Google'da 2016 Gıda Trendleri: İşlevsel Gıdaların Yükselişi

İndir
Pedro Pina / Haziran 2016

Y kuşağı sağlığa ve sağlıklı yaşama karşı artan ilgisini nasıl tatmin ediyor? Arıyorlar. Yeni yayınladığımız Gıda Trendleri Raporumuzda önemli trendleri bulmak için Google Search verilerini analiz ettik. Bu makalede, bu trendlerden biri olan "işlevsel gıdaların" yükselişine ve bunun markalar için neden büyük bir fırsat oluşturduğuna ilişkin daha fazla bilgi paylaşıyoruz.

Günümüzün akşam yemeği sofraları, çok değil sadece 10 yıl öncekilerden çok farklı bir görünüme sahip. Örneğin, çatal kaşığın yanında artık büyük olasılıkla bir akıllı telefon var. Ve her tabakta farklı bir yemek görebilirsiniz. Anne Paleo diyetinde, baba vegan olabilir, çocuk ise glutensiz ve fındıksız gıdalar tüketmek zorunda olabilir. İlk bakışta bu değişikliklerin birbiriyle alakasız olduğunu düşünebilirsiniz. Ailece yenilen akşam yemeklerinin aldığı hal sizi üzebilir. Ancak, teknolojinin elimizin altında olması sayesinde, insanlar hem kendilerinin hem de sevdiklerinin beslenmeleri konusunda artık çok daha bilinçli davranıyorlar.

Tüketiciler gıda hakkında daha fazla bilgi edinmek için Google Arama'ya başvururken bu özen, önemli anlar olarak kendini gösteriyor. Son iki yılda gıda kategorisinde yapılan aramaları analiz ederek, insanların ilgi alanlarına ve yönelimlerine ilişkin geniş bir bakış açısı elde edebiliriz.

Sağlığa ve sağlıklı yaşama duyulan ilgiyi dijitalle besleme

Manhattan'daki Eleven Eleven Wellness Center'ın kurucusu Dr. Frank Lipman,"Sağlıklı beslenmek için çok fazla dikkat göstermek gerek", diyor. Kendisi özellikle Y kuşağıyla ilgileniyor. "Onlar benim kuşağımdan 10 kat daha bilinçliler", diyen Lipman şöyle devam ediyor: "Sağlıklı olma ve sağlıklı beslenme konusunda çok daha ilgililer."


"Artık insanlar neleri yemeyeceklerinden çok, diyetlerine neleri ekleyeceklerine odaklanmış durumda."

Gıda ve restoran danışmanı Michael Whiteman'ın deyişiyle giderek artan bu "sağlık takıntısı", kısmen insan ömrünün uzamasına ve insanların bu ekstra yılları sağlıklı geçirmek istemesine bağlı olabilir. ("Bu kadar uzun yaşayacağımı bilseydim kendime daha iyi bakardım" sözü bunu doğruluyor.) Ancak hem Whiteman hem de Lipman dijital ortamı giderek artan sağlıklı gıda saplantımız için önemli bir katalizör olarak görüyor. "Bunun web'den geldiğine hiç şüphe yok", diyor Lipman.

İnsanlar, doğru beslenmek amacıyla gıda konusundaki bilgilerini artırmak ve daha bilinçli seçimler yapmak için İnternet'ten yararlanıyor. Ne yiyeyim anlarında, belirli fizyolojik yararlar elde etmek için yenilecek en iyi gıdaları arıyorlar. Google Trendler'e göre, başında genellikle "cilt için", "enerji için", "asit giderme için", "beyin için" ve "spor için"2 gibi terimlerin yer aldığı "en iyi gıdalar" aramaları 2005'ten bu yana 10 kat arttı1.

Food body 1

"İşlevsel gıdaların" yararları hakkında bilgi edinme

Yeni yayınlanan Gıda Trendleri Raporu'na göre, belirli gıdaların ya da uzmanların verdiği adla "işlevsel gıdaların" sağlık açısından yararları konusunda giderek artan bir tüketici ilgisi söz konusu.

Son iki yıl içinde trendi en çok yükselen gıdalar arasında zerdeçal, elma sirkesi, avokado yağı, kudret narı ve kefir (probiyotik olarak adlandırılan bakteri oranı yüksek) var. Bunların yararları arasında cildi güzelleştirme, libidoyu ve enerjiyi artırma ve depresyona, uykusuzluğa ve ağrıya iyi gelme olduğu söyleniyor (aslında "yararları", genellikle bu yiyeceklerin birçoğuyla birlikte aranan bir terim).2 Artık insanlar neleri yemeyeceklerinden çok, diyetlerine neleri ekleyeceklerine odaklanmış durumda.

İşlevsel gıda kavramı onlarca yıldır ortada, ancak bu spesifik gıdaya olan ilgi her zamankinden hızlı bir şekilde artıyor. Kanserden depresyona kadar her şeyi iyileştirdiği söylenen bir baharat olan zerdeçal bu alanda yıldızlaşmış durumda. Bununla ilgili aramalar son beş yıl içinde %300 arttı.3

food image body 2

Ne yiyeyim anlarında, mobil cihazlarda arama ve Pazartesi'ler

Ne yiyeyim anlarında, insanlar sağlıklı gıdalar hakkında bilgi bulmak için akıllı telefonlarını kullanıyor. Trendi yükselen ilk 10 işlevsel gıdanın beşine ilişkin aramaların %50'den fazlası mobil cihazlardan yapılıyor.4 Gıda ve içecek araması yapanlar arasında kısa süre önce yürütülen bir araştırmaya göre, bunların %35'i aramalarını yalnızca telefondan yapmış.5

Bu anlar en fazla, insanların öğünlerini planlamaları, market listeleri yapmaları veya kendilerini şımarttıkları bir hafta sonunun ardından sağlıklı beslenmeye dönmeleri için uygun bir zaman olan hafta başlangıcında ortaya çıkıyor. Ortalama olarak, cihazlar genelinde ilk 10 işlevsel gıda için yapılan aramalar Pazartesi günleri zirveye ulaşıyor ve hafta boyunca yavaş bir düşüş göstererek Cuma günleri en düşük seviyesine ulaşıyor.6

food image body 3

Nasıl ekleyeyim anlarında bir dizi tarif bulma

İnsanlar ne yiyeceklerini saptadıktan sonra onu nasıl yiyeceklerini öğrenmek istiyor. Nasıl ekleyeyim anlarında farklı biçimler ve tarifler arıyorlar. Örneğin, zerdeçalla ilişkili olarak yapılan başlıca aramalar, tüketicilerin bunu en iyi şekilde nasıl tüketeceklerini ve diyetlerine nasıl dahil edeceklerini daha iyi anlamaya çalıştığını gösteriyor; zerdeçalla ilişkili aramaların başında "toz", "smoothie", "tarif" ve "içecek"7 geliyor.

Bu anlarda YouTube da popüler bir hedef. Zerdeçalı tüketme (zerdeçal çayı, "altın süt", kapsül) hakkında en fazla izlenen ilk beş video toplam olarak 3,9 milyon görüntüleme elde etti.8

Tüketiciler ve markalar, bu malzemeleri kullanmak için pişirmenin dışında ortaya başka yaratıcı yöntemler çıkarıyorlar. En çok izlenen YouTube videolarında zerdeçalın diş beyazlatmak amacıyla, yüz maskesi olarak ve hatta giysi boyamak için, elma sirkesinin ise yüz kremi, yüz temizleyici olarak ve ayakları suda dinlendirmek için kullanıldığı görülüyor.

Markalar ürünleri ve konumlarını "sağlıklı hale getiriyorlar"

Bazı markalar ise buna yanıt olarak gıdaları işlevsel malzemeler ekleyerek "sağlıklı hale getiriyorlar". Süpermarket raflarıyla ilgili olarak yapılan bir araştırma, krakerlere, çikolatalara ve sakızlara chia, keten tohumu ve probiyotiklerin eklendiğini gösteriyor. Los Angeles'taki gözde bir sağlıklı gıda merkezi olan Moon Juice, yararlarına göre adlandırılmış bir ürün grubu sunuyor (Güzellik Tozu, Beyin Tozu, İyi Geceler Tozu). Bu trendlerden güzellik markaları bile yararlanabilir. Bazıları ürünlerine trendi yükselen işlevsel gıdaları ekliyor. Bkz. Kiehl'in Zerdeçal ve Yaban Mersini Tohumlu Enerji Verici Parlaklık Maskesi, Freeman'ın Elma Sirkeli 4'ü Bir Arada Köpüren Kili ve OGX'in Hindistan Cevizi Sütlü Şampuanı. (Ulta Beauty, yukarıda geçen son iki ürüne ilişkin arama ilgisini yakalamada özellikle başarılı bir satıcı.) Nestlé bu işi, hastalıkları tedavi edecek bir "tıbbi gıdalar" ürün grubu oluşturmaya kadar götürmüş durumda.

Ürünleri "sağlıklı duruma getirmenin" ötesinde, markalar tüketicileri işlevsel gıdalar ve malzemeler hakkında daha iyi bilgilendirme konusunda da girişimde bulunabilirler. Atlanta Hawks'ın spor beslenmesi uzmanı Marie Spano, "Ortalıkta bir sürü yanlış bilgi dolaşıyor", diyor ve etiketlerin daha açık ve kullanılan dilin daha kolay anlaşılır olması gerektiğine dikkat çekiyor.

General Mills glutensiz gıdalara olan tüketici ilgisinin artmakta olduğunu fark edince, ürün formüllerinden İnternet'teki reklamlara kadar her şeyi buna göre uyarladı. İşlevsel gıdalara ilgi gösteren insan sayısı giderek artarken, markalar General Mills'i örnek alabilir. Ne yiyeyim ve nasıl eklerim anları tüketici yönelimlerine, diğer bir deyişle insanların aslında ne yemek istediklerine ilişkin önemli bilgiler sağlıyor. Bu da markaların yükselen sağlık ve sağlıklı yaşam trendine yenilikçi yollarla yanıt verme konusunda büyük bir fırsata sahip oldukları anlamına geliyor.

 

Otomobil Galerisine Gelen Yaya Trafiği Verileri Otomobil Alışverişiyle İlgili Ne Tür Bilgileri Ortaya Çıkarıyor?