Gmail reklamlarını kullanan Vodafone, dönüşüm oranını %104 artırdı

Aralık 2018

Dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri olan Vodafone Grubu’nun bünyesinde yer alan Vodafone Türkiye, hizmet sunduğu 23 milyonun üzerinde abonesiyle Türkiye’nin ikinci büyük mobil iletişim şirketi. Vodafone, mobil hat bilinirliğini ve satış hacmini genişletmek için Gmail reklamlarından faydalanmaya karar verdi.

Vodafone Türkiye hakkında

Türkiye’nin ikinci büyük mobil iletişim şirketi

23 milyonun üzerinde mobil abone

Hedef

Vodafone Mobil Segment ürünlerinin dijital kanallardaki satışlarını arttırmak

Yaklaşım

Gmail reklam modeli benimsendi

Sonuçlar

Dönüşüm oranında %104 artış

Performans reklamlarında ortalamaya göre %15 artış

Ortalama %12,4 düşük form maliyeti

Türkiye’nin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonu doğrultusunda bireylere ve kurumlara mobil ses, sabit ses, mobil internet, fiber ve DSL hizmetleri sunan Vodafone Türkiye, 1.100’ü aşkın perakende mağazası ve ekosisteminde bulunan 43 bin paydaşıyla faaliyet gösteriyor.

Vodafone, mobil hat bilinirliğini ve satış hacmini genişletmek için medya planını daha geniş kitlelere ulaştırmak; mobil segmentteki ürünlerinin içeriklerini ve faydalarını anlatmak istiyordu. Bu doğrultuda mobil segment ürünlerinin bilinirliğini ve dijital kanallardaki satışların artışını hedefleyecek bir kampanya oluşturmaya karar verdi. Rakip sağlayıcıları kullanan veya yeni telefon numarası edinmek isteyenler hedef kitle olarak belirlendi. Gmail ise kampanyanın ana reklam mecrası olarak seçildi.

Vodafone numara taşıma tüketici yolculuğunda birden çok adım yer alıyordu ve markanın mobil segmentindeki ürün çeşitliliği bir hayli fazlaydı. Bu yüzden Vodafone’un, kitleyi hangi adımdan başlatması gerektiğine karar vermesi, hangi ürünlerin daha iyi performans gösterdiğini anlaması gerekiyordu. Bunun için yönlendirme linklerine A/B testleri uygulandı ve kampanyanın başında yolculuğun önemli kısmını oluşturacak içgörüler elde edildi. 

Bunun yanı sıra, kampanya kurgularını oluşturmadan önce marka, kitle hedefleme konusunda pazardaki arama kitlelerini tüm Google Arama kampanyalarıyla entegre etti. Böylece bu kampanyalardan, ulaşılması gereken en ilgili kitleyle ilgili içgörüler kazanıldı ve Gmail reklam kampanyası hedeflemeleri bu doğrultuda oluşturuldu. Gmail reklam kampanyası için kitle analizi yapılmasına gerek kalmadan direkt performans aşamasına geçildi. Pazardaki arama kitleleri verilerinin yarattığı içgörüler, Vodafone’un operasyonel iş gücünü azaltırken, performansı daha iyi hale getirme konusunda ekibe hız kazandırdı.

Gmail reklam kampanyası sonucunda dönüşüm oranı %104 artarken, mobil ROI oranında %2 artış gerçekleşti. Form maliyetinde %12,4 düşüş görülürken, performans reklamlarında ortalamaya göre %15 artış elde edildi.

“Pazardaki arama kitlesi içgörüleri sayesinde doğru hedeflemelerle daha geniş kitlelere ulaştık ve mobil segment ürünlerinin bilinirliğini ve dijital kanallardaki satışlarını artırmak için Gmail reklam kampanyalarından faydalandık.”

- Çağrı Berat Baş, Performans Pazarlama Müdürü, Vodafone Türkiye

Stratejisinin merkezinde performans ve sürdürülebilirliği konumlandıran Vodafone ekibi, Gmail kampanyalarıyla bu stratejisini güçlü bir şekilde uygulamaya alıyor ve tüm potansiyel müşterilerine ulaşmak için ileriki dönemde Gmail reklamları iletişim stratejisini sürekli kılmayı amaçlıyor; "Gün geçtikçe kampanyalarımızı bu doğrultuda geliştirmeye devam diyor ve Gmail kampanyalarını performans pazarlama planlarımıza daha çok dahil ediyoruz," diye ekliyor Vodafone Türkiye Performans Pazarlama Müdürü Çağrı Berat Baş.

“Sürekli olarak yürüttüğümüz kampanyaları verilere dayanarak değerlendiriyor ve geliştiriyoruz. Gmail reklamları pazardaki hedef kitlemize ulaşmamızı ve performans pazarlamamızı güçlendirmemizi sağladı.”

- Can Gökhan, Pazarlama Müdürü, Vodafone Türkiye

Dijital bankacılığın bugünü ve yarınında makine öğreniminin etkisi