Yerel kampanyalar ile gelirinizi artırın: Teknosa, fiziksel mağaza cirosunun %18’ini Local Campaign’den elde etti

Şubat 2019

Teknoloji ürünlerini “en uygun fiyat” ve “en iyi hizmet kalitesi” stratejisiyle tüketicilerine sunan Teknosa, 200’ün üzerinde mağazasıyla Türkiye’nin lider elektronik perakendecisi. Müşterilerinin değişen ihtiyaç ve davranışlarını stratejisinin merkezinde tutan marka, bir yandan fiziksel mağaza ziyaretini ve cirosunu artırmak diğer yandan da online’da yapılan yatırımın, fiziksel mağazaya olan etkisini ölçümleyebilmek istedi.

Teknosa hakkında

Teknoloji ve elektronik perakendecisi

Genel merkezi İstanbul’da

2000’de kuruldu

Hedefler

Fiziksel mağaza ziyaretini ve ciroyu artırmak

Online’da yapılan yatırımın, fiziksel mağazaya olan etkisini ölçümleyebilmek

Yaklaşım

Mağaza bilgileri Google Benim İşletmem hesabına yüklendi

Google Ads ile hesaplar birleştirildi

Local Campaign ürünü kullanıldı

Sonuçlar

Online kanallardan, fiziksel mağazaya sağlanan ziyaretin %28’i Local Campaign’den elde edildi

Ziyaret başına maliyet değeri, diğer kampanyalara göre %46 daha düşük gerçekleşti

Fiziksel mağaza cirosunun %18’i Local Campaign’den elde edildi

Teknosa, kampanya duyurularını online platformlar ve uygun lokasyonlarda hedef kitlesiyle paylaşarak, offline satın alıma dönüşüm sağlamayı amaçladı. Türkiye’nin 68 ilinde yayılmış olan 203 mağazanın çevresinde bulunan tüm kitle Teknosa’nın hedef kitlesi olarak belirlendi.

Bu amaç doğrultusunda ajansı Mediacom ile çalışan Teknosa’nın öncelikle mağaza bilgileri Google Benim İşletmem’e yüklendi. Google Benim İşletmem hesabı ile Google Ads hesapları birbirine bağlandı. Ortalama sepet değeri ve dönüşüm oranı verileriyle her bir mağaza ziyaretinin değeri belirlendi ve bu değer Google Ads panelinde dönüşüm değeri olarak atandı. Sonrasında da, Google Arama Ağı, Google Görüntülü Reklam Ağı, YouTube ve Haritalar'da reklamların yerleştirileceği en iyi konumu belirlemek için makine öğrenimini kullanan, Local Campaign, yani Yerel Kampanya reklam modeli kullanıldı. Kampanyanın tüm Google envanterinde gösterim alabilmesi için gerekli tüm reklam öğeleri; metinler, görseller ve videolar eksiksiz olarak yüklendi.

Teknosa’nın Google Benim İşletmem’e yüklenmiş lokasyonları etrafındaki kullanıcılara, Google Ads panelinde atanan mağaza ziyaretini değeri baz alarak, Hedef ROAS teklif stratejisiyle ilerleyen Local Campaign kullanıldı. Kendi sektöründe Local Campaign’i kullanan ilk marka olan Teknosa, bu kampanya sonucunda 1 milyondan fazla etkileşim, 200 binden fazla fiziksel mağaza ziyareti elde etti.


“Google’ın sağladığı offline ve online platform üzerinden kampanya analizini anlık olarak takip ederek, ciro ve ziyaretçi rakamlarının takibini sağladık. Bu süreç içerisinde performans seviyesini arttırmak için farklı kreatiflerle içgörümüzü zenginleştirdik.”

—Serap Balkan, Pazarlama Müdürü, Teknosa


Online kanallardan, fiziksel mağazaya sağlanan ziyaretin %28’i Local Campaign’den elde edildi. Ziyaret başına maliyet değeri, diğer kampanyalara göre %46 daha düşük gerçekleşti. Fiziksel mağaza cirosunun %18’i Local Campaign’den elde edildi.

Çok kanallı projesi kapsamında online ve offline kanalları birbiriyle entegre ederek hem mağaza ziyaret artışı hem de ciro artışı gerçekleştiren Teknosa, düzenli yerel kampanyalar ile iletişim stratejisini devam ettirmeyi hedefliyor.

“Local Campaign ile Google Arama Ağı, Haritalar, YouTube ve Google Görüntülü Reklam Ağı da dahil olmak üzere mağazalarımızı Google'ın en büyük mülklerinde tanıtma olanağı elde ettik ve Google'ın makine öğrenimi teknolojisini kullanarak mağaza ziyaretlerini artırmayı hedefledik.”

—Fergan Kitaplı, Performans Pazarlama Yöneticisi, Mediacom

Fiat, Local Campaign ile bayi ziyaretini 2.5 kat artırmayı nasıl başardı?