Duyarlı Arama Ağı reklamlarını kullanan Vodafone, dönüşümde %17 artış yakaladı

Mayıs 2019

Dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri olan Vodafone Grubu’nun bünyesindeki Vodafone Türkiye, 2018 yıl sonu itibariyle 23 milyonun üzerinde mobil müşteriye ve 845 bin sabit genişbant müşterisine hizmet veriyor. “Dijitalleşmenin öncü operatörü” olma vizyonuyla birey ve kurumlara sabit, mobil ve içerik hizmetleri dahil tüm telekomünikasyon teknolojilerini tek çatıda sunan marka, satış hacmini büyütmek için Duyarlı Arama Ağı reklamlarından yararlanmaya karar verdi.

Hedefler

Satış hacmini büyütmek

Dönüşüm maliyetlerini azaltmak

Yaklaşım

Duyarlı Arama Ağı reklamları kullanıldı

Makine öğrenimi ile farklı mesaj kombinasyonları test edildi

Sonuçlar

Dönüşümünde %17 artış

Tıklama başı maliyetlerde %57, dönüşüm maliyetlerinde ise %49 oranında düşüş

Vodafone, mobil hat ve ev interneti satış hacmini büyütmek ve Vodafone’da hem online hem de fiziksel mağazalarında satışlarını artırmak istiyordu. Bunun için de tüketicilerine sunduğu tüm ürün ve servislerini, kreatif reklam metinlerinde anlatması gerekiyordu. Ancak her üründe birden çok mesaj olduğu için tüm mesajları farklı kombinasyonlarda denemek oldukça zorlayıcıydı.

Vodafone, mobil ve ev interneti ile ilgilenen ve Arama Ağı’nda arama yapan tüm kullanıcılara, ulaştırmak istediği tüm mesajları en efektif ve en uygun şekilde göstermek istedi. Duyarlı Arama Ağı reklamı oluştururken birden çok başlık ve açıklama girmek mümkün. Böylelikle geniş ürün portföyü olan Vodafone için farklı kombinasyonları otomatik olarak test etmek , hangi kombinasyonların en iyi performansı gösterdiğini makine öğrenimiyle ortaya çıkarmak ve daha sonrasında ekipleri bu çıktılar ile beslemek çok önemli. Bu özellikler sayesinde ekiplerden alınan farklı söylemleri ve daha önceki kampanyalarda iyi çalıştığı bilinen mesajları kullanarak hem Arama Ağı reklamlarında hem de diğer kampanyalarda efektif sonuçlar elde etmek mümkün.


“Vodafone olarak, hem mevcut hem de potansiyel müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik en iyi ve en uygun teklifleri sunmaya özen gösteriyoruz. Bu hedef doğrultusunda, Duyarlı Reklam metinleri reklamlarımızın performansını ve arama terimlerine alakalılığını arttırmamıza yardım etti.”

- Esra Süzme, Head of Brand & Marketing Strategy, Vodafone


Yürütülen kapsamlı çalışma sonucunda, Duyarlı Arama Ağı reklamlarının kullanılmadığı döneme göre aynı bütçe dönüşümünde %17 oranında artış gözlemlendi. Tıklama başı maliyetler %57, dönüşüm maliyetleri ise %49 oranında azaldı.

Vodafone Acquisition Tribe Lead Ender Özgün ise elde ettikleri sonuçla ilgili şöyle diyor; “Sadece ürünlerimizi hayata geçirirken değil, kampanya mesajlarımızı şekillendirirken de müşteri ihtiyaçlarını her şeyin önünde tutuyoruz. Duyarlı Arama Ağı reklam modeli, belirli anahtar kelimelerle arama yapan potansiyel müşterilerimizin ihtiyacına yönelik olarak hangi reklam mesajını daha ilgi çekici bulacağını belirleyen bir algoritmaya sahip. Makine öğrenimi sayesinde optimizasyon konusunda daha az vakit harcayarak Google Arama Ağı reklamlarındaki yatırımlarımızdan %17 daha fazla geri dönüş aldık.”

“Makine öğrenimi sayesinde optimizasyon konusunda daha az vakit harcayarak Google Arama Ağı reklamlarındaki yatırımlarımızdan %17 daha fazla geri dönüş aldık. ”

-Ender Özgün, Acquisition Tribe Lead, Vodafone

Gmail reklamlarını kullanan Vodafone, dönüşüm oranını %104 artırdı