Teknosa, veriye dayalı ilişkilendirme ve Akıllı Teklif özelliklerini kullanarak reklam harcamalarından elde edilen geliri %81 artırdı

Nisan 2018

Teknosa, Türkiye'de 200'den fazla mağazası olan bir teknoloji ve elektronik perakendecisi. Teknosa.com sitesi, şirketin gelir artışındaki en önemli etken olduğundan, performansı ve yatırım getirisini artırmak Teknosa'nın dijital pazarlama ekibinin ana odak noktasını oluşturuyor. Bu düşünceden yola çıkan ekip, Teknosa'nın Arama bütçesinin verimliliğini artırmanın yollarını bulmak için kolları sıvadı.

Teknosa hakkında

Teknoloji ve elektronik perakendecisi

Genel merkez: İstanbul, Türkiye

www.teknosa.com

Hedefler

Arama bütçesinin verimliliğini artırmak

Reklam harcamalarından elde edilen geliri artırmak

Maliyetleri düşürmek

Yaklaşım

Google Veriye Dayalı İlişkilendirme ve AdWords Akıllı Teklif özellikleri bir arada kullanıldı

Sonuçlar

Reklam harcamalarından elde edilen gelirde %81 artış

Dönüşümlerde %53 artış

Edinme başına maliyette %57 azalma

Teknosa'nın pazarlama konusunda başarması gereken, dönüşüm hunisinin üst kısmındaki genel Arama Ağı kampanyalarının reklam harcamalarından elde edilen gelirini (ROAS) artırmak, aynı zamanda maliyetleri de aşağı çekmekti. Ekip, Teknosa.com'un toplam gelirini artırmanın bir yolu olarak bütçenin çoğunu Google Alışveriş'e ayırmaya karar verdi.

"Veriye Dayalı İlişkilendirme, tüm müşteri temas noktalarından yararlanmamıza ve bütçemizi daha etkili şekilde dağıtmamıza yardımcı oluyor."

– Ceyda Balcı, E-Ticaret Müdür Yardımcısı, Teknosa

Ajansları MediaCom ile ortak bir çalışma içine giren Teknosa, sınırlı bir bütçe ve zaman dilimi içinde daha fazla dönüşüm değeri elde edip edemeyeceğini görmek için Google Veriye Dayalı İlişkilendirme ve AdWords Akıllı Teklif özelliklerini bir arada kullandı. Her açık artırmada dönüşümleri veya dönüşüm değerini optimize etmek için makine öğrenimini kullanan bir otomatik teklif stratejisi olan Hedef ROAS'ı uygulamayı tercih ettiler.

Teknosa bu yeni yaklaşım sayesinde ROAS'ı %81, dönüşümleri %53 artırırken edinme başına maliyeti %57 azalttı.

"Akıllı Teklif ve Veriye Dayalı İlişkilendirmenin sağladığı avantajları gördükten sonra, bunu teklif stratejimiz olarak benimsedik ve manuel teklif vermeye dönmedik."

- Fergan Kitaplı, Performans Pazarlama Yöneticisi, MediaCom

Kitaplı, "Akıllı Teklifi Veriye Dayalı İlişkilendirmeyle kullanmak, kârlılık ve reklam harcamasının getirisi hedefine göre belli bir gösterim payı elde etme olarak belirlediğimiz iki stratejiyi başarıyla dengeledi," açıklamasını yapıyor ve ekliyor: "Veriye Dayalı İlişkilendirme, Arama stratejimizde dönüşüm hunisinin üst kısmındaki kampanyalarımızın gerçek değerini anlamamızı sağlayacak bir yol açtı. Son tıklama dönüşüm değeri markalı Arama Ağı kampanyalarımızın dönüşüm değerinden çok daha düşük olsa da bu kampanyaların, dönüşüm değeri potansiyeline destek olduğunu gördük ve satın alma dönüşüm hunisinin başlangıcında olmanın önemini anladık.”

Dijital bankacılığın bugünü ve yarınında makine öğreniminin etkisi