4 adımda etkili bir kullanıcı deneyimi tasarlama

Roxanne Pinto / Eylül 2018

UX veya kullanıcı deneyimi, web siteniz, mobil siteniz, uygulamalarınız ve online mülk veya hizmetlerinizde kullanıcıların işletmenizle girdiği tüm etkileşimleri kapsar. Göz önünde bulundurmanız gereken çok sayıda durum varmış gibi gözükebilir, fakat iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturmak, nerede olursa olsun kullanıcıyı odak noktasına yerleştirmek anlamına gelir.

İyi kullanıcı deneyiminin amacı, işletmenizle etkileşime giren kullanıcıların istediklerini yapmalarına yardımcı olmaktır.

Yalnızca kullanıcıların bilmesini (ürün bilgileri gibi) ve yapmasını ("hemen satın al" düğmesini tıklamak gibi) istediklerinizin aktarılmasına yardımcı olan ayrıntılar üzerine düşünmek daha cazip gelebilir. Ancak iyi kullanıcı deneyiminin amacı, işletmenizle etkileşime giren kullanıcıların istediklerini yapmalarına yardımcı olmaktır.

Bu nedenle online ve uygulama deneyimlerinizin kullanıcılara ne hissettirdiğini göz önünde bulundurmalısınız. Kafalarını mı karıştırıyorsunuz? Soğuk veya umursamaz mı görünüyorsunuz? Onları aceleye mi getiriyorsunuz?

Kitlenizin hislerini dikkate alarak, tüm bilgi ve etkileşimlerinizi kullanıcıları memnun edecek şekilde düzenleyen etkili bir kullanıcı deneyimi oluşturabilirsiniz. Sitenizin veya uygulamanızın kullanıcı deneyimi kullanıcıların iyi hissetmesini sağlıyorsa, bu kullanıcıların site veya uygulamanızda daha uzun süre geçirip müşteri hâline gelme olasılığı da artar.

4 simple steps-TR

1. Adım: Harekete geçin

Potansiyel müşteriler gibi düşünün. Sitenizde veya uygulamanızda hangi işlemleri yapmak isterler? Örneğin bilgi bulmak, video izlemek, yorum yapmak, ürün veya hizmetleri araştırmak ve belki bir şey satın almak isteyebilirler.

Tüm bu işlemleri ayrı not kağıtlarına yazın. Bu işlemleri kullanıcı işlemleri akışı şeklinde veya potansiyel müşterilerin izleyeceği düzene göre yerleştirin. Bazı işlemler site veya uygulamanızda birkaç kez gerçekleşebileceğinden yapışkan notların ikinci bir kopyasını çıkarmanız gerekebilir.

Her işlemin beş veya daha az adımda tamamlanabildiğinden emin olun. Örneğin "satın alma işlemi yapmak için" kullanıcıların şunları yapması gerecektir:

  1. Ana sayfaya gelme
  2. Ürün kategorisini tıklama
  3. Ürün sayfasını tıklama
  4. Ödeme yapma

Bir adımın, tek bir tıklama anlamına gelmek zorunda olmadığını unutmayın. Örneğin bu senaryoda 3. adım, ürün rengini seçme ve sepete ekleme gibi birden fazla tıklama gerektiriyor.

2. Adım: Hislere hitap edin

Şimdi, farklı renkte not kağıtları kullanarak, kullanıcıların bir işlemi tamamladıklarında ne hissetmelerini istediğinizi ayrıntılı olarak yazın. Örneğin ana sayfanıza gelen kullanıcıların iyi karşılandıklarını hissetmelerini veya heyecanlanmalarını ve meraka kapılmalarını isteyebilirsiniz. Bir şey aldıklarında ise bu alışverişten memnun olmalarını ve mutlu hissetmelerini isteyebilirsiniz.

Şekil, renk, gezinti, içerik ve seslerden oluşan bir kombinasyon aracılığıyla kullanıcı deneyiminiz bu farklı hisleri uyandırabilir. Doğru karışım, markanızın kimliği, sesi ve tarzının yanı sıra kitlenizin kim olduğuna bağlı olarak farklılık gösterir.

Lüks bir marka kimliğine sahip bir spa merkeziniz olduğunu ve ana sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların sakin ve huzurlu hissetmesini istediğinizi varsayalım. Muhtemelen gürültülü müzikler ve neon renkler yerine huzurlu sesler (veya hiç ses kullanmazdınız) ve sofistike bir tasarım kullanırdınız.

3. Adım: Çizime başlayın

Artık site veya uygulamanızın her sayfa veya çerçevesinin nasıl görünmesi gerektiğini çizmeye hazırsınız. Bunun için beyaz tahta veya not defteri kullanabilirsiniz. Bu, hangi sayfalarda hangi işlemlerin gerçekleşmesi gerektiği ve kullanıcıların bu işlemleri tamamlamasına hangi öğelerin yardımcı olacağı hakkında daha iyi bir fikir edinmenizi sağlayabilir.

Örneğin bir spa merkezi, kullanıcıların tercih ettikleri hizmet kategorilerini ana sayfada kolayca seçebilmesini istiyorsa, o sayfanın eskizinin dört kategorinin düğmesini de içermesi gerekir; masaj, manikür, vücut bakımı ve yüz bakımı.

İster kendiniz yapın isterseniz bir tasarımcı veya geliştirici ile çalışın, not kağıtlarınızda ve çizimlerinizde oluşturduğunuz kullanıcı işlemleri akışını, site veya uygulamanızı oluşturmak için bir taslak olarak kullanabilirsiniz.

4. Adım: Erkenden test yapın

İyi bir kullanıcı deneyimi oluşturduğunuzu nasıl anlarsınız? Erkenden ve sık sık test yaparak ve gerektiğinde değişiklikler uygulayarak.

Bütçeniz elveriyorsa önceden bir kullanıcı deneyimi araştırması yapabilirsiniz. Bu araştırma türü, hedef kitlenizi temsil eden kullanıcıların size kullanılabilirlik hakkında geri bildirimde bulunmasını sağlar. Ayrıca, sitenizde veya uygulamanızda yapacağınız bir A/B testiyle (iki farklı kullanıcı deneyimi sürümünü aynı anda test etme) hangi kullanıcı deneyiminin sizin ve müşterilerinizin hedeflerine ulaşmasına daha çok yardımcı olduğunu belirleyebilirsiniz.

Ek bütçeniz yoksa, yapışkan not aşamasında A/B testinin resmî olmayan bir sürümünü uygulayabilirsiniz. İşlemler ve akışlarla ilgili farklı seçenekler üretip bunları dostlarınızla ve çalışma arkadaşlarınızla test edin. Onlara en çok hangi işlemlerin ve akışların işe yaradığını sorun. Her işlemi nasıl tamamlayacaklarını size göstermelerini sağlayın. Evet veya hayır dışında yanıtlar alabilmek için açık uçlu sorular sorduğunuzdan emin olun, ayrıca net ve etkili olmaya odaklanın.

Etkili bir kullanıcı deneyiminin tasarlanma süreci karmaşık olmak zorunda değil ve müşteri dostu deneyimler planlamak için teknoloji uzmanı olmanıza da gerek yok. Potansiyel müşterilerin işlemlerini ve hislerini yazmanız için birkaç not kağıdı, sitenizin veya uygulamanızın nasıl görünmesi gerektiğini çizmeniz için bir beyaz tahta veya not defteri ve erkenden ve sık sık test yapmaya istekli olmaktan başka bir şeye ihtiyacınız yok.

Sosyal medya stratejinizi öngörülemeyen dönemlere uyarlama