Belirsiz zamanlarda tüketici ihtiyacını anlamanıza yardımcı olacak içgörüler – 27 Nisan 2020

Lucy Sinclair, İlayda Tolay / Mayıs 2020

Google'da içgörü ekibinin EMEA direktörü olan Lucy Sinclair ve Google Türkiye Ads Marketing Lead İlayda Tolay, müşteri çözümleri, analitik ve içgörü ekipleriyle birlikte analiz ettikleri tüketici davranışındaki değişiklikleri paylaşıyor. Haftalık olarak güncellenecek olan bu makalede, benzeri görülmemiş bir zamanda insanların akıllarını hangi konuların meşgul ettiğini sizlerle paylaşacağız.

Koronavirüs salgını dünyadaki herkesi etkiledi. Dünya uyum sağlarken, tüketici ihtiyaçları ve davranışları da sürekli olarak değişiyor. Bu durum, pazarlamacılar için farklı zorluklar yaratıyor. Benzeri görülmemiş bu dönem boyunca müşterilerinizin nelere önem verdiğini anlamanıza yardımcı olmak için Google Trendler'in EMEA bölgesiyle ilgili sunduğu en güncel arama içgörülerini düzenli olarak paylaşacağız. Böylece, siz de müşterilerinize yararlı ve alakalı ürünlerle hizmetler sunmaya devam edebilirsiniz. Google Trendler'i kullanarak aramalara gösterilen ilgideki değişimi kendiniz öğrenebilir ve anlık analizler elde edebilirsiniz.

Son haftaların trendleri, kullanıcıların yeni duruma uyum sağladıklarını ve davranışlarının daha tutarlı hâle gelmeye başladığını gösterdi. Günden güne değişen anlık ihtiyaçlara ve yeni trendlere odaklanmaya devam etmek yerine büyük resme, yani tüketici davranışındaki makro değişimlere odaklanacağız. Böylece, karantina sonrası dünyada ortaya çıkacak uzun vadeli etkileri anlayabiliriz.

Bu arama trendlerinde beş temel temayı ele alacağız:

  1. Kullanıcıların bilgi edindiği konular: Güvenilir kaynaklardan zamanında ve doğru bilgi edinme ihtiyacı
  2. Kullanıcıların geçimlerini sağlama şekli: İş düzeninde ve finansal durumlardaki değişimler
  3. Kullanıcıların kendilerini nasıl hissettiği: Sağlık, iletişim ve topluluk
  4. Kullanıcıların eğitim alma şekli: Çocuklar ve yetişkinler için resmi ve gayriresmi eğitim
  5. Kullanıcıların neler yaptığı: Yeni şekillerde zaman geçirme ve para harcama
inline1-TR-01.jpg

Bu versiyonda öne çıkan Google Trendler içgörülerine göre; resmi kurallar ve düzenlemelerle ilgili en güncel bilgileri edinme, finansal desteğe erişim ve internetten eğitimi destekleyecek doğru platformları bulma konularını aramaya yönelik ilgi devam ediyor. Tüketiciler, bedensel sağlıklarını ve akıl sağlıklarını koruyacak ve evde kendilerini meşgul edecek yeni yöntemler de arıyor. Bu dönemde büyük spor etkinlikleri duraklatılmış olsa da arama verilerine göre özellikle futbol hayranları YouTube'dan eski maçları izleyerek futbol aşklarını canlı tutuyorlar.

1. Kullanıcıların bilgi edindiği konular: Kullanıcılar COVID-19 nedeniyle uygulanan en güncel kurallarla ilgili bilgileri ediniyor

Google Trendler'e göre, geçtiğimiz hafta tüketicilerin ülkelerindeki en güncel resmi kurallar ve düzenlemelerle ilgili bilgi edinmeye duydukları ilgi devam etti. Örneğin, Almanya'da "nelere izin veriliyor", Mısır'da "sokağa çıkma yasağı" ve Türkiye'de "izin belgesi", "Seyahat izin", "müşteri temsilcisi" ve "Okullar açılacak mı" için yapılan aramalarda artış gözlendi.

Kullanıcıların hayatın normale dönmesine iyimser yaklaşmasıyla da okulların ve temel hizmetler dışındaki servislerin potansiyel açılış tarihleriyle ilgili aramalarda artış görüldü. Örneğin, Birleşik Krallık'ta "_____ ne zaman açılacak" ("kuaförler" ve "okullar" ile ilgili olarak), İtalya'da "otomobil bayilerinin açılması" ve Polonya'da "okula dönüş" gibi aramalarda artış söz konusu.

Screen Shot 2020-05-04 at 4.33.42 PM.png

2. Kullanıcıların geçimlerini sağlama şekli: Tüketiciler finansal açıdan kendilerini güvende hissetmek istiyor

Koronavirüs salgını, birçok kişiyi ve işletmeyi finansal açıdan etkileyerek iş ve gelir anlamında değişikliklere neden oldu. Tüketicilerin işsizlik ödenekleri ve kredi ödeme seçenekleriyle ilgili yardım aramayı sürdürmesi nedeniyle, doğal olarak Google Trendler'de finansal durumun tüketicilerin en çok ilgilendiği konulardan biri olduğu görülüyor.

Geçtiğimiz hafta İspanya'da "işsizlik ödeneği", Birleşik Krallık'ta "ücretsiz izin ödemesi", Polonya'da "iş ve işçi bulma kurumu", Türkiye'de "sonra ödemeli kredi başvurusu" ve "Benzin fiyatları" ve İsrail'de "vergi indirimi" ifadelerinin aranma sayılarında bir artış gözlemledik.

3. Kullanıcıların kendilerini nasıl hissettiği: Kullanıcılar fiziksel sağlıklarını ve akıl sağlıklarını korumak için yöntemler arıyor

İnsanların spor salonuna gidememeleri ve evde sürekli olarak yemek yapmaları nedeniyle COVID-19 salgınının etkileri yalnızca finansal açıdan değil fiziksel açıdan da hissediliyor. Google Trendler'de, tüketicilerin hem fiziksel sağlıklarını hem de akıl sağlıklarını korumak için yeni yöntemler aradıkları görülüyor.

Polonya'da "kadın bisikleti" ve "aralıklı yemek yeme", Türkiye'de "nasıl kilo verilir", "Anneler günü ne zaman" ve "Ramazan paketi" , Birleşik Arap Emirlikleri'nde süper yiyecek "açai püresi", Birleşik Krallık'ta "D vitamini", İspanya'da "ruhsal hijyen" ve İsrail'de "akıl sağlığı" ifadelerinin arama sayılarında artış görülüyor.

Screen Shot 2020-05-04 at 4.33.54 PM.png

4. Kullanıcıların eğitim alma şekli: Eğitim araçları ve platformları sıklıkla arananlar arasında yer alıyor

EMEA genelinde kullanıcıların çocuklarına evde eğitim vermesi ve bilgi birikimlerini artırması nedeniyle, kullanıcılar ihtiyaçlarını destekleyecek araçları ve platformları bulmak için Arama'ya başvuruyorlar.

Google Trendler'de Polonya'da "korki tv" ve Belçika'da "smartschool" online öğrenme platformları, Birleşik Krallık'ta "matematik özel ders öğretmeni", Almanya'da "evde eğitim", Türkiye'de "online sınav" ve "yazılım eğitimi" ifadelerinin arama sayılarının arttığı görülüyor.

Tüketiciler yeni bilgiler öğrenmek de istiyor ve pratik tavsiyeler ve eğiticiler için online video içerik izliyor. Geçtiğimiz hafta YouTube üzerinde Kenya'da "nasıl yapılır" ifadesinde arama sayıları arttı.

5. Kullanıcıların neler yaptığı: Satın alma davranışı ve eğlence amaçlı aramalar değişti

Tüketiciler evde ve açık alanlarında kendilerini meşgul edecek ve bu dönemde ihtiyaç duydukları her şeye erişmelerini sağlayacak yeni yöntemler keşfetti. Google Trendler'de satın alma davranışının Kenya'da "internetten alışveriş", İsveç'te "açık hava mobilyaları" ve Güney Afrika'da "satılık dizüstü bilgisayarlar" aramalarındaki artışla değişikliğe uğradığı görülüyor.

Karantinaya rağmen birçok ülke insanların her gün kısa yürüyüşler yaparak hava almasına ve egzersiz yapmasına izin veriyor. Tüketiciler, bu doğrultuda doğru ekipmanları ve evlerine yakın uygun yerleri arıyor. Örneğin, Birleşik Krallık'ta "yakınımdaki yürüyüş alanları" ve Polonya'da "koşu için" aramaları giderek artıyor. Türkiye'de ise "Çay makinesi", "Çim biçme makinesi" ve "Oyun konsolu" aramalarında artış gözlemledik.

Screen Shot 2020-05-04 at 4.36.25 PM.png

Kullanıcılar oyalanmak için Danimarka'da "bingo" ve Hollanda'da "eski Hollanda oyunları" gibi oyunları giderek daha çok oynuyor. Google Trendler, yeni maçlar oynanmasa da online spor müsabakalarına ve eğlenceye ilginin arttığını gösteriyor. Fransa'da "1982 Fransa Kupası" futbol maçı ve Almanya'da "Almanya-Arjantin" aramalarında artış olduğunu gözlemledik. Almanya, Birleşik Krallık, İtalya, İspanya ve Güney Afrika'da kullanıcılar kitleler halinde sağlık çalışanlarını desteklemek amacıyla düzenlenen "one world together" sanal konserini aradı.

Diğer tüketici arama davranışı trendlerini keşfedin

Son arama trendleriyle ilgili analizlerimizin tümünü arama içgörüleri koleksiyonumuzda bulabilirsiniz. EMEA genelindeki değişen tüketici davranışlarına ve trendlere dair düzenli olarak güncellenen bir anlık görüntü sağlıyoruz. Ancak bu bilgileri daha sık veya belirli bir ülke ya da bölge özelinde gözden geçirmenin de yararlı olabileceğini bildirmek isteriz. Diğer içgörüleri keşfetmek için Google Trendler'in kullanımına dair 10 ipucunu inceleyin. Araca bir anahtar kelime veya konu girerek dünya çapında kullanıcıların yaptığı aramaları neredeyse gerçek zamanlı olarak öğrenebilirsiniz.

Belirsiz zamanlarda tüketici ihtiyacını anlamanıza yardımcı olacak içgörüler – 20 Nisan 2020