Belirsiz zamanlarda tüketici ihtiyacını anlamanıza yardımcı olacak içgörüler – 30 Mart 2020 haftası edisyonu

Lucy Sinclair, Eren Kantarlı / Nisan 2020

Google'da içgörü ekibinin EMEA direktörü olan Lucy Sinclair ve Google Türkiye Sektör Danışmanlığı, Ajans ve Programatik Teknolojileri Lideri Eren Kantarlı, ekipleriyle birlikte tüketici davranışındaki değişiklikleri devamlı analiz ediyor. Haftalık olarak güncellenecek olan bu makalede, benzeri görülmemiş bir zamanda insanların akıllarını hangi konuların meşgul ettiğini sizlerle paylaşacağız.

Koronavirüs salgınının etkisi, dünyadaki herkes tarafından hissedildi, hissedilmeye devam ediliyor. İnsanlar yeni normale uyum sağladıkça, tüketici ihtiyaçları ve davranışları da sürekli olarak dönüşüyor. Bu durum, pazarlamacılar için yeni zorluklar yaratıyor.

Biz de bu benzeri görülmemiş dönemde müşterilerinize fayda sağlamaya devam etmeniz için size yardımcı olmak istiyoruz. Bu süre zarfında insanların aklında olanları anlamanıza yardımcı olmak için EMEA genelinde düzenli olarak Google Trendler verilerini inceleyeceğiz. Bu bilgiler üç kilit alanı kapsayacak:

  • Anlık ihtiyaçlar
  • Günden güne değişenler
  • Yeni davranışlar

Geçen hafta öne çıkardığımız arama trendleriyle karşılaştırdığımızda, önceliklerin değiştiğini görüyoruz. İnsanlar dışarıdaki hayatlarını evdeki yeni normale uyarlamaya çalışıyor, bu da global çapta ‘restoranlar’ arama ilgisinin ‘teslimata’ kaydığını gösteriyor. Yemek yapmak, sosyalleşmek, öğrenmek… Ana eylem ne olursa olsun tüketiciler her gün yeni normale uyum sağlamada yeni arayışlara odaklanıyor.

Google Trends içgörüleri 30 Mart 2020 haftasını kapsayan bu edisyonunda, spesifik olarak şu aramalarda artışı öne çıkarıyor; sürekli değişen gündemde bilgi açığını kapatmak için yardımcı olacak bilgiler; verimli, aktif ve sosyal bağları güçlü tutacak yönlendirmeler; öğrenmeyi, fit kalmayı ve sanal olarak dışarı çıkmayı devamlı kılacak teknolojiler.

covid-inline_Page_1.jpg

Anlık ihtiyaçlar

Gündem çok hızlı değiştiğinden, Google Trends içgörüleri de burada insanların kişisel durumlarında bu belirsizliğin ne anlama geldiğine ışık tutuyor. Örneğin, dünyanın pek çok yerinde hükümetler gerekli olmayan tüm hizmetleri durduruyor, ama “gerekli olmayan” tam olarak neye karşılık geliyor? Tüketiciler de bu bilgi açığını kapatmak ve sorularına yanıt bulmak için şunları arıyor:

Gerekli hizmetler ve mağazaların açık olduğu saatler

Geçtiğimiz hafta, Türkiye'de insanlar 'açık mı?', Güney Afrika'da 'temel hizmetler' ('essential services') için arama yaptılar ve Almanya'da donanım mağazalarının hala açık olup olmadığı konusunda artan bir ilgi mevcuttu ('baumärkte noch geöffnet'). Bu aramalar bize hangi mağazaların temel hizmetler olarak sınıflandırıldığına dair belirsizlikleri ortadan kaldırmak için ilginin arttığını gösteriyor.

Finansal yardım ve yeni ödeme yöntemleri

Hollanda'da geçtiğimiz hafta 'serbest meslek yardımlarına başvurmak' ('zzp uitkering aanvragen') için arama ilgisinde bir artış oldu ve Güney Afrika'da tüketiciler 'nasıl ödeme yapılır' (‘how to pay’) ile başlayan terimleri hayli arattı.

İhtiyacı olan insanlara yardım etmek ve kahraman çalışanları kutlamak

Birleşik Krallık’ta, kahraman çalışanlara yardımcı olabilmek için aramalarda ‘nasıl gönüllü olunur' ('how to volunteer for'); Fransa'da çiftçilerin işçileri bulmasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir platform (‘des bras pour ton assiette’) ve İspanya'da kamyon şoförlerine ücretsiz yiyecek sunan bir otel restoranı ("hotel restaurante el hacho") için arama ilgisinde bir artış görüldü.

Screen Shot 2020-04-03 at 6.06.27 PM.png

Günden güne değişenler

Mevcut durumun sürekli değişmesiyle birlikte, tüketiciler her gün üretken, aktif ve sosyal olarak bağlı kalmanın yeni yollarını bulmaya çalışıyor. Google Arama Trendleri ayrıca, insanların daha önce dışarıdan destek alarak yürüttükleri gündelik işlerini şimdi evde kendi başlarına nasıl yapacağını araştırdığını gösteriyor. Bu haftanın aramalarında bu konuda nelerde ilgi artmış bakalım:

Kişisel bakım (evcil hayvanlar dahil) ve evde yemek pişirme

Pek çok insanın daha önce saç bakımı, manikür & pedikür, tıraş ve hatta evcil hayvan bakımı için ilgili yerlerden randevular aldığı bir dünyadan şu anda hepsini evde kendi başımıza yapmaya çalıştığımız bir yaşam biçimine geçtik. Bu sebeple de arama ilgisinde şöyle artışlar görüyoruz; Birleşik Krallık’ta ‘tırnak bakım seti’ ('acrylic nail kit') ve ‘köpek bakım kiti’ ('dog grooming kit'), Almanya’da ‘kendi kendine saç nasıl kesilir?’ ('haare selber schneiden'), Türkiye’de ise ‘tıraş makinesi’ yükselişte.

Aynı zamanda insanlar kendi kendilerine evde yemek yapma becerilerini geliştirmeye çalışıyor; Türkiye’de ‘ekmek tarifi’ ve ‘derin dondurucu’, İtalya’da ‘basit kurabiyeler’ (‘biscotti semplici’), ve Almanya’da ‘maya yapımı’ (‘hefe selbst’) artışta.

Screen Shot 2020-04-03 at 6.06.34 PM.png

Üretken kalmak ve yeni şeyler öğrenmek

İnsanlar zihinlerini aktif tutmak için puzzle ve oyunlara yöneliyor; İtalya’da ‘puzzle’, İspanya’da ‘board game’ arama ilgisi yükselişte. Suudi Arabistan’da ise ‘profesyonel gelişim’ ('لتطوير المهاني') artışı ön plana çıkıyor.

Sosyalleşmeyi devam ettirmek ve online topluluklar oluşturmak

İnsanlar kendi evlerinde daha fazla vakit geçirdikçe, online olarak aileleri, arkadaşları ve topluluklarıyla bağlantıda kalmanın yeni yollarını buluyorlar. Türkiye’de ‘ev interneti’, Nijerya'da 'parti uygulaması' ('party app'), Birleşik Arap Emirlikleri'nde 'arkadaşlarla oyun ('play with friends') aramalarında artış oldu.

Screen Shot 2020-04-03 at 6.06.34 PM.png

Yeni alışkanlıklar

Evde daha fazla vakit geçirmek, insanların dış dünyayla bağlantı kurmak ve formda kalmak gibi farklı aktiviteleri eve getirerek yeni duruma uyum sağlamaya çalıştıklarını gösteriyor. Geçen hafta arama ilgisindeki artışlar şöyle:

Online seyahat ile dış dünyayla iletişimde kalmak

Örneğin Hollanda’da ülkenin popüler sahillerinden biri olan Scheveningen’i canlı olarak izlemek için ('webcam scheveningen') bir talep gözlemlendi. İspanya’da ise 'escape room online' oyununa ilgi yükselişteydi.

Yeni öğrenim yollarına adapte olma ve formda kalma

Türkiye’de, evde eğitim süresinin de uzatılmasıyla ‘uzaktan eğitim’ arama ilgisi eşdeğer şekilde artış gösteriyor. Suudi Arabistan, Birleşik Krallık ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde ‘3D görünümlü aslan, kaplan ve panda’ aramalarında artış görüyoruz. İnsanların evlerinde formda kalma isteği de, İngiltere'de 'masa tenisi masası' ve 'basketbol potası ('basketbol kasnağı'); Almanya’da ise YouTube’da 'günlük spor sınıfları’ ('tägliche sportstunde') aramalarını artırdı.

Teknolojide güncel kalmak

İsveç ve Almanya'daki 'VR kulaklıklar' ve İtalya'daki '3D yazıcı' ('stampante 3d') aramalarından İspanya, İtalya ve Birleşik Krallık’taki akıllı TV '('smart tv') aramalarına, insanların zamanlarını evde farklı şekillerde geçirmelerine yardımcı olabilecek teknoloji arayışlarında artış gerçekleşti.

Tüketici davranış trendlerini keşfedin

Bu analiz, eğilimler ve tüketici davranışlarına yönelik EMEA genelinde düzenli olarak güncellenen haftalık içgörüler sağlıyor. Ancak bilgileri daha sık veya belirli bir ülke veya bölge için incelemenin yararlı olabileceğini biliyoruz. Daha fazla bilgi edinmek için Google Arama Trendleri'ni nasıl etkili bir şekilde kullanabileceğinize dair burada 10 ipucu paylaşıyoruz. Bir anahtar kelime veya konu girerek, dünyanın gerçek zamanlı olarak ne aradığını keşfedebilirsiniz.

Belirsiz zamanlarda tüketici ihtiyacını anlamanıza yardımcı olacak içgörüler - 23 Mart 2020 haftası edisyonu