2016 Moda Trendleri: Google Verileri Tüketicilerin Ne İstediğini Gösteriyor

İndir
Torrence Boone / Eylül 2016

Trendler podyumda başlıyor olabilir ancak tüketiciler arasında gerçekte hangi stillerin popüler olduğunu Google Arama gösterir. Tüketici eğilimlerine ilişkin en yeni bilgileri elde etmek için bu yılın en önemli moda trendlerine yön veren arama kalıplarını ve coğrafi verileri inceledik.

Moda hızlanmış olabilir ama tüketiciler kadar değil. Google'da değişik fikirler arayan, en iyi seçeneği bulan ve tek dokunuşla satın alan tüketiciler her gün sayısız önemli an yaratarak alışveriş yapıyor. Perakendeyle ilgili bu aramaların tümü, birlikte ele alındığında etkili trendlere dönüşme potansiyeli olan stillere genel bir bakış sağlıyor.

Son Google Fashion raporumuz hem ABD'de hem de İngiltere'de öne çıkan üç trende odaklanıyor: Military chic (askeri tarz), free-spirited (özgür ruhlu) ve ready-to-go (giy ve çık) kombinasyonlar. Gelip geçici heveslerden ibaret olmayan bu stiller (ve kullanıcıların onları arama şekli), tüketici davranışında ve kültürel değerlerde görülen daha kapsamlı değişikliklere işaret ediyor.

Yeni üniforma: Pilot montları

Bir zamanlar kadınlar erkekler için giyinirdi. Oysa günümüzde kadınlar pilot montları ve biker jean pantolonlar gibi erkeksi giysileri kendilerine göre uyarlayarak erkekler gibi giyiniyor. Erkeklerse bu tarzları daha "feminen" renklerde ve desenlerdetercih ediyor. Sonuç: Aşırılığa yeni bir görünüm kazandıran, giderek gelişip yaygınlaşan "military chic" trendi. ABD'de bir grup tüketiciyle yaptığımız röportajda bir kadın bu stili "her şeye biraz daha sıra dışı bir görünüm kazandırdığı" için sevdiğini dile getirdi.

6c423_CHART1-BODY

Pilot montu, trendin lideri. Arama Ağı'nda gördüğü ilgi yıllardır istikrarlı bir şekilde artsa da geçen yılın sonlarına doğru ilk önce Londra'da ani bir çıkış yaptı.1O günden bu yana pilot montları, ABD ve İngiltere'deki birçok büyük şehirde hızla yayıldı.2

Kullanıcıların pilot montları için arama yapma şekli, bu tarzın orduyla ilgili olmaktan çıkıp ana akım olmaya doğru geçirdiği evrimi gözler önüne seriyor. Çoğunlukla "uçuş", "ordu" ve "MA1" (geleneksel tarz) gibi kelimelerle arama yapılırken, "David Beckham" ve "Kanye West" isimlerinin de aramalarda yaygın olarak kullanıldığı görülüyor. Bu durum, ünlülerin trendin benimsenmesinde ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. "Erkekler", "kadınlar", "küçük" ve "büyük beden" gibi genel terimlerse artık sıradan tüketicinin de bu trende ilgi göstermeye başladığını ortaya koyuyor. Peki, bundan sonra ne olacak? Arama terimlerindeki son duruma bakalım: "Çocuk", "bebek" ve "yeni yürüyen çocuk", en alakalı terimler arasında yer alıyor.3

Bu trend mevsim tanımıyor. Nisan ayında pilot montları terimiyle yapılan aramalar geçen yıla oranla İngiltere'de %297, ABD'de ise %612 oranında artış gösterdi.4 Ayrıca tüketiciler saten, ipek, pembe, çiçekli ve desenli gibi bahar mevsimine daha uygun renk ve kumaşlar için de arama yaptı.5

Düşük omuz trendi çok hızlı yükseliyor

Düşük omuzlu üstler ve elbiseler, bohem elbise ve kimonolar gibi çiçek çocuk stilleriyle birlikte cazibesini koruyor. Düşük omuz tarzı, Aralık 2015 ile Mayıs 2016 arasında İngiltere'de %261, ABD'de ise %347 oranında artış gösterdi.6

b321a_GIF1

Rahat, şık ve her ortama uygun bu stil, her türden tüketicinin vazgeçilmezi haline geldi. İlişkili anahtar kelimeler "elbise"den "bikini"ye, "düğün"den "plaj"a kadar çok geniş bir yelpazeye yayılıyor. Ayrıca tüketicilerin bu modanın "hamile" ve "bebek" versiyonlarını araması, stilin her yaş için cazip olduğunu gösteriyor. Gerçekten de arama verileri Michelle Obama'dan Kendall Jenner'a kadar birçok ünlünün tarzın popülerleşmesine katkıda bulunduğunu ortaya koyuyor. Kumaş olarak dantel ve kotun listelerin başında yer alması, trendin birbirinden çok farklı kitlelerce benimsendiğini gösteriyor.7 Röportaja katılan tüketicilerden biri şunları söyledi: "Düşük omuzlu üstleri tercih ediyorum, çünkü hem seksi duruyor hem de çok kolay giyiliyor." Başka bir tüketici ise düşük omuzlu üstlerin "kendinizi mahcup hissetmeden biraz açık giyinmenin çok eğlenceli bir yolu" olduğu görüşünde.

Gardırobunuzda tulumlara yer açın

Özgür ruh ( free-spirited) tarzının en sevilen özelliklerinden biri olan rahatlık, üçüncü trendde de kendini gösteriyor: Ready-to-go (giy ve çık) kıyafetler. Tulumlar (İngiltere'de tulumlar için oyun elbisesi anlamına gelen "Playsuits" kelimesi kullanılır), iki parçalı elbiseler ve üst-alt takımları tercih edilen "hepsi bir arada" tarzlar arasında yer alıyor.8 İngiliz tüketiciler tulum trendini 2013'te başlatırken Amerikalılar bu tarzı iki yıl sonra ancak çok daha coşkulu bir şekilde benimsedi. ABD'de tuluma olan ilgi 2014 - 2016 arasında sürekli artış gösterdi.9

Tulumlar için yapılan aramalardan bu kıyafetlerin tüketicilerin vazgeçilmezi haline geldiğini anlıyoruz: Yalnızca New York, Los Angeles ve Londra gibi büyük şehirlerde değil, her iki ülkenin çeşitli yerlerinde aramalar giderek artıyor.10 Ayrıca tulumların farklı kitlelerce çeşitli ortamlar için tercih edildiği görülüyor. Aramalarda yaş ("bebek", "ergen", "yetişkin"), etkinlik ("festival", "düğün", "plaj") ve hatta cinsiyet ("kadın", "genç kız", "erkek", "genç erkek") ile ilgili çok çeşitli anahtar kelimeler kullanılıyor).11

Kolaylık, rahatlık ve şıklığı bir arada sağlamaları, tulumların bu kadar yaygınlaşmasının nedenlerinden biri (zamanı kısıtlı olan kadınlar için yeterince önemli bir neden). Görüştüğümüz kadınlardan biri bu konuyla ilgili şunları söyledi: "Tulumlar, şıklığınızdan ve rahatlığınızdan ödün vermek zorunda kalmadan sizi 'ne giyeceğim' derdinden kurtarıyor. Üzerinize bir tulum geçirdiğinizde, hazırsınız demektir." Başka bir kadının da söylediği gibi, "Tulumlar tıpkı pijama gibi ama ofis veya bir akşam yemeği için yeterince süslü."

ed9c4_IMG1-BODY

"Tüketicilerin yaptığı aramalar nelerin popüler olduğunu gösterirken arama yapma biçimleri olası fırsatları gözler önüne seriyor."

1ff50_CHART2-BODY

Aramalar tüketiciler hakkında neler söylüyor?

Tüketicilerin yaptığı aramalar nelerin popüler olduğunu, bu aramaları nasıl yaptıkları da fırsatları gözler önüne seriyor. Markalar, bu satış trendleri için alakalı terimlere bakarak tüketicileri (tavırlarını, etkilendikleri noktaları ve ihtiyaçlarını) daha iyi anlayabilir. Bu da, yeni ürünlerden medya planlarına kadar her konuda bilgi verebilir. Aşağıda arama verileri tarafından desteklendiğini gördüğümüz dört tema özetleniyor:

1. Çocuk kıyafetleri teması büyüyor. Şık bebeklerle ilgili haberler yapan ve Blue Ivy Carter'ın gardırobunu sergileyerek herkesi imrendiren moda dergileriyle beraber, anne-babalar artık en son moda akımlarının çocuk boyundaki versiyonlarını arıyor. Sözünü ettiğimiz üç trend için yapılan aramalarda "oğlan", "kız", "bebek" ve "yürümeye başlayan çocuk" gibi terimlerin sıkça geçtiği görülüyor. Tüketicilerin bu tarzın "yetişkinler için" olan versiyonlarını araması, bu kıyafetleri ilk olarak Kim veya Kanye West'in değil, North West'in üstünde görmüş olabileceklerine işaret ediyor.

2. Cinsiyetleri ayıran sınırlar belirsizleşiyor. Çocukların ve yetişkinlerin aynı tarzı benimsemesi gibi artık kadınlarla erkeklerin stilleri de benzerlik göstermeye başladı. Tüketiciler pilot montları ve tulumlar araması yaparken cinsiyet belirten terimler ("erkek", "kadın", "oğlan", "kız") kullanıyor. ESP Trendlab ajansının kurucusu Ellen Sideri bu konuda şunları söylüyor: "Devam etmekte olan bir devrim var. Maskülen ve feminen kavramları artık ayrı cinsiyetlere ait özellikler olmaktan çıkıp giderek daha çok paylaşılan özelliklere dönüşüyor. Duvarlar yıkılıyor."

3. Herkse uygun tek bir tarz yok. Tüketiciler kitle halinde bu tarzları benimsiyor olabilir ama bu, aynı kalıptan çıkmış gibi görünmek istedikleri anlamına gelmiyor. Bu trendlerde daha kişisel bir görünüşe sahip olmak için kısa kesim pilot montlarından uzunlarına, tuniklerden bedenin şekline göre salınan düşük omuzlu elbiselere, vücudu saran tulumlardan şalvarlara kadar çok farklı çeşitler için arama yapıyorlar.

4. Moda işlevsel hale geliyor. Bu stillerin tamamı son derece rahat ve zahmetsiz. Ayrıca tüketiciler bu elbiseleri her yerde giyebilmek istiyor.İster festivalde giyilecek bir tulum ister plaj için düşük omuzlu bir bikini isterse bahar için hafif, çiçek desenli pilot montu olsun, tüketiciler kıyafetler için arama yaparken ortamları ve etkinlikleri dikkate alıyor. Hem bu trendleri belirli bir ortama uyarlamaya hem de her yere uygun olabilecek tarzları bulmaya çalışıyorlar. Sideri sözlerine şunları ekliyor: "Günümüzde işleri o kadar hızlı bir şekilde halletmeye çalışıyoruz ki işlevsellik her alanda önem kazanıyor."

torrence-boone-headshot

Torrence Boone

Global Ajans Satışları ve Hizmetlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Google

Kaynaklar (12)

Kaynaklar

1,4. Google'ın kendi verileri, ABD ve İngiltere; Mayıs 2010 "pilot montu" arama hacmine göre endekslenmiştir, Mayıs 2010 - Mayıs 2016.
2 Google'ın kendi verileri, Ocak - Mart 2016.
3,5. Google'ın kendi verileri, ABD ve İngiltere; ilişkilendirmeler "pilot montu" ve "pilot montları" (birlikte) ile beraber aranan ifadeler olarak tanımlanmıştır, Mart - Mayıs 2016.
6. Google'ın kendi verileri, ABD ve İngiltere; Mayıs 2010 "düşük omuz elbise", "düşük omuz üst", "düşük omuzlu elbise", "düşük omuzlu üst", "düşük omuz elbiseler", "düşük omuz üstler", "düşük omuzlu elbiseler", "düşük omuzlu üstler" (birlikte) arama hacmine göre endekslenmiştir, Mayıs 2010­ - Mayıs 2016.
7. Google'ın kendi verileri, ABD ve İngiltere; ilişkilendirmeler "düşük omuz elbise", "düşük omuz üst", "düşük omuzlu elbise", "düşük omuzlu üst", "düşük omuz elbiseler", "düşük omuz üstler", "düşük omuzlu elbiseler", "düşük omuzlu üstler" (birlikte) ile beraber aranan ifadeler olarak tanımlanmıştır, Ocak 2013 - Mayıs 2016.
8. Google'ın kendi verileri, ABD ve İngiltere, Mart - Mayıs 2016.
9. Google'ın kendi verileri, ABD ve İngiltere; Mayıs 2010 "tulum", "tulumlar", "playsuit", "playsuit'ler" (birlikte) arama hacmine göre endesklenmiştir, Mayıs 2010 - Mayıs 2016.
10. Google'ın kendi verileri, ABD ve İngiltere, Mayıs 2016.
11. Google'ın kendi verileri, ABD ve İngiltere; ilişkilendirmeler "tulum", "tulumlar", "playsuit", "playsuit'ler" (birlikte) ile beraber aranan ifadeler olarak tanımlanmıştır, Mart - Mayıs 2016.
12. Google'ın kendi verileri, İngiltere; ilişkilendirmeler "tulum", "tulumlar", "playsuit", "playsuit'ler" (birlikte) ile beraber aranan terimler olarak tanımlanmıştır, Ocak 2013 - Mayıs 2016.

Şu An YouTube'daki En Büyük Trend Muhtemelen Hiç Duymadığınız ASMR Videoları