Teknosa Akıllı Teklif sayesinde Dinamik Arama Ağı Reklamları'ndan elde ettiği geliri %27 artırdı

Mart 2018

Teknosa, Türkiye'de 200'den fazla mağazası olan bir teknoloji ve elektronik perakendecisi. Web sitesi üzerinden yürüttüğü dijital pazarlama stratejisi, şirketin gelir artışını etkileyen en büyük etken konumunda. E-ticaret web sitesi teknosa.com için yıl boyunca sıklıkla değişen reklam hedefleri belirleniyor. Bu hedefler, ziyaretçi hacimlerinden dönüşüm değerlerine kadar geniş bir yelpazede çeşitleniyor.

Teknosa hakkında

Elektronik ürün perakendecisi

2000'de kuruldu

www.teknosa.com

Hedefler

Tüm ürün kategorilerinde reklam harcamalarından elde edilen geliri (ROAS) artırma

Yaklaşım

AdWords Akıllı Teklif teknolojisi benimsendi

Stratejiler TPG'lere göre belirlendi

Dinamik Arama Ağı Reklamları için Hedef ROAS otomatik teklif stratejisi kullanıldı

Sonuçlar

Reklam harcamalarından elde edilen gelir %168 arttı

Dönüşüm oranında %25 artış gözlemlendi

Gelirde %27 artış gerçekleşti

Teknosa tüm ürün kategorileri için reklam harcamalarının getirisini artırma hedefiyle farklı AdWords Akıllı Teklif özelliklerini kullanmaya karar verdi. Bu karar, Teknosa'nın ziyaretlerden elde edilen çeşitli TPG'leri gelir ile eşleştirmek için bir dizi teklif stratejisi arasından seçim yapmasına olanak tanıdı.

Hem zamandan tasarruf etmek hem de trafiğe etki eden faktörlerdeki ve kullanıcı davranışlarındaki değişikliklere yanıt vermek amacıyla doğru teklifleri ayarlamada otomatik teklifin güçlü bir yöntem olduğu görüldü. Bu sayede, Akıllı Teklif teknolojileri hesap yönetimini daha kolay ve etkin hale getirdi.

"Akıllı Teklif, işletmemizin benzersiz amaçları için performans hedeflerini belirlememize ve karmaşık kullanıcı yolculuklarını yönetmemize olanak tanıyor."

- Ceyda Balcı, E-Ticaret Müdür Yardımcısı – Dijital Pazarlama ve İçerik, Teknosa

Teknosa, önce Tıklamaları En Üst Düzeye Çıkarma teklif stratejisini kullanmaya başladı ve bu strateji sayesinde web sitesi ziyaretçilerinin sayısını artırmak için bütçesini etkin bir şekilde kullanmayı başardı. Ardından, dijital pazarlama ekibi gelirleri artırmaya odaklandı.

Pazarlama ajansı Mediacom ile iş birliği yapan Teknosa ekibi, Dinamik Arama Ağı Reklam Kampanyaları için Hedef Reklam Harcamalarından Elde Edilen Gelir teklif stratejisini kullanmaya başladı. Anahtar kelime hedeflemesinin kullanılmadığı bu kampanya türleri geniş kapsamlı kategorilerden trafik alsa da Hedef ROAS makine öğrenimi algoritması, her zaman teklifleri Teknosa'nın katıldığı her açık artırmaya uyarlıyor.

Ayarlama işlemi çok basitti. Ekibin yalnızca teklif stratejilerini ilgili kampanyalarda değiştirmesi ve istenen YG hedeflerini ayarlaması yeterli oldu. Hedef ROAS performansı kısa sürede etkileyici bir düzeye ulaştı. Dinamik Arama Ağı Reklamları için reklam harcamalarından elde edilen gelir %168, dönüşüm oranı %25, gelir ise %27 artış gösterdi.

2020’de en çok okunan 10 Think with Google makalesi