MediaMarkt, Black Friday döneminde tüm zamanların en yüksek günlük cirosuna nasıl ulaştı?

Nisan 2019

Türkiye'de toplam 71 mağazası bulunan MediaMarkt, bilgilsayardan akıllı telefonlara, küçük ev aletlerinden kişisel bakıma, beyaz eşyadan televizyona tüketici elektroniğiyle ilgili geniş bir ürün yelpazesine sahip. Fiziksel mağazalarında 50 bin, online satış kanalı mediamarkt.com.tr’de ise 9 binden fazla ürün çeşidini tüketicileriyle buluşturan MediaMarkt, Black Friday döneminde hem online hem de offline satışlarını artırmak istedi.

MediaMarkt hakkında

Tüketici elektroniği perakendecisi

1979’da Münih’te kuruldu, Türkiye’deki ilk mağazasını 2007’de açtı

Türkiye’de 71 mağazası bulunuyor

Hedefler

Black Friday döneminde online ve offline satışları artırmak

Yaklaşım

Kampanyalı ürün listesine göre detaylı kullanıcı segmentasyonu yapıldı

Segmente edilen kullanıcılara da ulaşılacak reklam mecrası spesifik olarak belirlendi.

Search Ads 360, Video Ads 360, Display Ads 360 mecraları kullanıldı

Sonuçlar

Toplam ciroda 3 kat artış

Kişi başı ortalama harcama mağazada %20, online’da %10 artış

Dönüşüm oranında %166 artış

Son iki yılda mağaza sayısını 1.5, cirosunu ise 2 kat artıran MediaMarkt, online’da da %30’luk bir büyüme elde etti. Uçtan uca kesintisiz çok kanallı bir hizmet sunmayı ve müşteriye değen tüm fonksiyonların entegre olarak çalışmasını sağlamayı hedefleyen marka, yılın önemli alışveriş günlerinden biri olan Black Friday’de hem online hem de offline satış kanallarında ivme yakalamak istedi.

Bu dönemde dijital reklam mecralarında rekabet seviyesinin yükseleceğini öngören MediaMarkt, tüm kullanıcı verisini analiz ettikten sonra kullanıcıların segmentlendiği ve doğru kişiye doğru mesajın doğru mecralarda verileceği bir kampanya planı hazırlamaya karar verdi.

MediaMarkt, medya ajansı SEM ile birlikte “Aradığın ürünü, üstelik en uygun fiyata MediaMarkt’ta bulabilirsin!” mesajı etrafında Search Ads 360, Video Ads 360, Display Ads 360 da dahil olmak üzere Google’ın birden fazla mecrasında kapsamlı bir çalışma oluşturdu. Black Friday süresince dijitalde ürün araştırması ya da karşılaştırması yapan; sonrasında online veya offline mağazalarda satın alıma yönelen tüm kullanıcılar hedef kitle olarak belirlendi.

MediaMarkt’ın tüm kullanıcı verisi analiz edildi ve MediaMarkt’tan daha önce satın alma yapmış kullanıcılar ve hiç satın alma yapmamış kullanıcılar olarak iki ayrı grup oluşturuldu. Daha sonra bu kullanıcıların ilgi alanlarına ve davranışlarına göre alt kırılımlar yaratıldı ve her bir kırılımdaki kullanıcıya özel teklifler ve özel kreatiflerle iletişime başlandı. Böylece kampanya için belirlenen ürün listesine göre kullanıcılar segmente edilmiş oldu ve segmente edilen kullanıcılara ulaşılacak reklam mecrası spesifik olarak seçildi.

Detaylı ve doğru kullanıcı segmentasyonu kampanyanın en kilit noktasını oluşturuyor. Bu kritik adım ile hem MediaMarkt’ın hem de mediamarkt.com.tr’nin tüm zamanlardaki en yüksek günlük cirosu elde edildi.

Black Friday kampanya döneminde yapılan alışverişlerde kişi başı ortalama harcama mağazada %20, online’da %10 arttı. Ziyaretçi sayısı mağazada %50, online’da %139 yükseldi. Web sitede geçirilen ortalama süre %50 artarken dönüşüm oranı %100 yükseldi. 2017 Black Friday verileriyle karşılaştırıldığında ise ilgili kitleyi hedeflemenin sonucu olarak arama motoru kampanyalarındaki dönüşüm oranında 2.6 kat, toplam dönüşüm sayısında 3.4 kat ve toplam ciroda da 3 kat artış gözlemlendi.

“Black Friday, tüketici beklentileri açısından rekabetin de zirve yaptığı bir dönem. SEM ile Google plaftormlarında düzenlediğimiz kampanyalarda; doğru müşteri, doğru ürün ve doğru mecra planlaması ile hem mağazalarda hem de web sitesi satışlarında rekor kırdık.”

-Selçuk Kaya, Digital Marketing Manager, MediaMarkt

MediaMarkt Şahane Cuma Kampanyası
MediaMarkt O2O kampanyasıyla mağaza ziyaret oranını %13.1 artırdı