Google ile iş birliği yapan SefaMerve, ihracat gelirini %140 artırdı

Ocak 2019

Türkiye'de online giyim perakendecisi olarak hizmet veren SefaMerve, tesettür giyimi tercih eden kadınlar için tasarlanmış giysiler ve aksesuarlar satıyor. 2012'de Türkiye'de kurulan şirket şu anda Kuzey Afrika, Avrupa, Orta Doğu, İngiltere, Kuzey ve Güney Amerika genelinde 52 ülkeyi kapsayan beş bölgede faaliyet gösteriyor.

SefaMerve hakkında

Giyim perakendecisi

İstanbul, Türkiye

Sefamerve.com

Hedefler

Online işlem sayısını artırmak

Reddedilen ödeme oranlarını düşürmek

Gelir artışı sağlamak

İhracatın büyümesinin önündeki operasyonel engelleri aşmak için Google ile iş birliği yapan SefaMerve;

Yerelleştirme hizmetinden faydalanarak özelleştirilmiş bir kullanıcı deneyimi geliştirdi

Ödeme Yöntemleri ile ilgili danışmanlık aldı ve partnerlerle bir araya getirildi

Müşteri Hizmetleri konusunda danışmanlık aldı ve en son çağrı merkezi teknolojilerini kullandı

Sonuçlar

Online işlem sayısında %20 artış

Reddedilen ödeme oranında %18 düşüş

Bir önceki yıla göre şirketin gelirinde %140 artış

SefaMerve, faaliyet gösterdiği başlıca pazarlardaki kullanıcıların hangi ürün türlerini aradığını daha iyi anlamak istedi. Bu bilgileri edinen şirket, ürün yelpazesini daha doğru şekilde segmentlere ayırmayı ve müşterilere daha kişisel bir alışveriş deneyimi sunmayı başardı.

Tüketici araştırması yapan ekip, doğru ürünlerin doğru müşterilere sunulduğundan emin olmak için, elde ettiği bulgulardan yararlandı. Bu süreç, daha fazla segmente ayrılmış ve özelleştirilmiş bir kullanıcı deneyiminin geliştirilmesini sağladı. Aynı zamanda yerelleştirme stratejilerine de yön verdi. SefaMerve, müşteri hizmetleri tarafında Google ile iş birliği yaptı. Böylece en son telekom ve çağrı merkezi teknolojilerinden yararlanarak daha uygun maliyetli bir hizmet sundu. Ödemeler, işletmenin odaklandığı diğer temel noktalardan biriydi. Bu konuda da Google ile çalışan şirket, daha güvenli ve sağlam ödeme yöntemlerini kullanıma sundu. Bu yöntemler, daha kişisel ve güven verici bir ödeme deneyiminin sunulmasına da yardımcı oldu.

SefaMerve, yeni ödeme yöntemlerini kullanıma sunduktan sonraki iki ay içinde online işlem sayısında %20 artış gördü. Bu işlemlerin %40'ı yeni müşterilere aitti. Reddedilen ödeme oranları da %18 düştü ve bir önceki yıla göre şirketin gelir artışı oranı %140'ı buldu. Google ile kurduğu iş birliği sayesinde SefaMerve, operasyonel verimlilik puanını da yalnızca 12 hafta içinde %28'den %64'e çıkardı.

"Artık çeşitli pazarlardaki müşterilerin özel ihtiyaçları hakkında daha net bir fikrimiz var. Google, bir süredir karşılaştığımız engellerin çoğunun ortadan kaldırılmasını sağladı."

—Mehmet Metin Okur, Kurucu Ortak ve Yönetim Kurulu Başkanı, SefaMerve

Binlerce ürün dinamik bir şekilde nasıl yönetilir? Teknosa’dan öğrenin