iyi şekilde yararlanın.
  • Kampanyalarınıza göre özelleştirilmiş önerilerle zamandan tasarruf edin.
  • Tam olarak sunduğunuz ürün veya hizmetleri arayan müşterilere ulaşın.
E-ticaret dünyasına adapte olmak: Perakende oyuncularının online mağazalarını geliştirmesine yardımcı olacak 9 adım