OMD, kampanya süreçlerini Search Ads 360 otomatik teklif ve raporlama özelliğiyle kolaylaştırıyor

Elif Hacıbektaşoğlu / Haziran 2018

Günlük kampanya optimizasyon sürecini hızlandırmak isteyen medya ajansı OMD, Google Search Ads 360 ürününü kullanmaya karar verdi. Performans ekibinden, hem teklif stratejilerini otomatize etmeyi mümkün kılan hem de raporlama sürecini kolaylaştıran Search Ads 360’tan nasıl maksimum fayda sağladıklarını öğreniyoruz.

OMD performans ekibi olarak günlük optimizasyonlarımızı hızlandıracak ve daha otomatize ilerlememizi sağlayacak araçlar kullanmayı tercih ediyoruz. Özellikle yıl boyunca süren dönüşüm hedefli kampanyalarda hesabı sıkı takip etmek ve güncel optimizasyonları yapmak çok daha önemli bir hal alıyor. Bu hesap yapıları da kompleks ve çok fazla kelimeden oluştuğunda, manuel optimizasyon daha çok vakit alıyor ve bu noktada akıllı algoritmalara gereksinim artıyor.

Aynı zamanda söz konusu hesap yapılarının raporlamalarının da daha sık yapılması gerektiğinden, raporlama aşamasında hızı artıracak çözümler gerekiyor. OMD ekibi olarak Search Ads 3601 ürününü bu çeşit komplike hesap yapılarında akıllı optimizasyonlar ve daha hızlı raporlamalar için kullanmak istedik.

Otomatik teklif stratejilerini kampanya yapısına göre şekillendirmek mümkün
Search Ads 360 üzerindeki çeşitli otomatik teklif stratejileri ve teklifleri optimize etme seçeneklerinden kampanya yapısına uygun olanları seçiyor ve performans iyileşmesini sistem algoritmalarına bırakıyoruz. Çünkü, akıllı teklif optimizasyonları her türlü kampanya yapısına cevap verecek çeşitliliğe sahip.

Örneğin, ilk sırada yer almaya çalıştığımız marka stratejilerinde ilk sayfa pozisyonu teklif stratejisini; daha fazla dönüşüm elde etmek istediğimiz markalarda maksimum dönüşüm stratejisini; belirli bir dönüşüm maliyeti hedefi olan markalarda ise hedef edinme başı maliyet stratejisini kullanıyoruz. Ayrıca, bu stratejileri belirli bir dönemde hesap verisi iyileştikçe de stratejik olarak değiştirip marka stratejilerinde gelişme sağlayabiliyoruz.

Bir müşterimizle yürüttüğümüz Search Ads 360 kampanyasında, Hedef EBM teklif stratejisi kullandık ve dönüşüm maliyetlerinde bir önceki aylara oranla %60 düşüş yakaladık. Aynı zaman diliminde ayrıca reklam harcamalarından elde edilen gelir %111 artış gösterdi.

Perakende sektöründeki bir markamız için yürüttüğümüz bir kampanyada ise, iki farklı amaca hizmet etmemiz gerekiyordu. Birincisi, sitedeki dönüşümleri artırmak; ikincisi ise, marka bilinirliği ve rekabet amaçlı belirli kelime aramalarında ilk sırada yer almaktı. Dönüşümleri maksimuma çıkarmak için, Hedef EBM stratejisini kullanmayı seçtik. Diğer amaç içinse, açık artırma rekabetinde avantaj sağlamak adına arama sayfasında en üst konumda çıkabilmek için Konum Bazlı Teklif stratejilerine göre kampanya kurgusu yapıldı. Akıllı stratejiler sayesinde markaların farklı amaçlarına belirleyici ve yapıcı cevaplar verebiliyoruz.

Search Ads 360 panelinde rapor oluşturma vakit kazandırıyor
Manuel sistemde ayrı ayrı yürütülen raporlamalara kıyasla Search Ads 360 panelinde, marka ihtiyaçlarına göre hazırlanan şablon rapor hızlıca güncellenerek istenilen sıklıkta yeniden oluşturulabiliyor.  Rapor otomatik olarak hazır olduğunda ise, sistemin markalara raporu mail olarak iletmesini sağlamak mümkün.

Tüm bu otomatizasyon özellikleri sayesinde Search Ads 360 üzerinde yürüttüğümüz komplike hesaplar üzerinde aylık %13 kadar bir zaman kazanıyoruz. Bu elde ettiğimiz zamanı, markalarımıza çok daha fazla içgörü ve öneri sağlayabilecek performans stratejileri geliştirmek için değerlendiriyoruz. Kampanya kurgularında daha detaylı stratejiler geliştirmek, ileri derece optimizasyonlar üzerine düşünmek, yeni format ve tekniklere adapte olmak, optimizasyon ve raporlamada akışları düzeltme çalışmaları yapmak gibi katma değeri yüksek alanlara yoğunlaşma fırsatı buluyoruz.

Raporlamadan kazandığımız zamanı, markalarımıza daha fazla içgörü ve öneri sağlayabilecek performans stratejileri geliştirmek için değerlendiriyoruz.

Bunların yanı sıra, akıllı teklif stratejileri ve öğrenerek iyileşen sistem algoritmaları sayesinde kampanya performanslarında da manuel kontrole göre oldukça iyileşme sağlıyoruz, OMD markaları genelinde ortalamada edinme başı maliyetlerde 1.5 kat ve tıklama oranında da %18 oranında iyileşme görüyoruz. Ayrıca tıklama başı maliyetlerde 1.2 kata kadar iyileşme elde ediyoruz.

Otomotiv sektöründeki bir markamız için de, birden fazla reklam grubu ve kelime setlerinden oluşan bir kampanya yürütüyoruz. Bu kampanyalarda hızlı takip, hızlı aksiyon, sık raporlama yapmak kritik önem taşıyor. Search Ads 360’ın raporlama şablonlarıyla markamıza sıklıkla ve kolayla rapor üretebiliyor, anlık verileri ulaştırabiliyoruz.

1DoubleClick for Advertisers ürünleri, Google Marketing Platform'a taşındı. Yenilenen markalarımız hakkında daha fazla bilgi edinin.

The Update: Niyeti değerlendirerek yeni müşterilerle bağlantı kurun